SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hala zdjęciowa TVP o 88 mln zł droższa. Dwa aneksy z wykonawcą

W ramach aneksów Telewizja Polska zapłaci firmie Doraco 87,7 mln zł więcej za wybudowanie hali zdjęciowej przy siedzibie głównej nadawcy - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. To waloryzacja umowy wynikająca z inflacji oraz zapłata za dodatkowe roboty.

Umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji projektowej i wybudowania hali zdjęciowej Telewizja Polska podpisała z Korporacją Budowlaną Doraco wiosną 2021 roku. Obiekt ma powstać na terenie siedziby głównej nadawcy przy ul. Woronicza w Warszawie.

Ustalono cenę na 143,9 mln zł brutto (116,99 mln zł bez VAT), zaznaczając, że maksymalnie może to być 3 proc. więcej, czyli 148,22 mln zł.

Budowę hali uroczyście zainaugurowano w styczniu ub.r. - Hala zdjęciowa, której budowę symbolicznie dzisiaj rozpoczynamy, jest obiektem, który nada produkcji telewizyjnej zupełnie nowy wymiar, pozostawi konkurencję daleko w tyle, wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych - mówił ówczesny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas uroczystej inauguracji budowy. - Będziemy samowystarczalni. Do naszych produkcji będziemy zatrudniać naszych ludzi i korzystać z naszych zasobów technologicznych - podkreślał.

Zawarto ugodę, koszt 45 proc. w górę

W raporcie NIK z niedawnej kontroli w Telewizji Polskiej podano, że Korporacja Budowlana Doraco już w sierpniu 2021 roku skierowała do nadawcy „powiadomienie o roszczeniach i okolicznościach, które mogły w jego ocenie przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót objętych umową”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Opisano, że Doraco przywołało „nadzwyczajne okoliczności, których, działając z należytą starannością, nie udało się przewidzieć, związanych z zaburzeniem łańcucha dostaw na rynku surowców budowlanych, gwałtownymi wzrostami cen, zmianą siły nabywczej pieniądza i nieprzewidywalną dekoniunkturą, inflacją - wywołanych następstwami pandemii COVID19”. Firma oczekiwała zapłaty wyższej kwoty, Telewizja Polska się na to nie zgodziła.

Kolejne powiadomienie, o nowych okolicznościach wpływających na realizację budowy, Doraco przekazało TVP na początku marca ub.r., wskazując dalszy wzrost inflacji po wybuchu wojny w Ukrainie.

Firmy przystąpiły wtedy do negocjacji, w efekcie których w połowie grudnia ub.r. zawarto ugodę przed mediatorami wpisanymi na listę stałych mediatorów sądu polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP. Telewizja Polska zgodziła się zapłacić Doraco 214,41 mln zł brutto (174,32 mln zł bez VAT), czyli o 66,19 mln zł więcej niż według pierwotnej umowy.

Równocześnie podpisano aneks dotyczący robót - jak opisał kontrolerom z NIK kierownik wydziału inwestycji w TVP - „nieprzewidzianych na etapie ogłaszania przetargu i podpisywania umowy, które stały się niezbędne do wykonania w celu osiągnięcia pożądanego efektu końcowego wykonania umowy przez wykonawcę - budynku hal zdjęciowych w jak najwyższym standardzie technicznym”. Za te dodatkowe roboty nadawca zapłaci Doraco 21,56 mln zł bruttu.

W efekcie budowa hali zdjęciowej będzie kosztowała 236 mln zł brutt, wobec 148,22 mln zł według ustaleń z marca 2021 roku.

TVP zawiesza budowę nowej siedziby TAI i muzeum

Jak już informowaliśmy, pod koniec ub.r. Telewizja Polska rozwiązała dwie umowy z Doraco dotyczące innych projektów budowlanych. Nadawca cztery miesiące wcześniej porozumiał się z firmą co do budowy za 606,9 mln zł nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przy siedzibie głównej TVP na ul Woronicza. Ponadto TVP wybrała Doraco do wybudowania muzeum telewizyjno-filmowego, co miało kosztować 25,44 mln zł brutto.

Treść ugody, do której dotarła NIK, wskazuje, że publiczny nadawca uznał, że nie stać go na równoczesną realizację wszystkich tych projektów w obecnych warunkach gospodarczych. W preambule napisano, że „realizacja inwestycji objętej ww. postępowaniem (w tym przypadku chodziło o budowę muzeum - przyp.), w szczególności w aktualnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, generuje nadmierne ryzyka ekonomiczne i prawne dla obu Stron, i dlatego wolą stron jest doprowadzenie do odstąpienia od ich realizacji przy jednoczesnym wzajemnym zrzeczeniu się wszelkich związanych z tym roszczeń”

Dodano, że „strony (za opinią zewnętrznych ekspertów) zauważyły, że w toku realizacji inwestycji objętych ugodą pojawiło się wiele nadzwyczajnych okoliczności, których, działając z należytą starannością nie udało się przewidzieć, związanych m.in. zaburzeniem łańcucha dostaw na rynku surowców budowlanych, gwałtownymi i znacznymi wzrostami cen, zmianą siły nabywczej pieniądza i nieprzewidywalną dekoniunkturą, inflacją - wywołanych występowaniem zjawiska COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy”.

Jak będzie wyglądała hala zdjęciowa TVP

Hala zdjęciowa Telewizji Polskiej będzie mieć powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych. W budynku będzie sześć modułów studyjnych: cztery o powierzchni po 560 metrów kwadratowych, a także 1350 i 1200 metrów kwadratowych. W obiekcie będą m.in. pomieszczenia backstage’owe, garderoby, reżyserka, magazyny sprzętu, biura, bistro, magazyny, parking oraz studio plenerowe na dachu.

Hala będzie sterowana inteligentnymi systemami Smart i przystosowana do najnowocześniejszych procesów produkcyjnych opartych o rozszerzoną rzeczywistość sztuczną inteligencję. Na elewacji zewnętrznej zainstalowany zostanie ekran LED, z funkcją wyświetlania w technologii 3D.

TVP zapowiada, że w budynku zastosowane zostaną najnowsze normy efektywności energetycznej, a zielony dach hali pozwoli retencjonować wodę deszczową oraz zmniejszyć zużycie energii latem na chłodzenie.

Koncepcja hali od Perspektywy Pracowni Projektowej

Z pierwotnych założeń wynikało, że nowa hala zdjęciowa TVP będzie mieć kształt sześcioboku o wymiarach 68,6 x 106,7 metrów (prostokąt z wycięciem), liczyć pięć pięter (plus garaż podziemny); mieć powierzchnię w sumie ok. 19,5 tys. mkw; część biurową, moduły zdjęciowe na parterze (jeden na 1,5 tys. mkw; drugi - na 1,2 tys. mkw); część spotkań (eventową); podjazd dla VIP-ów; magazyny i garaże dla wozów transmisyjnych.

Podzielony miał być na dwie części: północno - wschodnią - część reprezentacyjną, wejściową w większości przeszkloną i część południowo - zachodnią, która stanowi zamkniętą formę, zawierającą głównie pomieszczenia techniczne, garaż oraz wjazd do garażu podziemnego. Na elewacji frontalnej miały znajdować siatka LED do wyświetlania treści promocyjnych na ekranie.

Na pierwszym piętrze miały znajdować się kolejne dwa – mniejsze moduły zdjęciowe, garderoby oraz bistro. Na drugim piętrze (dostępnym tylko dla pracowników TVP) będą się mieścić sale prób, garderoby, pomieszczenia socjalne i pomocnicze); na trzecim – dwa moduły zdjęciowe, charakteryzatornia oraz garderoby). Na ostatnim – ogólnodostępna restauracja, część administracyjna, garderoby, taras z miejscami wypoczynkowymi oraz widokiem na Warszawę. Koncepcję budynku i hal zdjęciowych opracowała Perspektywa Pracownia Projektowa.

Dołącz do dyskusji: Hala zdjęciowa TVP o 88 mln zł droższa. Dwa aneksy z wykonawcą

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trobek
Nie liczą nic pieniędzy TVP gdzie poszły 2,8mln
odpowiedź
User
Saszka
Nie liczą nic pieniędzy TVP gdzie poszły 2,8mln

Wybory już się skończyły. Nie musicie więcej hejtować, towarzyszu.
odpowiedź
User
Gosc
Już nie będzie potrzebna , po tym co zrobiła tvp nikt normalny nie dopuści aby pełniła jakąkolwiek rolę "informacyjną" - będzie sygnał sejmowy, serial i żadnych " wiadomości"
odpowiedź