SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IKEA podnosi ceny swoich towarów. Winna pandemia i inflacja

Sieć sklepów IKEA podnosi ceny swoich produktów na całym świecie. Średnio o 9 proc. Szwedzki gigant meblowy tłumaczy decyzję o podwyżkach pandemią koronawirusa, zakłóceniami w łańcuchach dostaw, a także wzrostem kosztów surowców.

Article

IKEA zapowiada, że ceny wzrosną we wszystkich krajach, w których sieć ma swoje sklepy i obejmą cały asortyment. Klienci zapłacą za towary średnio o 9 proc. więcej. Różnice w cenach mają się jednak wahać w zależności od państwa. Jak podkreśla IKEA, istotną rolę w wysokości podwyżki cen odgrywa poziom inflacji w poszczególnych krajach. Na przykład w Irlandii za towary kupione w sklepach IKEI klienci zapłacą średnio o 11 proc. więcej niż w 2021 r.

Szwedzka firma meblowa wyjaśnia, że ze względu na trwający kryzys związany z pandemią koronawirusa podwyżki cen stały się nieuniknione. "Podobnie jak wiele innych branż, także IKEA nadal boryka się z poważnymi ograniczeniami w transporcie międzynarodowym oraz dostępie do surowców, co powoduje wzrost kosztów. Niestety, nie widać na razie, by ten proces miał się zatrzymać" - czytamy w oświadczeniu Ingka Group, spółki holdingowej, która jest właścicielem 90 proc. sklepów IKEA.

Wyższe koszty w Europie i Ameryce Północnej

Ogłoszenie szwedzkiej sieci nie jest zaskoczeniem, bo już pod koniec zeszłego roku Martin van Dam, dyrektor finansowy IKEI, dał jasno do zrozumienia, że ​​wzrost cen produktów jest nieunikniony.

"Niestety, teraz, po raz pierwszy, odkąd wyższe koszty zaczęły wpływać na globalną gospodarkę, musimy przenieść część tych zwiększonych kosztów na naszych klientów" - przyznała w oświadczeniu Tolga Öncü, kierownik ds. operacji detalicznych w IKEA Retail. Jak dodano, wyższe koszty będą przede wszystkim najbardziej odczuwalne w sklepach sieci w Ameryce Północnej i Europie.

W roku finansowym 2021 ponad 22,5 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 163 mln wizyt.

Dołącz do dyskusji: IKEA podnosi ceny swoich towarów. Winna pandemia i inflacja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl