SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarła Irena Dziedzic, wieloletnia dziennikarka TVP

W wieku 93 lat zmarła Irena dziedzic, dziennikarka i prezenterka przez wiele lat związana z Telewizją Polską. Jest autorką pierwszego polskiego talk-show „Tele-Echo”.

Irena Dziedzic, fot. TVPArticle

Informację o śmierci Ireny Dziedzic podał ks. Andrzej Luter, dziennikarz miesięcznika „Więź”. Zaznaczył, że Dziedzic zmarła 5 listopada ub.r., przy czym media nie poinformowały o tym.

- Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia o godz. 13.00 w Laskach; msza w drewnianej kaplicy sióstr franciszkanek pw. Matki Bożej Anielskiej, następnie zostanie pochowana na cmentarzu w Laskach - napisał ks. Luter.

 

Irena Dziedzic znana głównie z „Tele-Echa” i „Dziennika Telewizyjnego”

Irena Dziedzic w czasie II wojny światowej przebywała we Lwowie, maturę zdała eksternistycznie w Krakowie. W latach 1946-1952  pracowała w prasie: kolejno w „Echu Krakowa”, „Słowie Polskim”, „Głosie Ludu” i „Expressie Wieczornym”.

W 1952 roku przeszła do Polskiego Radia, a w 1956 roku do Telewizji Polskiej. W TVP w latach 1956-1981 prowadziła program publicystyczno-rozrywkowy „Tele-Echo”, uważany za pierwszy polski talk-show.

 

W latach 1965–1968 Dziedzic prowadziła też niektóre wydania „Dziennika Telewizyjnego”, a w latach 1977-1981 w zespole tego programu kierowała redakcją kulturalną. W latach 1977-1980 była gospodynią Festiwalu Interwizji w Sopocie.

Z TVP zniknęła na 2,5 roku, potem - od października 1983 do września 1991 prowadziła autorki program „Wywiady Ireny Dziedzic”.

 

Ponadto zagrała w filmach „Jutro premiera” (1962) i „Polowanie na muchy”, wystąpiła też gościnnie jako dziennikarka m.in. w serialu „Wojna domowa” oraz filmach „Kłopotliwy gość” i „Szczur”. Napisała książkę „Teraz Ja. 99 pytań do mistrzyni telewizyjnego wywiadu” wydaną w 1992 roku.

10-letni proces sądowy dot. autolustracji

W latach 2002–2006 Irena Dziedzic przedstawiała cotygodniowe felietony w audycji „Muzyka i aktualności” w radiowej Jedynce. Zakończono z nią współpracę po felietonie, w którym mówiła o lustracji.

W 2006 roku „Newsweek”, a za nim kolejne media, wymienił Irenę Dziedzic wśród dziennikarzy PRL-owskich mediów, którzy mieli być tajnymi współpracownikami SB. Dziedzic zaprzeczała, by była współpracowniczką o pseudonimie „Marlena” i wniosła do sądu o autolustrację.

 

Według dokumentów IPN w latach 1958-66 dziennikarka współpracowała z kontrwywiadem MSW jako „Marlena”. W 2010 roku Sąd Okręgowy Warszawa-Praga uznał za nieprawdziwe jej oświadczenie lustracyjne zaprzeczające związkom ze służbami PRL. W wyroku zakazano jej pełnienia funkcji publicznych przez trzy lata.

W 2011 roku Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok, a rok później sąd pierwszej instancji uznał oświadczenie lustracyjne Ireny Dziedzic za prawdziwe. Uzasadnił, że nie ma bezspornych dowodów, że podjęła współpracę z kontrwywiadem, przekazywała informacje operacyjne oraz miała świadomość, że współpracuje z tajnymi służbami.

W 2013 roku Sąd Apelacyjny oddalił odwołanie IPN-u. Wtedy IPN skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który rok później uznał kasację za bezzasadną. Tym samym ostatecznie potwierdzono prawdziwość oświadczenia lustracyjnego Ireny Dziedzic o tym, że nie współpracowała z PRL-owskimi służbami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarła Irena Dziedzic, wieloletnia dziennikarka TVP

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
RIP
A dla mediów dzban roku.
odpowiedź
User
Gość X
Szkoda. Odeszła Wielka Dama Telewizji. Szkoda, że dopiero teraz media o tym mówią, zataiły ten fakt. Pani Irena zmarła już 2 miesiące i tydzień temu. Dopiero teraz wiemy o śmierci Takiej osobistości. Na jednym zdjęciu dama w kapeluszu. Interwizja Sopot. Tańczyła z samym Demisem Roussosem w 1979 roku. Imię w tamtych czasach powszechne, nazwisko do kontekstu. Kto będzie dziedzicem po Pani Dziedzic?
R.I.P. Pani Irenko. Takiego wieku dożyć każdy by chciał lub nawet więcej.
odpowiedź
User
Michu
Wytłumaczy mi ktoś jakim cudem zmarła 5.11, a pogrzeb jest 14.01? To ponad dwa miesiące przelezala w kostnicy??
odpowiedź