SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Irena Piłatowska i Janina Jankowska usunięte z jury konkursu dla młodych reportażystów Polskiego Radia

Janina Jankowska i Irena Piłatowska zostały wykreślone z komisji artystycznej i z jury Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, organizowanego przez Polskie Radio. Zdecydowała o tym prezes Agnieszka Kamińska. Jankowska jest pomysłodawczynią tego konkursu.

Janina Jankowska, fot. archiwum prywatneArticle

Konkurs im. Jacka Stwory ma charakter edukacyjny, skierowany jest do młodych reportażystów.  - Ha ha ha, doczekałam się. Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucana z Polskiego Radia. Pierwszy raz w stanie wojennym, obecnie przez władze wyznaczone przez niegdysiejszego mojego opozycyjnego kolegę, Krzysztofa Czabańskiego czyli słynną panią prezes Polskiego Radia - napisała Janina Jankowska w poniedziałek na Facebooku. - W 1998 roku r. wymyśliłam i powołałam (go) do życia. Miał charakter edukacyjny. Jury wyłaniało 6 finalistów, którzy w nagrodę uczestniczyli w seminarium reportażu. Zwycięzca otrzymywał roczne stypendium, by pod opieką Komisji Artystycznej „stworzyć reportaż swoich marzeń", często zagraniczny. Otwierało to drogę kariery młodym dziennikarzom. Do dziś - dodała.

Jankowska i Irena Piłatowska decyzją prezes Kamińskiej zostały usunięte z jury i komisji artystycznej konkursu. - Dziękuję kolegom, którzy nie odeszli z komisji. „Dłużej klasztora niż przeora” – napisała Jankowska, dodając, że „ostatni finalista czeka drugi rok na zaprezentowanie swojej pracy”.

 

Mowa o reportażu Antoniego Rokickiego pt. „Misja”, który jesienią 2019 roku wygrał XXV edycję konkursu. W myśl regulaminu, laureat powinien dostać opiekę merytoryczną i z pomocą Polskiego Radia zrealizować oraz zaprezentować na antenie nagrodzoną pracę. Do dzisiaj jednak materiał nie został zrealizowany.

- Realizacja reportażu została zawieszona z uwagi na pandemię. Zgodnie z ustaleniami, w najbliższym czasie planowane jest zorganizowanie spotkania ze stypendystą, podczas którego komisja artystyczna będzie mogła poznać proponowany przez niego temat i sposób realizacji reportażu - informowała nas w marcu br. Patrycja Walczuk z sekretariatu biura zarządu Polskiego Radia.

Janina Jankowska z Polskim Radiem związana była od 1961 roku. Od 1973 roku zatrudniona byłą w Redakcji Reportaży Literackich. W 1982 roku zwolniono ją z radia. W 1989 roku wróciła do Polskiego Radia – na dwa lata objęła wówczas stanowisko wicedyrektora Jedynki. Do 1998 roku znów pracowała jako reporterka. Do października 2020 r. była też wiceprzewodniczącą rady programowej Polskiego Radia (zrezygnowała z tej funkcji sama, wraz z drugim wiceszefem rady, Janem Ordyńskim).

Irena Piłatowska to wieloletnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (szefowała mu od 2004 roku). To wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą reportażystka, inicjatorka konkursu Melchiory oraz Spotkań w Klubie Księgarza. Reportażem radiowym zajmowała się od 1984 roku. Była laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymała "Złoty Mikrofon" - najwyższe polskie wyróżnienie dla twórców radiowych, Nagrodę Główną SDP - "Wolności Słowa" (za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków"), Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W styczniu 2020 roku odeszła z radia na emeryturę.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Irena Piłatowska i Janina Jankowska usunięte z jury konkursu dla młodych reportażystów Polskiego Radia

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
żenada
odpowiedź
User
A
Pani Jankowska miesiąc temu w rozmowie na żywo na antenie Trójki bardzo krytycznie wypowiedziała się na temat obecnego upolitycznienia Polskiego Radia. No i teraz są efekty.
odpowiedź
User
sss
tak się kończy kolaborowanie z reżimem
odpowiedź