SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IKEA dalej handluje z Rosją. Szokujące doniesienia szwedzkiej prasy

Mimo zapewnień o zerwaniu kontaktów biznesowych z Rosją, szwedzka IKEA wciąż kupuje rosyjskie drewno - podał szwedzki dziennik "Aftonbladet".

Article

Jak wynika z ustaleń "Aftonbladet", IKEA po cichu kontynuuje część wymiany handlowej z Rosją.

Ustalenia dziennikarzy potwierdził przedstawiciel sieci. - Bardzo ograniczyliśmy wydatki i zmniejszyliśmy naszą "zależność" od Rosji. Na tym się koncentrujemy. Nie zamknęliśmy wszystkiego od razu. Niektórzy z naszych dostawców nadal kupują drewno - mówi Robert Olsson, kierownik ds. rozwoju w dziale zakupów IKEA.

Zobacz: IKEA szykuje się do powrotu do Rosji? Firma wydała oświadczenie

IKEA kupuje drewno z Rosji

3 marca - tydzień po inwazji na Ukrainę - IKEA ogłosiła wycofanie się z rosyjskiego rynku. Jej sklepy zostały zamknięte. Inter Ikea Group wstrzymała eksport i import do i z Rosji oraz Białorusi - wynikało z deklaracji. W praktyce jednak, jak wynika z informacji przekazanych przez Roberta Olssona "Aftonbladet", całkowicie zatrzymano wymianę handlową z Białorusią. Natomiast jeśli chodzi o Rosję, to zakupy drewna zredukowano o 85 proc. (w skali roku), ale nie całkowicie.

- IKEA oczekuje również, że wszyscy dostawcy będą nadal zmniejszać swoją zależność od rosyjskich surowców drzewnych - informuje szwedzkich  dziennikarzy pracownik firmy.

Zobacz: Rosjanie próbują bezprawnie przejąć logo IKEA

Co bardziej szokujące, z korespondencji mailowej między kierownikami ds. zakupów w IKEA, z którą zapoznał się "Aftonbladet", wynika, że pod pewnymi warunkami dostawcy mogą kupować tyle rosyjskiego drewna, ile w zeszłym roku. Decyzja ta wzbudziła niezadowolenie w zespole.

Powodem, dla którego IKEA wciąż utrzymuje w bardzo ograniczonym zakresie wymianę handlową z Rosją, jest potencjalnie zaburzenie łańcucha dostaw. Szwedzka sieć aktywnie poszukuje nowych dostawców surowca, jednak jest to trudne - przyznaje rozmówca "Aftonbladet".

- Mamy teraz ogromne problemy z dostarczeniem towarów do naszych sklepów. Obecnie trwa walka o surowce poza Rosją. To wcale nie jest łatwe - opowiada pracownik.

Zobacz: Rosja szkaluje na plakatach Szwecję. Jednym z celów... twórca IKEA

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę świat borykał się z brakami drewna, a ceny surowca gwałtownie rosły. Wojna tylko pogorszyła sytuację, ponieważ Rosja jest ważnym graczem na tym rynku.

Grupa Inter IKEA zapewnia 15 tysiącom zatrudnionych w Rosji im i ich rodzinom "stabilne warunki zatrudnienia i dochodów". Według ostatnich doniesień medialnych, wypłacanie pensji przedłużono do sierpnia.

Dołącz do dyskusji: IKEA dalej handluje z Rosją. Szokujące doniesienia szwedzkiej prasy

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sebcia
Brak słów i tyle.
odpowiedź
User
Tomek
To te europejskie wartosci.
odpowiedź
User
Tomek
Zwalnianie za poglady, ale handel z mordercami juz ok? Hipokryci.

https://www.google.com/amp/s/www.gazeta ... k.html.amp
odpowiedź