SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ipsos: wzrósł wskaźnik optymizmu konsumentów

Wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK) wzrósł o 2,86 pkt do 79,09 pkt w kwietniu, podał instytut badawczy Ipsos w komunikacie. Wskaźnik klimatu gospodarczego wzrósł o 3,97 pkt do 63,34 pkt.

Ipsos: wzrósł wskaźnik optymizmu konsumentów

"Po największym od 2 lat spadku nastrojów, który miał miejsce w marcu, kwiecień przyniósł poprawę. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów mierzony przez Ipsos wzrósł o 3 pkt osiągając poziom 79,1 pkt. Jest to jednak wciąż o 8 pkt mniej niż w lutym i nie można jeszcze mówić o zatrzymaniu trendu spadkowego" - czytamy w komunikacie.

Ipsos zwraca uwagę, że kwiecień był miesiącem, w którym napływało mniej informacji niekorzystnych dla naszej gospodarki. Rząd próbował wręcz odzyskać inicjatywę w tym zakresie, zapowiadając wcześniejsze uchwalenie budżetu na 2012 rok, co byłoby wydarzeniem bez precedensu.

"Wskaźnik Klimatu Gospodarczego wzrósł o 4 pkt do poziomu 63,3 pkt. Zwiększyła się wiara w stabilność sytuacji gospodarczej kraju – obecnie 38% Polaków jest przekonanych, że w ciągu najbliższego roku się ona nie zmieni (wzrost o 5 pkt procentowych). Niestety nadal 40% z nas obawia się jej pogorszenia, podczas gdy jedynie 12% wierzy w poprawę. Lepszym ocenom gospodarki towarzyszy zmniejszenie obaw przed szybkim wzrostem cen oraz wzrostem bezrobocia" - czytamy dalej.

Z raportu wynika, że skłonność do zakupów również zanotowała niewielki wzrost (+ 2,1 pkt względem marca). Jest to związane z lekką poprawą ocen sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Obecny wartość tego wskaźnika to 89,6 pkt.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 10 a 16 lutego 2010 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1009 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ipsos: wzrósł wskaźnik optymizmu konsumentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl