SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inwestorzy wyłożyli w ubiegłym roku 254 mld dolarów na startupy

Rok 2018 był rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje w startupy. Według KPMG, fundusze venture capital zainwestowały na świecie 254 mld dolarów, o 46 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym 2017 r. Inwestorzy byli bardziej zainteresowani rozwiniętymi spółkami niż raczkującymi projektami.

fot. Shutterstock.comArticle

Tylko w czwartym kwartale ubiegłego roku w stratupy zainwestowano 64 miliardy dolarów, w całym 2018 aż 254 mld.

Największa inwestycja w ostatnim kwartale 2018 r. była związana z amerykańską firmą, produkującą papierosy elektroniczne. W ubiegłym roku fundusze zainwestowały w 94 jednorożce (wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do 2017 r.).

Venture capital wierzą w rozwinięte spółki

W ocenie analityków KPMG, fundusze venture capital działają coraz bardziej w sposób zbliżony do funduszy typu private capital, skupiając się na inwestycjach w dojrzałe już spółki. Mediana wartości inwestycji w startupy znajdujące się w fazie stabilnego wzrostu wyniosła 11,5 mln dol., czyli dwukrotnie więcej niż w 2010 r. Dwukrotnie wzrosła również wartość inwestycji w fazie zalążkowej (ang. seed), z 0,5 mln dol. w 2010 r. do w 1,1 mln dol. w 2018 r., przy medianie wyceny spółek pozyskujących takie finansowanie na poziomie 6,5 mln dol.

- Warto zwrócić uwagę na statystyki inwestycji funduszy venture capital z punktu widzenia polskiego rynku. Obawiam się, że jeśli na całym świecie w fazie zalążkowej inwestuje się w spółki średnio ponad 4 mln złotych, a te pieniądze idą w tej fazie przede wszystkim na budowę i rozwój innowacyjnych produktów, to polskim startupom może być trudno zbudować naprawdę konkurencyjne produkty, gdy w istniejącym obecnie systemie finansowania startupów w Polsce, takie inwestycje są ograniczone praktycznie do 1 mln złotych – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Ekspert dodaje: - Dzisiaj w inwestycjach preferuje się te spółki, które zbudowały już innowacyjne rozwiązania technologiczne i z powodzeniem konkurują na międzynarodowych rynkach. Takie spółki potrzebują znacznych środków finansowych na ekspansję rynkową oraz doskonalenie swoich produktów, ale są też obarczone znacznie mniejszym ryzykiem niż startupy, które znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Innowacyjne produkty to podstawa do inwestycji

Ponad 100 miliardów dolarów inwestorzy przekazali spółkom które mają lub budują innowacyjne oprogramowanie, wspomagające obsługę cyfrowych klientów oraz cyfrową transformację biznesu.

Powyżej 23 mld dolarów (ponad 40 proc. więcej rdr.) przeznaczono na sektor biotechnologii i cyfrowego zdrowia. Sporą popularnością cieszą się wśród funduszy inwestycyjnych również fintechy (np. regtechy, wykrywanie nadużyć czy automatyzacja funkcji wsparcia). Spada za to zainteresowanie inwestycjami w sektorze e-commerce (obecnie 5 proc. wartości wszystkich inwestycji vs. 10 proc. w 2010 r.).

– Cyfryzacja to najważniejszy trend na całym świecie i nie ma się co dziwić, że fundusze tak chętnie inwestują w spółki, które rozwijają innowacyjny software wykorzystywany we wszystkich branżach. Zdrowie jest aspektem naszego życia, na które konsumenci przeznaczają coraz większe środki, a dynamiczny rozwój biotechnologii oraz cyfrowych rozwiązań wspomagających prewencję zdrowotną, diagnostykę oraz leczenie stwarza zupełnie nowe możliwości biznesowe, więc fundusze w naturalny sposób coraz chętniej inwestują w tę branżę – komentuje dr Jerzy Kalinowski.

Co dziesiąta inwestycja funduszy venture capital trafia do Europy. Ile do Polski?

Na naszym kontynencie, w 2018 roku inwestorzy dokapitalizowali spółki kwotą 24 mld dolarów. (+8 prc. rdr.). To poniżej 10 proc. wszystkich inwestycji w skali całego świata.

W 2018 r. w Europie zainwestowano w 10 jednorożców (w tym cyfrowy serwis muzyczny Spotify i holenderski fintech Adyen) z 6 różnych krajów.  Podobnie jak na całym świecie w Europie znacząco spadła (o 37 proc. rdr.) liczba inwestycji w fazie zalążkowej – mimo wyższych wycen w tej fazie zainwestowano też mniej środków finansowych w startupy znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju (2,3 mld USD w 2018 vs. 2,8 mld USD w 2017 r.).

Zgodnie ze światową tendencją, w Europie największym zainteresowaniem cieszyły się spółki oferujące oprogramowanie. Fundusze poszukują też na Sarym Kontynencie startupów ze sprawdzonymi rozwiązaniami w biotechnologii i cyfrowym zdrowiu, wykorzystującymi sztuczną inteligencję, a także fintechów.

Mimo zbliżającego się wielkimi krokami Brexitu, Wielka Brytania ciągle jest dla inwestorów najatrakcyjniejsza, jeśli chodzi o nowe inwestycje. Na kontynencie liczą się także Niemcy (4,1 mld dolarów zainwestowanych w 2018 r.) i Francja (3,1 mld dolarów).

Jak na tle Europy wygląda sytuacja Polski? – Polska jest jeszcze bardzo małym rynkiem z punktu widzenia globalnych funduszy venture capital. Naszą szansą jest obecna faza rozwoju globalnego rynku, w której fundusze coraz bardziej koncentrują się na dużych i dojrzałych już startupach. Coraz mniej jest inwestycji na całym świecie w projekty we wczesnej fazie zalążkowej i jeśli stworzymy w Polsce warunki, w których prawdziwie innowacyjne spółki będą mogły pozyskać środki na rozwój swoich produktów i skuteczne wejście na światowe rynki, to wykorzystując niszę w perspektywie kilku lat możemy się stać znaczącym graczem na europejskim rynku – ocenia dr Jerzy Kalinowski.

Raport pt. „Venture Pulse Q4 2018” to kwartalna publikacja dotycząca sektora venture capital, opracowany przez KPMG International. Raport przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z całego 2018 roku.

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy wyłożyli w ubiegłym roku 254 mld dolarów na startupy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Real2
STARTUP - czyli po naszemu to taki samolocik , w budowę którego inwestuje się olbrzymie pieniądze , aby w 98% przypadków porzucić go , wcześniej stwierdzając , że on jednak nie poleci wysoko...........ba, on w ogóle nie poleci!
odpowiedź