SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Henryk Sobierajski po roku odchodzi z funkcji prezesa firmy energetycznej Zygmunta Solorza

Henryk Sobierajski zrezygnował ze stanowiska prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz. Spółką zarządzał przez nieco ponad rok, wcześniej przez wiele lat pracował w Telewizji Polsat.

Henryk SobierajskiHenryk Sobierajski

W komunikacie giełdowym ZE PAK zaznaczono, że Henryk Sobierajski w poniedziałek zrezygnował zarówno z funkcji prezesa spółki, jak i w ogóle z zasiadania w jej zarządzie. Nie podał przyczyn.

Sobierajski w połowie kwietnia ub.r. został oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa ZE PAK, po tym jak zrezygnowali prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska. Jesienią został szefem firmy na stałe.

Do zarządu ZE PAK w ub.r. zostały też powołane trzy inne osoby: w styczniu Paweł Markowski, w maju Paweł Lisowski, a w lipcu Maciej Nietopiel. Od jesieni 2015 roku w zarządzie jest Zygmunt Artwik. Wszyscy pełnią funkcje wiceprezesów.

Sobierajski przez wiele lat w Telewizji Polsat

Henryk Sobierajski z grupą kapitałową Zygmunta Solorza jest związany od ponad 10 lat. Od 2008 do marca 2018 roku był dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat oraz szefem stacji Polsat News. Na tym pierwszym z tych stanowisk zastąpiła go Dorota Gawryluk. Sobierajski miał wtedy nadzorować tworzenie nowej agencji informacyjnej Grupy Polsat.

Sobierajski zasiadał też we władzach innych firm Solorza. Od czerwca 2012 roku do czerwca 2017 roku był członkiem rady nadzorczej spółki Elektrim-Volt, w latach 2005-2006 - w radzie nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska, wtedy jednym z udziałowców spółki był Elektrim), a od września 2011 do grudnia 2015 prezesem Media Biznes.

Członkiem rady nadzorczej ZEPAK był od połowy 2010 roku.

ZE PAK ze wzrostem wpływów, w br. prognozowane pogorszenie

Miesiąc temu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podał wyniki za ub.r.: zanotował wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 24,9 proc. do 2,88 mld zł i zysku EBITDA z 89,79 do 393,35 mln zł. Wynik netto mocno zmalał wskutek odpisu i spadku wartości aktywów. Firma zmniejszyła zużycie węgla i emisję CO2.

- Już dziś z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że obecny rok nie będzie tak dobry jak poprzedni pod względem finansowym czy operacyjnym - zapowiedział Henryk Sobierajski.

Do Zygmunta Solorza i kontrolowanych przez niego podmiotów należą akcje stanowiące 60,92 proc. kapitału ZEPAK.

Dołącz do dyskusji: Henryk Sobierajski po roku odchodzi z funkcji prezesa firmy energetycznej Zygmunta Solorza

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olga
Gdzie teraz wpakują niekompetentnego Heńka?
odpowiedź
User
TUBYLEC
Czy Solorz jest sowieckim słupem?
odpowiedź
User
Oho
Interia wita
odpowiedź