SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Hajdarowicz wytoczył procesy karne dwóm internautom za zniesławiające wpisy

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych firm KCI i Gremi Media (ta druga wydaje „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”), skierował prywatne akty oskarżenia przeciw dwóm internautom za wpisy zamieszczone w listopadzie ub.r.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

W komunikacie giełdowym KCI podano, że prywatne akty oskarżenia dotyczą mieszkańców Warszawy i Rawy Mazowieckie. Hajdarowicz zarzuca tym osobom, że „w listopadzie 2018 roku na portalu internetowym zamieściły wpisy, szkalujące dobre imię oskarżyciela prywatnego oraz go znieważają, tj. noszą znamiona czynu zabronionego stypizowanego w art. 212 § 1 i § 2 k.k. w zw. z art. 216 § 1 i § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k”.

Art. 212 Kodeksu karnego dotyczy zniesławienia, stanowi, że „kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”, a jeśli popełnił taki czyn za pomocą środków masowego komunikowania „podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

W drugim paragrafie art. 216 czytamy, że „kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”, a w drugim paragrafie art.11, że „jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów”.

Dlaczego KCI poinformowało o tych działaniach w komunikacie giełdowym? Spółka tłumaczy, że robi to „w ramach kontynuowania działań, które poprzez obronę dobrego imienia członków władz Emitenta (czyli KCI - przyp.), w konsekwencji mają służyć obronie interesów, dobrego wizerunku członków grupy kapitałowej KCI SA, jak i samej Spółki przed wrogimi działaniami zewnętrznymi, pomówieniami i mową nienawiści, a także mają służyć właściwej ocenie i wycenie Emitenta”.

- Powyższe wskazuje, na determinację w realizacji przyjętej przez Spółkę strategii polegającej na obronie interesów i dobrego imienia członków grupy kapitałowej KCI SA, a Zarząd Emitenta konsekwentnie będzie realizował ten cel strategiczny - zapowiedziano.

Pod koniec września KCI w komunikacie giełdowym podało, że uzyskała należności zasądzone w procesie karnym od Zygmunta Fury, który w internecie obrażał Grzegorza Hajdarowicza i Gremi Media.

KCI sprzedało część akcji Gremi Media

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa KCI zanotował wzrost przychodów o 5,8 proc. do 57,63 mln zł oraz 12,1 mln zł zysku netto (wobec 3,52 mln zł rok wcześniej). Zdecydowaną większość wyników zapewnia spółce posiadany pakiet akcji Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Obecnie ma 80,14 proc. kapitału tej firmy, a jeszcze na początku lipca - 84,22 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei głównymi akcjonariuszami KCI są kontrolowane przez Grzegorz Hajdarowicza spółki Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.). W połowie br. Hajdarowicz i Dariusz Bąk przeszli z zarządu do rady nadzorczej spółki, a nowym prezesem został Piotr Łysek.

Pod koniec września Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia zarejestrował zmiany w statucie KCI, zgodnie z którymi spółka może podwyższyć swój kapitał poprzez emisję do 39 mln nowych akcji lub warrantów na nie.

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Hajdarowicz wytoczył procesy karne dwóm internautom za zniesławiające wpisy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wojtek
Procesy sadowe jako strategia spolki :)))
odpowiedź
User
Asterek
Brawo!!!!
Prawo do krytyki nie jest prawem do nienawistnych wypowiedzi. Niech trolle wiedzą, że nie są bezkarne.
Brawo!
odpowiedź
User
ReWojtek
I bardzo dobrze. Pomijając fakt że gdyby więcej osób tak postępowało to fala hejtu byłaby mniejsza, teraz hejterzy czują się bezkarni to w przypadku spółki giełdowej kłamstwa, pomówienia mogą mieć wpływ na kurs akcji
odpowiedź