SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei dzięki nowym technologiim dokończył VIII Symfonię Schuberta (wideo)

Koncern Huawei ogłosił „Niedokończoną symfonię”, projekt artystyczny, który ma wykorzystywać najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne. W jego ramach VIII Symfonia Schuberta ma zostać uzupełniona o dwie brakujące części.

Franz Schubert skomponował dwie części VIII Symfonii w 1822 roku, pozostawiając ją niedokończoną. - Utwór od lat budzi emocje wśród miłośników muzyki klasycznej i wzbudza ogromny niedosyt artystyczny. Dlatego podjęliśmy kolejne wyzwanie, w którym chcemy udowodnić, że innowacyjna technologia może odgrywać istotną rolę w tworzeniu kultury - powiedział Walter Ji, prezes CBG, Huawei Western Europe.

Istniejące części VIII Symfonii Schuberta zostały wprowadzone do oprogramowania, operującego na Mate 20 Pro, smartfonu z podwójnym chipsetem obsługującym sztuczną inteligencję. Algorytm dokładnie przeanalizował zapisy nutowe, tempo oraz brzmienie oryginalnego utworu Schuberta i wygenerował melodię dla trzeciej i czwartej części symfonii.

Następnie do współpracy zaproszono światowej sławy kompozytora i multiinstrumentalistę, Lucasa Cantora. - Moją rolą była analiza efektów pracy algorytmu, wypełnienie ewentualnych i opracowanie zapisu utworu, który mógłby zostać wykonany przez orkiestrę symfoniczną – podsumował Cantor.

Finałowe wykonanie utworu odbędzie się 4 lutego br. w Cadogan Hall w Londynie.

„Niedokończona Symfonia” to nie pierwszy projekt Huawei, którym marka chce pokazać jak technologia może przenikać do świata sztuki. Pod koniec ubiegłego roku w wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein zostało zaprezentowane widowisko „Sound of light”, prezentujące jak brzmi zorza polarna.

Zorza polarna, sfilmowana w Norwegii stała się inspiracją dla muzyków, którzy podjęli wyzwanie, by spektakl świetlny tworzony przez naturę zamienić w symfonię. Inżynierowie Huawei stworzyli dedykowany temu projektowi system sztucznej inteligencji bazujący na Mate 20 Pro, potrafiący analizować właściwości światła tak niezwykłego jak zorza polarna, interpretować jej dynamikę i wyrażać ją dźwiękiem. Światowej sławy kompozytor Mark Sayfritz podjął się przetłumaczenia języka światła na język muzyki. Premierowego wykonania utworu dokonała Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

Dołącz do dyskusji: Huawei dzięki nowym technologiim dokończył VIII Symfonię Schuberta (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jack
Taaa. Zaraz sie okaże, że jest tez w stanie napisać 10 symfonię Beethovena, którą przerobi od razu na operę, do której librettem będzie 13, 14 i 15 ksiega "Pana Tadeusza". Po włosku, oczywiście
odpowiedź