SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ipsos: głosy nieważne w wyborach prezydenckich nie wpłyną na wyniki exit poll

Ipsos, który zrealizuje badanie exit poll w czasie tegorocznych wyborów prezydenckich, nie boi się powtórki z wyborów samorządowych, gdy wyniki exit poll różniły się od wyników głosowania. - Poziom głosów nieważnych przy wyborach prezydenckich jest najniższy - mówi Wirtualnemedia.pl Paweł Predko, dyrektor w Ipsos.

Shutterstock.com Article

Jak już informowaliśmy, Ipsos zrealizuje badanie exit poll dotyczące wyborów prezydenckich na zlecenie trzech nadawców, czyli Telewizji Polskiej, TVN oraz Telewizji Polsat, którzy podzielą się jego kosztami. Tak samo było już podczas wyborów samorządowych w listopadzie ub.r., wcześniej Ipsos przygotował exit poll dla TVP i TVN przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju ub.r.

- Trzej nadawcy - publiczny i dwaj komercyjni - wybrali jedną ofertę, w naszym mniemaniu optymalną.  Profesjonalizm firmy Ipsos docenili zatem najpoważniejsi nadawcy na naszym rynku, biorąc także pod uwagę racjonalne warunki, jakie ta firma zaproponowała - mówi Wirtualnemedia.pl. Joanna Stempień-Rogalińska z zespołu prasowego TVP.

Trzeba jednak przypomnieć, że wyniki badania exit poll podczas wyborów samorządowych różniły się znacząco od oficjalnych wyników tych wyborów.  Z badania zrealizowanego przez Ipsos wynikało, że w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS uzyskało 31,5 proc. głosów, a PSL - 17 proc. Natomiast oficjalne wyniki wyborów wyglądały następująco: PiS - 26,89 proc., a PSL - 23,88 proc.

Większość ekspertów jak i sam Ipsos tłumaczyli, że powodem tych różnic był wysoki odsetek głosów nieważnych - w głosowaniu do sejmików wojewódzkich wyniósł on aż 17,93 proc. (więcej na ten temat). - To zjawisko specyficzne tylko i wyłącznie dla tego rodzaju wyborów.  Ma związek nie z badaniem, ale z samymi wyborami: konstrukcją kart, liczbą kart do głosowania itp. - mówi Paweł Predko, dyrektor działu operations w Ipsos.

Predko podkreśla, że poziom głosów nieważnych w wyborach prezydenckich w Polsce, na podstawie wyników z poprzednich lat, jest najniższy ze wszystkich rodzajów głosowania i kształtuje się na poziomie 1-2 proc. - Zatem ich wpływ na wynik badania będzie znikomy - mówi Prędko.

Dyrektor działu operations w Ipsos zapewnia, że osoby biorące udział w exit poll zawsze mogą oddać głos nieważny. Tak było też przy poprzednich wyborach. - Zrobić to można poprzez skreślenie więcej niż jednego kandydata  lub listy lub oddanie pustej ankiety czy kartki. Takie dane uwzględniamy i analizujemy - zapewnia Predko.

W dniu pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 10 maja br., ankieterzy Ipsos będą przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Poproszą oni osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety.

Wyniki badania exit poll realizowanego przez cały dzień przed komisjami wyborczymi zostaną zaprezentowane o godz. 21.00 na antenach TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News, które emitować będą wieczory wyborcze (więcej na ten temat). Ipsos przygotuje też badanie exit poll w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich, jeśli taka się odbędzie.

Dołącz do dyskusji: Ipsos: głosy nieważne w wyborach prezydenckich nie wpłyną na wyniki exit poll

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan filip
proste wybory, jak ipsos da teraz ciała to pora zwijać biznes
17 10
odpowiedź
User
ff
Dlaczego usuwacie komentarze?
17 9
odpowiedź
User
Antyresortowiec
Te sondaże o kant d.... otłuc.W 2005 roku Gfk Polonia ogłosiła prezydentem Donalda Tuska gdy tymczasem wygrał Lech Kaczyński i to ze sporą przewagą.
20 9
odpowiedź