SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google+ w pół roku straciło połowę polskich użytkowników

W drugiej połowie ub.r. liczba polskich użytkowników Google+ gwałtownie zmalała z ponad 4 mln do 2,2-2,7 mln. Wynika to m.in. z oddzielenia portalu od kilku innych usług i serwisów Google’a.

Article

W grudniu ub.r. desktopową wersję Google+ odwiedziło 2,22 mln polskich użytkowników, czyli 9,08 proc. wszystkich internautów w naszym kraju. Było to o 1,91 mln mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek o 46,3 proc. - wynika z danych Megapanelu PBI/Gemius opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

W 2014 roku serwis miał w Polsce 4-4,5 mln odwiedzających miesięcznie, natomiast w pierwszej połowie ub.r. liczba użytkowników jeszcze wzrosła - w styczniu i marcu wynosiła ok. 4,8 mln, natomiast w maju (kiedy po raz pierwszy wyniki Megapanelu oparto na wyższej ogólnej liczbie polskich internautów, więc większość stron zanotowała kilkunastoprocentowe wzrosty liczby odwiedzających) - rekordowe 5,23 mln.

Jednak od lipca do września odwiedzalność Google+ mocno zmalała - z 4,55 mln do 2,69 mln użytkowników.

Ten spadek można wiązać z ogłoszonymi w połowie ub.r. zmianami w funkcjonowaniu portalu. Przede wszystkim zapowiedziano, że konto na Google+ nie będzie już niezbędne do korzystania z innych stron i usług oferowany przez Google. Natomiast w listopadzie udostępniono nową wersję Google+, w której położono nacisk na sekcje Społeczności i Kolekcje.


W 2014 roku z Google+ korzystało 18-21 proc. wszystkich polskich internautów, a w styczniu i marcu ub.r. ten wskaźnik osiągnął rekordową wartość ponad 22 proc. W czerwcu i lipcu wynosił 18-19 proc., we wrześniu i październiku - 10,8-10,9 proc., a w listopadzie i grudniu - już tylko 9-10 proc.

Uruchomione w połowie 2011 roku Google+ w pierwszych trzech latach działania osiągało systematyczne wzrosty liczby polskich internautów. Jednak już wtedy pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci z agencji marketingu społecznościowego oceniali, że wynika to główne z silnej integracji portalu z innymi stronami Google’a, a na samym Google+ polska społeczność jest mało aktywna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google+ w pół roku straciło połowę polskich użytkowników

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szelma
Muszą częściej wprowadzać zmiany, zastępować wygodne narzędzia gorszymi, wygaszać usługi.
21 9
odpowiedź
User
Magda
To co zrobili z Google+ to karygodne! Oni inaczej rozumieją pewne pojęcia.
17 10
odpowiedź
User
Justyna
bo ludzie wiedzą, że są śledzeni
11 10
odpowiedź
User
86767676
Muszą częściej wprowadzać zmiany, zastępować wygodne narzędzia gorszymi, wygaszać usługi.

jakiez to wygodne narzedzie zmienili na gorsze? zdjecia na picassie byly fatalne i co prawda zmienili je na jeszcze gorsze w google+, ale moze wreszcie spojrza jak robi to konkurencja
8 9
odpowiedź
User
Googleme now
Rozumiem, że stare logo to z przywiazania do tradycji nieoddzielania usług? ;)
10 8
odpowiedź