SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj chce poczekać z akwizycjami na urealnienie wycen

W 2023 r., w przypadku spowolnienia gospodarczego i kryzysu, Pracuj .pl może nie być głównym motorem wzrostu, ale w trudniejszych czasach rosnąć są w stanie biznesy SaaS - ocenił prezes Grupy Pracuj Przemysław Gacek podczas GPW Innovation Day. Dodał, że po przejęciu w tym roku softgarden, z potencjalnymi akwizycjami Grupa Pracuj chce poczekać na urealnienie wycen.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Prezes odpowiadając na pytanie, czy po przejęciu softgarden w krajach DACH są jeszcze inne komplementarne cele akwizycyjne poinformował, że z kolejnymi potencjalnymi transakcjami Grupa Pracuj prawdopodobnie poczeka.

Prezes Grupy Pracuj: naszym DNA nie są akwizycje

- Naszym DNA nie są akwizycje (...). Przyglądamy się innym organizacjom, mamy niezły ogląd rynku, możliwości - powiedział Przemysław Gacek.

- Trafia do nas mnóstwo projektów, ale zdziwiłbym się gdybyśmy zrobili jakąś inwestycję w przyszłym roku (...). Wydaje się, że powinniśmy poczekać, by kwoty związane z takimi zakupami się urealniły - dodał prezes Grupy Pracuj.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przejęta w tym roku spółka softgarden należy do grona dostawców rozwiązań HR tech wspierających innowacyjną rekrutację (tzw. Talent Aquisition Systems). Softgarden jest aktywne w regionie DACH, jak również na innych rynkach europejskich, takich jak Polska, Hiszpania i Francja.

„Nadchodzi spowolnienie gospodarcze”

- Jesteśmy w ciekawym momencie, kiedy nie do końca wiemy jak rynek dalej będzie podążał. Nadchodzi spowolnienie gospodarcze. (...) gdy następuje kryzys, czy mocne spowolnienie gospodarcze serwisy rekrutacyjne odnotowują spadek przychodów - jest wtedy mniej ogłoszeń i mniejsze zapotrzebowanie na pracowników - zauważył Przemysław Gacek.

Zaznaczył, że „tak było historycznie i pewnie może być podobnie w przyszłym roku”. - Pytanie, jaka to będzie skala. (...) Widzimy zarówno w Polsce, jak i Niemczech, że wpływ na ogłoszenia rekrutacyjne jest, natomiast pracodawcy nie chcą zwalniać ludzi - powiedział prezes.

- Więcej będziemy wiedzieć na początku roku, ale raczej w przyszłym roku Pracuj .pl nie będzie głównym motorem wzrostu. W latach trudniejszych biznesy SaaS (ang. software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa - PAP), jak eRecruiter, czy softgarden pokazały, że są w stanie rosnąć. Są bardziej przewidywalne. Rosną swoim tempem z roku na rok (...). Nawet jeśli okaże się, że w naszej podstawowej działalności te przychody mogą być trochę niższe to one te zmiany wypłaszczą - dodał.

Gacek pytany o rynek ogłoszeń rekrutacyjnych w ostatnich tygodniach ocenił, że grudzień zwykle jest okresem, gdy ogłoszeń jest mniej.

- Widzimy w miarę stałą liczbę ogłoszeń teraz w porównaniu do tego co było w listopadzie, czy październiku. Olbrzymich zmian nie widzimy - opisał.

Wyniki finansowe Grupy Pracuj

W trzecim kwartale br. Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 45,3 proc. do 183,5 mln zł. Skorygowany zysk EBITDA firmy zwiększył się o 13,8 proc. do 85,3 mln zł, a zysk netto zmalał o 3,5 proc. do 52,6 mln zł.

Do Grupy Pracuj należą m.in. platformy rekrutacyjne Pracuj.pl i Rabota.ua, system eRecruiter oraz niemiecka firma Spoonbill Holding (działająca pod marką softgarden), przejęta w połowie ub.r. za 118 mln euro.

W piątek po południu za akcję Grupy Pracuj płacono 45,35 zł. Od początku stycznia kurs spółki zmalał o 34 proc.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj chce poczekać z akwizycjami na urealnienie wycen

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl