SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gremi Media nie wypłaci dywidendy, zysk na kapitał zapasowy

Rada nadzorcza Gremi Media (wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) pozytywnie oceniła propozycję zarządu, żeby zeszłoroczny zysk spółki prawie w całości przeznaczyć na kapitał zapasowy. Tak samo zaopiniowała wyjaśnienia zarządu dotyczące niezmienienia wyceny udziałów spółki zależnej Kariera.pl, która zawiesiła działalność.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

Zarząd Gremi Media zaproponował, żeby z 5,58 mln zł jednostkowego zysku netto osiągniętego w ub.r. 5,49 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 87,9 tys. zł korekty wynikającej z wprowadzenia przepisów MSSF 15 - na pokrycie straty z poprzednich lat.

Rada nadzorcza firmy pozytywnie oceniła ten projekt w sprawozdaniu z działalności udostępnionym w czwartek.

Decyzja co do przeznaczenia zeszłorocznego zysku zostanie podjęta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Gremi Media wyznaczone na 21 czerwca. Większościowym akcjonariuszem jest firma KCI, którą poprzez swoje spółki kontroluje Grzegorz Hajdarowicz, szef rady nadzorczej Gremi Media. W zeszłym tygodniu KCI złożyło wniosek, żeby podczas walnego zgromadzenia zająć się też zmianami w radzie nadzorczej spółki (nie podano, kto ma zostać odwołany lub powołany).

W ub.r. Gremi Media w ujęciu skonsolidowanym (firma ma większościowe pakiety akcji E-Kiosku i ComPress) zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 3,9 proc. do 101,84 mln zł oraz 6,43 mln zł zysku netto (wobec 686 tys. zł rok wcześniej). W przypadku samej spółki Gremi Media przychody wzrosły o 2 proc. do 95,18 mln zł, a zysk netto - ze 154 tys. zł do 5,58 mln zł.

Gremi Media nie zmienia wyceny udziałów Kariera.pl

Do Gremi Media należy też 49 proc. udziałów spółki prowadzącej serwis Kariera.pl oraz 47 proc. spółki MMC Conferences organizującej konferencje biznesowe. Biegły rewident analizujący sprawozdanie Gremi Media zwrócił uwagę, że spółka Kariera.pl zawiesiła działalność, a mimo to w bilansie Gremi Media wartość tych udziałów była podana zgodnie z ceną kupna (1,4 mln zł).

- Na koniec roku nie został przeprowadzony test na utratę wartości udziałów w tej spółce, a w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wartość udziałów została objęta w całości odpisem - zwrócił uwagę audytor. Zasugerował, że wartość tych udziałów w całości powinna zostać objęta odpisami aktualizującymi, wskutek których kapitał własny i zysk netto Gremi Media zmalałyby o 1,4 mln zł.

Zarząd Gremi Media przedstawił inną interpretację. Przyznał, że spadek wartości udziałów Kariera.pl jest związany z wynikami finansowymi spółki w ostatnich latach. - Wycena metodą praw własności została dla sprawozdania skonsolidowanego przeprowadzona zgodnie z MSR 28. W jednostkowym sprawozdaniu finansowym udziały w jednostkach stowarzyszonych zostały zaprezentowane zgodnie z MSR 27 według kosztu zgodnie z polityką rachunkowości spółki - opisał.

- Zarząd stoi na stanowisku, iż zmiana wartości udziałów w księgach powinna nastąpić w momencie transakcji ich sprzedaży lub innego zdarzenia gospodarczego o zbliżonych skutkach - dodał. Zwrócił też uwagę, że nawet gdyby już na koniec ub.r. w całości odpisano wartość udziałów Kariera.pl, Gremi Media miałoby dodanie kapitały własne, a zysk netto byłby dużo wyższy niż w 2017 roku.

Rada nadzorcza w sprawozdaniu pozytywnie oceniła te wyjaśnienia zarządu.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 7 proc. do 24,56 mln zł oraz 3,08 mln zł zysku netto (wobec 86 tys. zł zysku netto rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gremi Media nie wypłaci dywidendy, zysk na kapitał zapasowy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
Ale wstyd.., to już nawet bankrutująca Wyborcza wypłaca !
odpowiedź