SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iliad może przejąć Play. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie Play Communications przez francuską grupę Iliad. Urzędnicy unijni nie widzą w transakcji zagrożenia dla warunków konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym ani wątpliwości co do jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

Jean-Marc Harion, prezes P4 i Play CommunicationsArticle

W drugiej połowie września br. pojawiła się informacja o tym, że Play Communications, operator polskiej sieci komórkowej Play przyjął ofertę zakupu 100 proc. udziałów tej spółki przez francuską grupę telekomunikacyjną Iliad.

W sumie za 100 proc. akcji Playa francuska grupa telekomunikacyjna, kontrolowana przez miliardera Xaviera Niela, chce zapłacić 2,2 mld euro (około 10 mld zł). Porozumiała się z dwoma głównymi akcjonariuszami jednej z czterech największych sieci mobilnych w Polsce - Thorem Bjorgolfssonem i Panosem Germanosem.

W wezwaniu Iliad zaproponował 39 zł za akcję Play. Zaznaczono, że średnia arytmetyczna cen akcji Play, którymi handlowano na giełdzie przez ostatnie 6 miesięcy wynosi 30,6 zł. Tym samym cena w wezwaniu jest od niej o 27,4 proc. wyższa.

Zapisy do sprzedaży walorów Play są przyjmowane od 19 października do 17 listopada br. W wezwaniu pośredniczy biuro maklerskie Santander Bank Polska.

Czytaj także: Grupa Iliad wprowadza do Polski spółkę Scaleway, centrum danych rusza w Warszawie

Zielone światło od KE

Transakcja przejęcia Play przez Iliad wymagała akceptacji odpowiednich instytucji regulacyjnych, wśród których jest Komisja Europejska. Według przepisów odpowiedni wniosek powinien zostać rozpatrzony do 26 października br. z możliwością przedłużenia tego terminu.

W poniedziałek na stronach unijnych pojawiły się informacje potwierdzające, że KE nie wniosła sprzeciwu dotyczącego przejęcia Play przez Iliad. Oznacza to, że urzędnicy unijni nie widzą w transakcji zagrożenia dla warunków konkurencji na polskim rynku telekomunikacyjnym ani wątpliwości co do jej zgodności ze wspólnym rynkiem europejskim. W tej sytuacji proces akwizycji może być kontynuowany.

W II kwartale 2019 roku Play zanotował przychody w wysokości ponad 1,75 mld złotych, zaś zysk netto spółki osiągnął poziom 254 mln. W całej pierwszej połowie br. operator poprawił te wskaźniki odpowiednio o 3,6 oraz 32,6 proc. Na koniec czerwca całkowita liczba użytkowników sieci przekraczała 15 mln, z czego ponad 66 proc. stanowili abonenci. Uruchomiona wiosną 2019 r. platforma Play Now TV Box ma 17,6 tys. odbiorców.

Czytaj także: Po decyzji UOKiK-u Play będzie zwracał klientom ofert prepaidowych niewykorzystane środki

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Iliad może przejąć Play. Jest zgoda Komisji Europejskiej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mik
cóz jakby niedostali zgody to byłby antysemityzm a nawet antysyjonzim jak twierdzi prezes kaczynski
odpowiedź