SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet światłowodowy od Play na łączach Orange. Telekomy podpisały umowę

Orange Polska w ramach zawartej właśnie umowy udostępni hurtowo prawie milion swoich łącz światłowodowych na potrzeby usług oferowanych przez Play.

Article

Umowa dotyczy 360 tys. gospodarstw domowych podłączonych do sieci światłowodowych w ramach realizowanych przez Orange projektów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz blisko 560 tys. domów, biur i mieszkań objętych zasięgiem światłowodów w gminach, gdzie hurtowe korzystanie z sieci internetowej reguluje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

- Jednym z celów naszej strategii .Grow ogłoszonej w ubiegłym roku jest pełniejsze wykorzystanie i uzyskanie lepszego zwrotu z inwestycji w infrastrukturę, które prowadzimy od kilku lat. Na rozbudowę sieci światłowodowej przeznaczyliśmy już ponad 4 mld zł. Dziś Orange jest nie tylko największym światłowodowym operatorem na polskim rynku detalicznym, ale też największym dostawcą usług hurtowych - wylicza Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska kierujący rynkiem hurtowym. - Umowa z P4 to kolejny krok zmierzający do wykorzystania potencjału naszej sieci - podkreśla.

Zasięg sieci światłowodowej Orange, obejmującej łącza własne i dzierżawione od innych operatorów, wynosi 6,8 mln gospodarstw domowych.

W zeszłym kwartale grupa Orange Polska przy wzroście przychodów o 8,2 proc. do 3,123 mld zł zanotowała 193 mln zł zysku netto. Z usług internetowych telekomu korzystało 2,79 mln klientów (po wzroście o 2,3 proc. rok do roku), z czego liczba użytkowników internetu światłowodowego zwiększyła się rok do roku z 880 tys. do 1,12 mln.

Play kupił UPC Polska

Spółka P4, operator sieci Play, swoją odnogę stacjonarną zbudował przede wszystkim poprzez sfinalizowane w kwietniu br. przejęcie UPC Polska. Za 100 proc. udziałów operatora zapłacił 7,013 mld zł, z czego 5,5 mld zł pozyskał w grudniu z kredytu. Powołano nowy skład zarządu UPC Polska, prezesem został Jean Marc Harion, szef P4.

W czerwcu P4 podpisał z Infravia V Invest umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce zależnej FiberForce za 1,775 mld zł, przy zastrzeżeniu standardowych korekt opisanych w umowie oraz zgód regulacyjnych. Zapowiedziano, że P4 wniesie do FiberForce sieć światłowodową UPC Polska, wspólnie z inwestorem zapowiada jej rozwój o kolejne 2 mln przyłączy.

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa P4, już z uwzględnieniem danych UPC Polska, zanotowała wzrost przychodów z 1,83 do 2,3 mld zł i zysku EBITDAaL z 564 mln zł do 1,01 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Internet światłowodowy od Play na łączach Orange. Telekomy podpisały umowę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciasny Wiesiek
To po co podpisywac umowe na dostawe internetu z Play,skoro mozna podpisac umowe bezposrednio z Orange?
odpowiedź
User
Jan.
I gdzie tu logika play za wszelką cenę próbuje się ratować przed przenoszeniem numerów nie przez trwałość usług i podnoszenie jakości a poprzez podpinanie się pod inne sieci.
odpowiedź