SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inovo Venture Partners zainwestuje 170 mln zł w startupy z Polski i Europy Środkowej

Fundusz venture capital Inovo Venture Partners przeznaczy w sumie ponad 170 mln zł (ok. 40 mln euro) na inwestycje startupy z Polski i Europy Środkowej. Jeszcze w tym roku chce zainwestować w sześć spółek z regionu.

Tomasz Swieboda, Maciej Małysz i Michał RokoszArticle

Inovo Venture Partners to fundusz venture capital, który od ośmiu lat inwestuje w startupy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju (od późnej rundy Seed do Serii B). Pomaga przede wszystkim młodym firmom, które rozpoczęły międzynarodową ekspansję i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie.

Fundusz zamierza inwestować od ok. 2 do ok. 6 milionów złotych w rundzie, z możliwością dalszego dokapitalizowania spółki kwotą nawet 25 mln zł na kolejnych etapach rozwoju.

Partnerami zarządzającymi Inovo Venture Partners są Tomasz Swieboda, Maciej Małysz i Michał Rokosz. W roli venture partners wspierają go Damian Zapłata i Ryszard Szopa.

Inovo Venture Partners wyda 170 mln zł na inwestycje

Fundusz przeznaczy na inwestycje w sumie ponad 170 mln zł (ok. 40 mln euro), z czego blisko 40 proc. to udział Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Pozostały kapitał pochodzi od inwestorów prywatnych. Fundusz planuje zainwestować do roku 2023 w 15-20 spółek, z czego w 6 w tym roku. Połowę mają stanowić polskie startupy. Razem z pierwszym funduszem Inovo Venture Partners zarządza aktywami o wartości ponad 200 milionów złotych.

Jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższych 10 lat w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie 10 tzw. jednorożców, czyli startupów o wycenie przekraczającej miliard dolarów. Większość z nich będzie pochodzić z Polski. Każdego roku widzimy kilka spółek, które mogą pójść w ślady Booksy, czy Znanego Lekarza. Jednak nawet najlepszym trudno jest pozyskać w rundzie inwestycyjnej kilka milionów dolarów. To za dużo dla funduszy lokalnych, a zagraniczne fundusze często wolą przyglądać się rozwojowi spółki z boku i zainwestować dopiero na późniejszym etapie. Właśnie tu widzimy miejsce dla naszego funduszu – mówi Tomasz Swieboda, Partner w Inovo Venture Partners.

Najnowsza inwestycja Inovo to Allset, ukraiński startup działający w USA. Umożliwia on zamawianie jedzenia z restauracji na wynos lub zjedzenie na miejscu bez zbędnego oczekiwania. Spółka pozyskała w ramach tzw. rundy B 8,25 mln dolarów. Inovo Venture Partners wziął w niej udział razem z weteranem Doliny Krzemowej – Andreessen Horowitz, a także EBRD, Greycroft oraz SMRK VC.

Pierwszy fundusz Inovo zamknął etap inwestycyjny, ale wciąż pozostaje zaangażowany m.in. w Booksy i Restaumatic. Dwie inne spółki z portfela funduszu - Brand24 i ECC Games, zadebiutowały na giełdzie. Inovo planuje w tym roku kolejne wyjścia z inwestycji pierwszego funduszu.

Dołącz do dyskusji: Inovo Venture Partners zainwestuje 170 mln zł w startupy z Polski i Europy Środkowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl