SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zapłaci 170 mln dolarów grzywny. Kara za wykorzystywanie danych nieletnich użytkowników

Google porozumiał się z amerykańską Federalną Komisją Handlu w sprawie śledztwa związanego z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych nieletnich użytkowników YouTube’a. Koncern ma zapłacić grzywnę w wysokości 170 mln dolarów.

fot. materiały prasoweArticle

Informacje na temat finału śledztwa prowadzonego przez amerykańską Federalną Komisję Handlu (FTC) podała m.in. agencja Reuters powołując się na własne źródła w tej instytucji.

W kwietniu 2019 r. kilka amerykańskich organizacji społecznych (m.in. Center for Digital Democracy) złożyło w FTC skargi na politykę prowadzoną przez Google. Chodziło o niedopełnienie przez koncern obowiązku uzyskania zgody od opiekunów nieletnich użytkowników platformy YouTube na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych dzieci.

Zgromadzone przez Google informacje miały służyć do precyzyjnego targetowania reklam kierowanych do najmłodszych użytkowników YouTube’a, co generowało dla firmy wyższe przychody. Jednocześnie jednak takie postępowanie Google stało w sprzeczności z obowiązującą w USA ustawą COPPA chroniącą prywatność nieletnich internautów.

Teraz doszło do porozumienia pomiędzy Google a FTC. Zgodnie z nim koncern ma zapłacić grzywnę w wysokości 170 mln dol. za złamanie wspomnianych przepisów dotyczących pozyskiwania i przetwarzania danych. Takie rozwiązanie zostało przegłosowane przez większość członków FTC.

Dodatkowo komisja w ciągu kilku najbliższych dni ma sformułować dodatkowe wytyczne dotyczące zmian jakie YouTube ma wprowadzić na platformie w celu dodatkowej ochrony danych najmłodszych użytkowników.

Kara oznacza najwyższą dotąd grzywnę nałożoną przez FTC. Wcześniej najwięcej – 5,7 mln dol. zapłaciła mobilna aplikacja TikTok za nielegalne gromadzenie danych na temat nieletnich użytkowników bez zgody ich rodziców, a także udostępnianie w aplikacji geolokalizacji dzieci.

Jednak wysokość grzywny spotkała się z krytyką ze strony niektórych polityków którzy zaznaczają, że kwota jest zdecydowanie zbyt niska w zestawieniu z rocznymi przychodami Google i stopniem naruszenia przez koncern amerykańskiego prawa. Także organizacje zajmujące się ochroną prywatności w sieci i monitorujące zagrożenia nieletnich w internecie zaznaczają, że YouTube musi zdecydowanie ograniczyć dostępność dla dzieci treści w swoim głównym serwisie. Niedawno na platformie YouTube Kids wprowadzono nowe kategorie wiekowe (do 4 lat, 5-7 lat oraz 8-12 lat). Z kolei w marcu br. YT zablokował niektóre pedofilskie komentarze pod filmami z udziałem najmłodszych użytkowników.

Kary za działalność niezgodną z obowiązującymi przepisami spotykają Google nie tylko w USA, ale także w Europie. Instytucje europejskie od wielu lat prowadzą rozmaite dochodzenia w sprawach dotyczących dominującej pozycji Google na internetowym rynku. W 2017 r. koncern otrzymał od Unii Europejskiej karę w kwocie 2,42 mld euro za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, zaś w połowie 2018 r. spotkał się z jeszcze wyższą grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android. Z kolei w marcu 2019 r. Komisja Europejska ukarała Google grzywną w wysokości 1,49 mld euro za wykorzystywanie przez koncern dominującej pozycji na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych.

W II kwartale 2019 roku holding Alphabet osiągnął przychody przekraczające 38,9 mld dolarów, wzrósł także kwartalny zysk netto spółki. Większość przychodów wygenerował należący do Alphabet koncern Google, który w ciągu kwartału zwiększył wpływy z reklam do poziomu ponad 32,6 mld dolarów. Akcje Alphabet w handlu posesyjnym podrożały o 8 procent.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zapłaci 170 mln dolarów grzywny. Kara za wykorzystywanie danych nieletnich użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
a wy się chińczyków boicie
odpowiedź