SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei ze wzrostem przychodów i zysku, motorem większa sprzedaż smartfonów

W 2018 roku koncern Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dolarów, a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 procent. Najlepsze wyniki Huawei osiągnął na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Guo Ping, prezes HuaweiArticle

W 2018 r. Huawei zanotował przychody w kwocie 721,202 mld juanów (105,191 mld dol.), co oznacza wzrost o 19,5 proc. rok do roku. Z kolei zysk netto spółki w całym ub.r. zamknął się kwotą 59,345 mld juanów (8,565 mld dol.), w ujęciu rocznym wzrosła ona o 25,1 proc.

Największy wzrost sprzedaży produktów (o 45,1 proc. rok do roku) Huawei zanotował w segmencie urządzeń konsumenckich, głównie smartfonów – łącznie osiągnęła ona wartość 348,852 mld juanów. O 23,8 proc. wzrosła w ub.r. sprzedaż produktów i rozwiązań dla biznesu, nieco gorzej firma poradziła sobie w innych obszarach działalności.

W 2018 r. Huawei największe przychody zanotował na rodzimym chińskim rynku, gdzie osiągnęły one poziom 372,162 mld juanów i były wyższe o 19,1 proc. Z kolei region EMEA obejmujący także Europę wykazał dla Huawei największe tempo wzrostu sprzedaży (24,3 proc.) zamykając się kwotą 204,536 mld juanów.

W komunikacie towarzyszącym wynikom finansowym Huawei podkreśla swoje inwestycje w nowe rozwiązania i technologie. Spółka podaje, że w 2018 r. przeznaczyła na badania i rozwój ponad 100 mld juanów, zaś w ciągu ostatnich 10 lat inwestycje w ten segment przekroczyły 485 mld. Na koniec 2018 r. Huawei był właścicielem ponad 87 tys. patentów technologicznych.

Rosnące wyniki biznesowe Huawei osiągnął pomimo problemów jakie narastają wokół firmy na tle braku zaufania do tej marki na rynkach międzynarodowych. Koncern jest posądzany o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi, a Stany Zjednoczone starają się ograniczać jego obecność w budowie sieci 5G zarówno we własnym kraju, jak też na innych rynkach. Huawei broni się twierdząc, że odpowiednio chroni prywatność swoich użytkowników, podjął też działania prawne wytaczając sprawę sądową rządowi USA.

Niedawno Komisja Europejska oświadczyła, że pomimo nacisków ze strony administracji Donalda Trumpa nie wyda zakazu korzystania w Unii Europejskiej ze sprzętu Huawei przy budowie sieci 5G, zapowiedziała jednak działania mające monitorować bezpieczeństwo rozwiązań stosowanych przez chińskiego producenta.

Dołącz do dyskusji: Huawei ze wzrostem przychodów i zysku, motorem większa sprzedaż smartfonów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
Nie dziwi mnie to. Świetny sprzęt ze świetnym stosunkiem jakości do ceny. A dodatkowo sól w oku USA, bo pewnie utrudniają szpiegowanie Sojuszowi Pięciorga Oczu.
odpowiedź
User
AW
Nie dziwi mnie to. Świetny sprzęt ze świetnym stosunkiem jakości do ceny. A dodatkowo sól w oku USA, bo pewnie utrudniają szpiegowanie Sojuszowi Pięciorga Oczu.
Kłamiesz. W tym jest czarna magia. I to w dodatku związana z polityką. Szpiegowanie. To dlatego żądam zakazu sprzedaży urządzeń wyprodukowanych przez Huawei i spółki zależne na terenie całej UE. A prezesowi firmy wręczyć czerwoną notę Interpolu.
odpowiedź
User
smyku
Ja bym ich nie skreślał jeśli chodzi o 5g, jeśli potwierdzą że są godni zaufania to mogą jeszcze zdobyć kilka kontraktów na budowę sieci 5g, a na samą sieć czekają już w prawie każdym kraju UE.
odpowiedź