SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Netfliksa krytykuje pomysł KE, aby platformy streamingowe wspomogły rozwój sieci gigabajtowej w całej Unii Europejskiej

Szef Netfliksa, Greg Peters, ostrzegł, że wszelkie opłaty nakładane na firmy korzystające z infrastruktury szerokopasmowej mogą zaszkodzić inwestycjom w treści.

 

Fot. Pixabay Article

Podczas przemówienia na tegorocznych targach Mobile World Congress 2023 odbywających się w Barcelonie Greg Peters powiedział, że platforma Netflix została zbudowana na partnerstwie z twórcami, dostawcami usług internetowych i producentami urządzeń.

Przychylając się do zdania Thierry’ego Bretona, członka Komisji Europejskiej i komisarza ds. rynku wewnętrznego, Peters zgodził się, że „nie powinien to być binarny wybór między»Big Telco« a firmami dostarczającymi ofertę streamingową”.

Greg Peters o sytuacji platform streamingowych

„Ten podatek [chodzi o pomysł Komisji Europejskiej, aby sfinansować budowę sieci gigabajtowej w Unii Europejskiej ze wsparciem dużych platform streamingowych — przypis red.] miałby negatywny wpływ, zmniejszając inwestycje w treści — szkodząc społeczności kreatywnej, szkodząc atrakcyjności droższych pakietów szerokopasmowych, a ostatecznie szkodząc konsumentom. Dostawcy usług internetowych twierdzą, że te podatki dotyczyłyby tylko Netfliksa. To nieuchronnie zmieni się z czasem, gdy sami nadawcy telewizyjni przestawią się z telewizji liniowej na transmisję strumieniową”.

Greg Peters argumentował, że gdyby nadawcy przeszli z oferty telewizji liniowej na transmisję strumieniową, generowaliby również znaczny ruch w Internecie. „Nawet większy niż dzisiejsi streamerzy, biorąc pod uwagę obecny zakres i skalę ich odbiorców. Klienci usług szerokopasmowych, którzy napędzają to zwiększone wykorzystanie, już płacą za rozwój sieci poprzez opłaty abonamentowe”.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W IV kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Współzałożyciel platformy Reed Hastings z funkcji jednego z szefów platformy przeszedł do jej rady dyrektorów.

Dołącz do dyskusji: Szef Netfliksa krytykuje pomysł KE, aby platformy streamingowe wspomogły rozwój sieci gigabajtowej w całej Unii Europejskiej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Goryl
Facet zarabia tony kasy na dziełach twórców i chce płacić nawet jakiś marnych centów twórcom, którzy pozwalają mu tyle zarabiać?
3 2
odpowiedź
User
Krasawica
,,(...) krytykuje zmiany w zakresie planów opłat nakładanych na firmy oferujące usługi streamingowe".
W jakim to jest języku i co znaczy po polsku?
1 1
odpowiedź