SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Innova Capital i MCI sprzedają akcje Wirtualnej Polski, te uprzywilejowane za 85 mln zł kupią Świderski, Brański i Sierota

Firma European Media Holding, której udziałowcami są m.in. fundusze inwestycyjne Innova Capital i MCI Management, oraz Jarosław Mikos sprzedał 27,18 proc. akcji Wirtualnej Polski. 7,79 mln za 389,5 mln zł kupią inwestorzy instytucjonalni, natomiast szefowie WP Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota za 85,2 mln zł przejmą 3,4 mln uprzywilejowanych akcji.

Jacek Świderski, prezes Grupy Wirtualna PolskaArticle

European Media Holding i Jarosław Mikos, przewodniczący rady nadzorczej Wirtualnej Polski, planują sprzedać 7,79 mln zwykłych akcji WP w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu. Akcje będą dostępne w ramach oferty prywatnej, skierowanej do uprawnionych inwestorów instytucjonalnych (nie podano, do których konkretnie) - podano w środę wieczorem w komunikacie.

Z kolei 3,4 mln uprzywilejowanych akcji (na jedną przypadają dwa głosy na WZA) od European Media Holding i Mikosa kupią, poprzez swoje spółki, członkowie zarządu Wirtualnej Polski: Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota. Zapłacą za to 85,2 mln zł. Obecnie do spółki każdego z nich należy 17,13 proc. akcji WP. Firmy porozumiały się już z mBankiem co do udzielenia kredytu na sfinansowanie transakcji. Dojdzie do niej, jeśli w ofercie prywatnej zostanie sprzedane minimum 90 proc. wystawionych na sprzedaż akcji spółki.

European Media Holding zamierza sprzedać wszystkie swoje akcje Wirtualnej Polski. Oznacza to, że z WP wycofują się fundusze inwestycyjne Innova Capital i MCI Management, które są udziałowcami EMH.

W czwartek rano Innova Capital poinformowała, że zakończono już tworzenie przyspieszonej księgi popytu - sprzedano wszystkie 7,79 mln akcji (324 tys. należało do Jarosława Mikosa) po cenie jednostkowej 50 zł. Tym samym ich łączna cena wyniosła 389,5 mln zł.

- Nasza inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania - komentuje Magdalena Magnuszewska, partner w Innova Capital. Firma podkreśla, że jej średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji w Wirtualną Polskę wyniosła ponad 60 proc.

Innova Capital częściowo sfinansowała przejęcie Wirtualnej Polski za 383 mln zł przez Grupę o2 na początku 2014 roku, a MCI w momencie transakcji kupiło 20 proc. akcji Grupy o2.

Wirtualna Polska zadebiutowała na giełdzie w maju ub.r., sprzedała 9,19 mln swoich akcji po cenie jednostkowej 32 zł, w efekcie Innova Capital i MCI zainkasowały ok. 187 mln zł za dotychczas posiadane akcje spółki, a WP pozyskała ok. 100 mln zł, z czego większość przeznaczyła na akwizycje.

W pierwszych trzech kwartałach br. Wirtualna Polska miała 292,2 mln zł przychodów ze sprzedaży i 30,7 mln zł zysku netto. W październiku br. strony i aplikacje internetowe spółki zanotowały 19,86 mln realnych użytkowników i 2,88 mld odsłon. W piątek zacznie nadawanie jej kanał telewizyjny WP.

- Fundusz Innova Capital niewątpliwie obdarzył nas dużym zaufaniem i sfinansował realizację ambitnych planów Grupy. Nie przypominam sobie drugiej takiej transakcji, kiedy cztery razy mniejsza spółka dokonuje udanego przejęcia swojego większego rywala. Następnie w niecałe dwa lata, konsoliduje rynek, przejmując 14 kolejnych podmiotów, przeprowadza udane wejście na giełdę i blisko połowę swoich przychodów przenosi z rynku, na którym działała od 20 lat w zupełnie nowe obszary. A to wszystko przy ciągłym poprawianiu wyników i wielokrotnym wzroście własnej rynkowej wyceny - opisuje ostatnie trzy lata działalności Wrtualnej Polski jej prezes Jacek Świderski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Innova Capital i MCI sprzedają akcje Wirtualnej Polski, te uprzywilejowane za 85 mln zł kupią Świderski, Brański i Sierota

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
No, widać od razu, ze świetlana przyszłość przed tym biznesem - dowodem tego jest właśnie exit inwestora tuż poza gorka. :)
odpowiedź
User
Ach, jeszcze jedno
Dodam, że to wszystko udało się osiągnąć przy nieustającym hejcie i kretyńskich komentarzach na Wirtualnych Mediach.
odpowiedź
User
biały
Hmm robi sie ciekawie. Hejtujcie a w przerwie poczytajcie o inwestowaniu. Innova Capital od samego początku zakładało ze chce szybko zarobić na WP.
Poczytajcie trochę co oznacza w inwestycjach, jeśli biznes wykupuje zarządzający biznesem (nomen omen, ten który wie najwięcej o kondycji spółki) nie za swoje tylko z kredytu. Myślicie ze kredyt na taką kasę bierze się z fanaberii??
Brawa dla hejterów, ale jak już chcecie pocisk to inteligentnie, błagam.
odpowiedź