SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeks Nastrojów Ekonomicznych przed świętami lekko w górę. Nadal fatalnie myślimy o planach i kondycji finansowej

Wskaźnik klimatu konsumenckiego Kantar Consumer Index utrzymuje się w grudniu na niskim poziomie -29,7 pkt., co jednak stanowi wzrost w porównaniu z listopadem o 4,4 pkt.

Article

Na przestrzeni ostatniego roku wyraźnie widać, że po załamaniu nastrojów zaraz po ogłoszeniu pandemii i wprowadzeniu restrykcji, następuje odbicie w okresie letnim, a następnie bardzo silny spadek na jesieni, w trakcie drugiej fali pandemii. Listopad, to miesiąc kiedy konsumenci, zaczynają odczuwać negatywne finansowe skutki pandemii. Nie dla wszystkich są one odczuwane jako wyraźnie bieżące problemy ekonomiczne, ale wpływają na ograniczenie planów konsumpcyjnych i źle wpływają na nastroje konsumenckie.

W grudniu wskaźnik Kantar Consumer Index wyniósł -29,7 pkt., co oznacza w porównaniu z listopadem wzrost o 4,4 pkt. Dodatnie są inne wskaźniki - ocena obecnej sytuacji ekonomicznej Polski i jej zmian (obie +4 pkt.), roczna prognoza zmian sytuacji ekonomicznej Polski (+9 pkt.), roczna prognoza sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (+5 pkt.), ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (+1 pkt.).

Ujemny Kantar Consumer Index w grudniu

Grudniowy wynik Kantar Consumer Index to rezultat polepszenia się wszystkich wskaźników. Wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju wynosi -38,3 pkt. Ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych również wzrosła – o 3,1 pkt., osiągając wartość -21 pkt.

Do grudniowego wzrostu wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju przyczyniły się wyższe niż przed miesiącem wartości współczynnika rocznej prognozowanej zmiany ekonomicznej kraju  oraz rocznej zmiany sytuacji ekonomicznej kraju.

O 2 punkty procentowe pogorszyła się obecnie, ogólna sytuacja gospodarstw domowych. Pozostałe wskaźniki natomiast odnotowały wzrost. Współczynnik prognozowanej zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (o 5 punktów procentowych) oraz wskaźnik oceny sytuacji finansowej w porównaniu do sytuacji sprzed roku (o 1 punkt procentowy).

Kantar Consumer Index – wskaźnik klimatu konsumenckiego jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od -100 do +100. Wskaźnik odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeks Nastrojów Ekonomicznych przed świętami lekko w górę. Nadal fatalnie myślimy o planach i kondycji finansowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl