SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wpływy HBO Polska wzrosły o 5 proc. Firma spłaciła 79 mln zł pożyczki, straciła na różnicach kursowych

W ub.r. HBO Polska zanotowało 363,92 mln zł wpływów sprzedażowych i 3,09 mln zł zysku netto, wobec 346,71 mln zł przychodów i 27,17 mln zł zysku rok wcześniej. Firma spłaciła 79 mln zł pożyczki od Time Warner International Finance, poniosła też spore koszty z powodu wzrostu kursu dolara.

fot. Shutterstock.comArticle

Przychody sprzedażowe netto HBO Polska zwiększyły się w skali roku o 17,21 mln zł, czyli o 5 proc.

Wpływy firmy z naszego kraju zwiększyły się w skali roku o 5,4 proc. do 348,95 mln zł, a pozostałe wpływy zmalały o 4,7 proc. do 14,96 mln zł. Natomiast przychody od podmiotów powiązanych ze spółką zmniejszyły się o 3,2 proc. do 15,37 mln zł.

W sprawozdaniu nie wyszczególniono, ile wyniosły wpływy HBO Polska z najważniejszych źródeł. Firma przede wszystkim nadaje płatne kanały pod markami HBO i Cinemax oraz wydaje związany z nimi serwis HBOGO.pl. Z racji posiadania stacji zarabia na opłatach od operatorów satelitarnych i kablowych oraz na emisji reklam.

Natomiast z HBOGO.pl od wiosny ub.r. mogą korzystać wszyscy internauci, a nie jak poprzednio tylko abonenci ofert telewizyjnych z HBO. Przyniosło to skokowy wzrost popularności witryny (według badania Gemius/PBI w czerwcu br. miała 1,97 mln realnych użytkowników i 24,52 mln odsłon, wobec 1,2 mln użytkowników i 5,92 mln odsłon rok wcześniej).

Wydatki w górę o 7 proc., większość w ramach koncernu Warner Media

W ub.r. koszty operacyjne HBO Polska wyniosły 352,42 mln zł, co wobec 328,91 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 7,1 proc. Zdecydowaną większość stanowią nakłady na usługi obce, które poszły w górę o 7,4 proc. do 334,82 mln zł.

100 proc. udziałów HBO Polska ma węgierska spółka HBO Holding ZRT. Polska spółka w ub.r. dokonała u niej zakupów za 443 tys. zł, wobec 162 tys. zł rok wcześniej.

Dużo większe przepływy pieniężne łączyły HBO Polska z pozostałymi podmiotami związanymi z koncernem Warner Media, do którego należy HBO. W ub.r. spółka na zakupy od nich przeznaczyła 279,88 mln zł, o 1,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie sprzedała im produkty i usługi za 15,37 mln zł (to 3,2 proc. mniej niż w 2017 roku).

Wydatki na wynagrodzenia zwiększyły się w skali roku o 2,9 proc. do 10,77 mln zł, pozostałe koszty rodzajowe - o 0,3 proc. do 3,35 mln zł, a nakłady na amortyzację zmalały o 0,3 proc. do 1,3 mln zł.

W ub.r. firma zatrudniała na etacie 33 osoby, z czego dwie w zarządzie. Tak samo było rok wcześniej. Członkowie zarządu zarobili w ub.r. 2,86 mln zł, wobec 1,96 mln zł w 2017 roku. Z końcem kwietnia br. z firmą rozstał się prezes Michał Kozicki, jego stanowisko zlikwidowano, a funkcję office head objął Michał Walewski.

HBO Polska w ub.r. na inwestycje przeznaczyło 551 tys. zł, wobec 2,41 mln zł rok wcześniej. Nakłady inwestycyjne planowane na br. to 819 tys. zł.

23 mln zł na minusie wskutek umocnienia się dolara, spłata 79 mln zł pożyczki

HBO Polska zdecydowaną większość zakupów, przede wszystkim treści wideo, od innych spółek z Warner Media rozlicza w dolarach, natomiast w Polsce osiąga przychody w złotych. Dlatego korzystny dla spółki jest jak najniższy kurs dolara wobec złotego.

W 2017 roku ten kurs spadł z 4,18 do 3,48 zł, dzięki czemu HBO Polska w związku z różnicami kursowymi zanotowało 15,61 mln zł wpływów finansowych i spadek kosztów finansowych z 6,1 mln zł do 254 tys. zł.

Za to w ub.r. cena dolara wzrosła do 3,78 zł na początku stycznia br. W konsekwencji HBO Polska nie osiągnęło jakichkolwiek wpływów finansowych z różnic kursowych, za to koszty w tym zakresie wzrosły z zera do 7,55 mln zł.

W 2017 roku firma dostała 79 mln zł pożyczki od podmiotu z koncernu Time Warner International Finance. Pożyczka była oprocentowana na stawkę IBOR plus 1,8 proc., została w całości spłacona w ub.r.

Na koniec ub.r. HBO Polska miała na rachunkach bankowych 16,47 mln zł, wobec 35,69 mln zł rok wcześniej. Nie posiadała żadnych zobowiązań zabezpieczonych na jej majątku, a w ub.r. nie dokonała odpisów aktualizujących wartość środków trwałych.

Zysk brutto spółki skurczył się w skali roku z 33,76 do 4,21 mln zł, a zysk netto - z 21,17 do 3,09 mln zł. W ub.r. firma zapłaciła 1,12 mln zł podatku dochodowego, wobec 6,59 mln zł rok wcześniej.

W poniższej tabeli wszystkie kwoty są w tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Wpływy HBO Polska wzrosły o 5 proc. Firma spłaciła 79 mln zł pożyczki, straciła na różnicach kursowych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kaszojad
No ładnie zyski wyprowadzone za granice, HBO uczy się od mistrzów Polsatu i TVN.
odpowiedź
User
michałek
No ładnie zyski wyprowadzone za granice, HBO uczy się od mistrzów Polsatu i TVN.


Nie zapomnijmy jeszcze o francuskim Canal+, który w Polsce nic nie płaci, a najwięcej krzyczy
odpowiedź
User
Jaro
No ładnie zyski wyprowadzone za granice, HBO uczy się od mistrzów Polsatu i TVN.


No jak nie płaci, zapłaciła ponad milion zł...
odpowiedź