SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Intel Aktualizuje Bajki i zachęca dziewczynki do programowania

Intel i Fundacja IT Girls postanowili zmierzyć się z wyzwaniem postrzegania zawodu programistki w ramach najnowszej ogólnopolskiej kampanii "Intel Aktualizuje Bajki".

Article

W tej chwili kobiety stanowią zaledwie 15,5 proc. wszystkich zatrudnionych w polskich firmach IT. Dla branży, która boryka się z niedoborami kadrowymi, większe otwarcie się na kobiety to ogromna szansa. Problem jednak w tym, że praca w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami nadal postrzegana jest jako zajęcie typowo męskie, a dziewczynki do pracy w niej skutecznie zniechęca się już od. przedszkola.

Dodatkowo, jak pokazują badania, w okresie 2015–2020 wzrost udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy (15% vs 16%).

"Intel Aktualizuje Bajki"

"Intel Aktualizuje Bajki" to kampania, w ramach której klasyczne bajki dla dzieci zostają przepisane tak, aby zainspirować dziewczynki do rozwijania pasji w świecie nowych technologii. Pozwoli to kształtować nowe, otwarte podejście do technologii – oderwane od stereotypów, że roboty i komputery powinny być wyłącznie w polu zainteresowań chłopców – i w efekcie zaprogramować bardziej zróżnicowaną przyszłość dla dzieci.

W ramach akcji „spatchowane” zostały takie bajki jak: Kopciuszek, Roszpunka, oraz Jaś i Małgosia Inżynierki i inżynierowie z Intela, we współpracy z założycielkami fundacji IT Girls, przeprogramowali kultowe bajki i zaprezentowali ich alternatywne, zaktualizowane wersje.

„Bajki Zaktualizowane” posłużyły do przeprowadzenia pilotażowych lekcji w przedszkolach w Trójmieście oraz w Warszawie. Wraz z Fundają IT Girls i ekipą pedagogów, inżynierki i inżynierowie z Intela poprowadzili warsztaty oparte o napisany od postaw scenariusz zajęć.  

Przeprogramowane bajki zostały zilustrowane przez Magdalenę Muki Krupę. Zostały wydane w formie fizycznej oraz cyfrowej – jako plik PDF do darmowego pobrania. Fizyczne wersje książki “Bajki Zaktualizowane” trafią do przedszkoli, które wzięły udział w kampanii. Będą również dostępne w sprzedaży, z której cały zysk zostanie przeznaczony na wsparcie Fundacji IT Girls, działającej na rzecz dziewczynek i kobiet w IT.

Dołącz do dyskusji: Intel Aktualizuje Bajki i zachęca dziewczynki do programowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nic
nie rozumiem
odpowiedź