SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Irańskie dziennikarki, które ujawniły sprawę Amini, oskarżono o szpiegostwo. Grozi im śmierć

Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) niepokoją losy irańskich dziennikarek, Nilufar Hamedi i Elaheh Mohammadi, które ujawniły sprawę Mahsy Amini; zostały one aresztowane i oskarżone o szpiegostwo. Według CPJ reporterkom pozbawionym dostępu do adwokatów grozi kara śmierci.

Pracująca dla dziennika "Szargh" Hamedi udała się do szpitala, w którym leżała nieprzytomna Amini i, według rodziny, została zatrzymana 20 września. Mohammadi z dziennika "Ham Mihan" opisała pogrzeb młodej kobiety w jej rodzinnym mieście Saghghez w irańskim Kurdystanie; zatrzymano ją 29 września.

Od początku demonstracji, które wybuchły po śmierci 22-letniej Amini, w Iranie aresztowano 51 dziennikarzy; do tej pory uwolniono tylko 14 - powiadomił CPJ.

Hamedi i Mohammadi zostały w ubiegłym tygodniu oskarżone przez irańskie władze o to, że są przeszkolonymi za granicą szpiegami, a praca dziennikarza była dla nich tylko "przykrywką". Ich artykuły pozwoliły "zachodnim mediom fabrykować informacje" na temat Amini i demonstracji w Iranie - głosi komunikat wydany przez resort informacji i Korpus Strażników Rewolucji.

Dziennikarkom grozi śmierć

CPJ ostrzegł, że jeśli dziennikarki zostaną formalnie oskarżone o szpiegostwo i skazane, grozi im kara śmierci.

W niedzielę 300 irańskich dziennikarzy i fotoreporterów podpisało się pod listem otwartym, w którym skrytykowali władze za zatrzymywanie dziennikarzy i "pozbawianie ich praw", w tym "dostępu do ich adwokatów".

Dyrektor do spraw mediów w irańskim resorcie kultury Iman Szamsai powiedział w rozmowie z irańską agencją Isna, że "nikogo w Teheranie nie aresztowano za działalność medialną".

Mahsa Amini została zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które, zdaniem funkcjonariuszy, niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła.

W ubiegłym tygodniu "Economist" napisał, że ze względu na skalę protestów, jakie wybuchły po jej śmierci, Iran z pewnością przechodzi największy kryzys od rewolucji, która obaliła szacha w 1979 roku. "Być może widać początek końca Islamskiej Republiki" - ocenił brytyjski tygodnik.

Dołącz do dyskusji: Irańskie dziennikarki, które ujawniły sprawę Amini, oskarżono o szpiegostwo. Grozi im śmierć

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Pytanie całkiem na serio - ile w tym ręki USA ? I dlaczego nie ma wolnościowych działań w...np. Chinach ;>
odpowiedź
User
iii
Pytanie całkiem na serio - ile w tym ręki USA ? I dlaczego nie ma wolnościowych działań w...np. Chinach ;>


A ile w Twoich komentarzach ręki Rosji?
odpowiedź