SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei znika z sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Pierwsze sankcje wejdą w 2021 roku

Rząd Wielkiej Brytanii podał plan rezygnacji ze współpracy z Huawei w zakresie budowy 5G. Zgodnie z nim od końca września 2021 roku brytyjscy operatorzy nie będą mogli instalować u siebie nowych urządzeń Huawei dedykowanych do nowej sieci, z kolei do 2027 r. z infrastruktury 5G rozwiązania Chińczyków mają zostać całkowicie wyeliminowane.

Londyn, fot. Shutterstock.comArticle

Huawei boryka się z problemami na różnych rynkach od czasu, gdy w maju 2019 r. administracja USA na życzenie Donalda Trumpa wprowadziła restrykcje dotyczące współpracy amerykańskich firm z technologicznymi koncernami pochodzącymi z Chin, wśród których znalazły się Huawei oraz ZTE.

Wraz z wprowadzeniem restrykcji dotyczących Huawei Biały Dom rozpoczął kampanię nakłaniania sojuszników USA do rezygnacji ze współpracy z chińskim koncernem jako dostawcą sprzętu i rozwiązań do budowy sieci 5G.

Huawei znika z Wielkiej Brytanii

Jednym z krajów które najaktywniej odpowiedziały na apele administracji Trumpa jest Wielka Brytania. Rząd Borisa Johnsona już w połowie 2020 r. zapowiedział stopniowe eliminowanie Huawei z tamtejszego rynku telekomunikacyjnego.

Teraz Oliver Dowden, sekretarz w brytyjskim ministerstwie kultury, mediów i sportu podał dalsze szczegóły dotyczące polityki Londynu wobec Huawei.

Czytaj także: Sąd uchylił wykluczenie Huawei i ZTE z budowy sieci 5G w Szwecji

Zgodnie z zapowiedzią od końca września 2021 r. brytyjscy operatorzy pracujący nad swoimi usługami 5G nie będą mogli instalować w tej infrastrukturze nowych urządzeń produkowanych przez Huawei.

To nie koniec. Zgodnie z brytyjskim planem w 2027 r. z sieci 5G w tym kraju mają całkowicie zniknąć wszystkie rozwiązania pochodzące od chińskiego producenta.

Zapowiedziany harmonogram zakłada, że urządzenia Huawei zakupione przed końcem września 2021 r. będą mogły być nadal serwisowane w ramach gwarancji na terenie Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie rząd Johnsona zapowiada stworzenie programu z budżetem 250 mln funtów, którego zadaniem będzie rozwijanie nowych technologii wspierających dywersyfikację dostawców dla brytyjskiej infrastruktury 5G.

Czytaj także: Huawei może kupować procesory od Qualcomm

 

Dołącz do dyskusji: Huawei znika z sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Pierwsze sankcje wejdą w 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl