SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen zmieni szyld na wszystkich stacjach w Niemczech

Do początku przyszłego roku Orlen chce zmienić oznaczenia - ze Star na Orlen - na pozostałych ok. 100 swoich stacjach paliwowych w Niemczech. Koncern swoją główną markę wprowadził już na Litwie, Węgrzech, Słowacji i w Czechach.

- Naszą ambicją jest, aby na początku 2024 roku około 100 stacji w Niemczech funkcjonowało już pod marką Orlen - stwierdził w komunikacie prasowym prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Należąca do grupy Orlen spółka Orlen Deutschland obsługuje aktualnie 606 stacji paliw działających pod markami Orlen i Star, co plasuje koncern na szóstej pozycji wśród największych operatorów stacji paliw w Niemczech. Ostatnią akwizycją, sfinalizowaną w czerwcu 2023 r., było przejęcie od OMV 17 samoobsługowych punktów tankowania w krajach związkowych: Bawarii (13 lokalizacji), Badenii-Wirtembergii (3) i Hesji (1).

- Pod marką Orlen działają już wszystkie nasze stacje na Litwie, Węgrzech, Słowacji oraz niemal wszystkie w Czechach. Konsekwentnie przeprowadzamy rebranding na rynkach zagranicznych, tak by Orlen kojarzony był z szeroką ofertą najwyższej jakości usług. Dzięki temu możemy ujednolicać nasze działania marketingowe i operacyjne, co długofalowo przełoży się na wygenerowanie konkretnych synergii - podkreślił Obajtek.

Orlen przejmuje sieć stacji w Austrii

Na koniec czerwca br. do Orlenu należało 3 157 stacji paliwowych, z czego 1 238 poza Polską. Na początku lipca koncern podpisał umowę kupna austriackiej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl. W bieżącym tygodniu zgodę na tę transakcję wydała Komisja Europejska, Orlen chce sfinalizować przejęcie na przełomie 2023 i 2024 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Stacje działające obecnie pod marką Turmöl zlokalizowane są w całej Austrii i należą do jednej z najpopularniejszych sieci w kraju, osiągającej stabilne wyniki finansowe. Blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji wyposażone jest w panele fotowoltaiczne.

Spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji zostanie także przejęta spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Orlen planuje także planuje rozwój stacji i punktów ładowania. Zapowiada, że do 2030 roku jego infrastruktura przeznaczona dla użytkowników aut elektrycznych, głównie w Polsce, Czechach i Niemczech, ma obejmować 10 tysięcy ładowarek. W najbliższych dwóch latach liczba stacji ładowania tylko w Niemczech ma wzrosnąć do ponad 430.

Cała grupa kapitałowa Orlen, do której od ub.r. należą też PGNiG i część aktywów Grupy Lotos, w drugim kwartale br. osiągnęła ponad 4,5 mld zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej. Zysk EBITDA segmentu detalicznego koncernu zmalał rok do roku z 697 do 662 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Orlen zmieni szyld na wszystkich stacjach w Niemczech

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ziut
To obajtkowski Orlen robi interesy z Niemcami? Z tymi Niemcami, które zdradliwie podsunęły nam zdrajcę Tuska?
odpowiedź
User
.
Tęga głowa ekonomiczna, oxfordczyk z radomskiej fili...
odpowiedź
User
Piękny widok
Ależ Niemców musi boleć że uzależniają się od Polskiego koncernu który przejmuje ich rynek 😁
odpowiedź