SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dyrektor z Fundacji Tygodnika Powszechnego połączy dwa instytuty literackie

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał Grzegorza Jankowicza na swojego pełnomocnika ds. połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Poprzednio Jankowicz był dyrektorem programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego i współorganizowanego przez nią Festiwalu Conrada.

Grzegorz Jankowicz, fot. PAP/Łukasz Gągulski Grzegorz Jankowicz, fot. PAP/Łukasz Gągulski

- Na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Grzegorz Jankowicz został dziś wyznaczony na funkcję Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do przeprowadzenia czynności związanych z połączeniem państwowych instytucji kultury: Instytutu Książki i Instytutu Literatury oraz utworzeniem nowej państwowej instytucji kultury - Instytutu Książki - napisano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Jankowicz to urodzony w 1978 r. aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. W ostatnich lata Jankowicz był m.in. dyrektorem programowym Festiwalu Conrada, dyrektorem programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego, jurorem Nagrody Conrada.

- Serdecznie gratulujemy Grzegorzowi zasłużonej nominacji i życzymy powodzenia w nowej pracy. O naszych planach, dotyczących przyszłości Festiwalu Conrada, opowiemy po ich skonsultowaniu ze współorganizatorami imprezy, Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym - napisano w serwisie „Tygodnika Powszechnego”.

Grzegorz Jankowicz jako eseista i redaktor

Grzegorz Jankowicz jest autorem publikacji: "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami" (2013 r.), "Cmono. Rozmowy z pisarzami" (2013 r.), "Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia" (Wrocław 2014), "Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje" (2015 r.).

Pod jego redakcją ukazał się tom "Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków" (2015 r.) - prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: "Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski" (2015 r.) oraz "Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek" (2016 r.). Z Zofią Król zredagował książkę "Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych" (2016 r.).

Z Alberto Manguelem napisał książkę "Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature" (2017 r.). Jest także autorem książek: "Blizny. Eseje" (2019 r.) oraz "Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany" (2020 r.). Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.

Dołącz do dyskusji: Dyrektor z Fundacji Tygodnika Powszechnego połączy dwa instytuty literackie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
I bardzo dobrze. Za zaoszczędzone pieniądze przeprowadziłbym sporą kampanię marketingową albowiem Instytut Książki wydaje świetne literackie czasopisma, z dość długą tradycją.
Dobry ruch, czekam co będzie dalej.
1 4
odpowiedź