SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ipsos: nastroje konsumentów najlepsze od 17 lat

W listopadzie Wskaźnik Optymizmu Konsumentów mierzony przez Ipsos wzrósł aż o 5 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie 112,69 pkt. To najwyższy poziom w 17-letniej historii pomiaru - podał badający nastroje konsumenckie ośrodek Ipsos.

Ipsos: nastroje konsumentów najlepsze od 17 lat

"Polacy są bardzo optymistyczni w ocenach zmian sytuacji gospodarczej - oceny klimatu gospodarczego wzrosły o 14 pkt w porównaniu do zeszłego miesiąca. Obecnie wynoszą 115,00 pkt. Najważniejszym wydarzeniem związanym z gospodarką i jej perspektywami w ostatnim miesiącu były wybory parlamentarne, które doprowadziły do zmiany rządu. Wybory to jednak na pewno nie jedyny czynnik, za sprawą którego optymizm konsumentów jest tak duży. Ostatni wynik badania wpisuje się w trwający od kilku lat trend wzrostu optymizmu, za którym stoją takie elementy jak poprawiająca się koniunktura w gospodarce, czy związany z tym wzrost wynagrodzeń" - napisał Ipsos w komentarzu do badania.

Największym optymizmem cechują się osoby młode i w średnim wieku, osoby z wyższym wykształceniem, o najwyższych zarobkach, a także mieszkańcy dużych miast i osoby pracujące.

Z badania wynika, że we wszystkich grupach społecznych bardzo wyraźnie poprawiły się oceny ogólnej sytuacji kraju.

W listopadzie 52 proc. Polaków ocenia, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, podczas gdy w październiku analogiczny odsetek wynosił 32 proc. Ponadto, dla porównania, w listopadzie 36 proc. Polaków ocenia, że sprawy naszego kraju zmierzają w złym kierunku, w październiku takich osób było 58 proc. Zmiana jest zatem zasadnicza.

Autorzy badania uważają, że zmiana rządu nie wpłynęła jak dotąd na postawy kupujących: skłonność do zakupów utrzymała się na poziomie bardzo zbliżonym do poprzedniego miesiąca i wynosi 111,15 pkt. Zestawiając ten wynik ze zmianą ocen klimatu gospodarczego można zaobserwować dużą autonomię postaw kupujących wobec aktualnych zmian politycznych.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie "Rzeczpospolitej". Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 8 a 13 listopada 2007 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1013 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

  • Więcej informacji:
  • Ipsos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ipsos: nastroje konsumentów najlepsze od 17 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl