SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski i Maciej Stanecki przestali być pracownikami TVP. „Przeszliśmy na kontrakty menadżerskie”

Prezes TVP Jacek Kurski i członek zarządu spółki Maciej Stanecki przestali być pracownikami Telewizji Polskiej. - Jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Kurski.

Adam Szłapka chciał uzyskać informację, ile zarabiał Jacek Kurski jako członek zarządu TVP i jaką odprawę dostał w 2019 r. Maciej Stanecki (fot.Jan Bogacz/TVP) Article

Umowy o pracę z Kurskim i Staneckim rozwiązano 1 sierpnia 2017 roku za porozumieniem stron. - Jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. W rzeczy samej z wykonaniem tej ustawy z dniem 1 sierpnia przeszliśmy na kontrakty menadżerskie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Zarówno Kurski, jak i Stanecki nadal pełnią funkcje zarządu Telewizji Polskiej. - Oczywiście nadal kierujemy Telewizją Polską, chociaż formalnie nie jesteśmy już pracownikami spółki. Jest to dziwna sytuacja, ale z prawem się nie dyskutuje - dodaje Kurski.

Kontrakt menadżerski dla prezesa telewizji publicznej przewiduje miesięczne wynagrodzenie w przedziale od 7 do 15-krotności średniej krajowej (średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób). - Poprosiłem Radę Nadzorczą o wyznaczenie mi najniższego możliwego wynagrodzenia, czyli 7-krotności średniej krajowej. Uznałem, że dopóki nie ma jeszcze stabilnego finansowania TVP z abonamentu, będzie rzeczą zasadną aby o to poprosić, gdyż Rada chciała mi dać wyższą pensję - informuje nas Kurski, którego prośba została spełniona.

Takie samo wynagrodzenie - w praktyce wynoszące ponad 30 tys. zł - otrzymywać będzie również Maciej Stanecki.

- W praktyce fakt ten nie ma żadnego wpływu na zarządzanie Telewizją Polską. Umowy o pracę zarządu TVP zostały rozwiązane, a w to miejsce przez Kurskiego i Staneckiego podpisane zostały kontrakty menadżerskie - komentuje nam z kolei Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

- Podpisany przez Kurskiego kontrakt menadżerski dla prezesa TVP ma z pewnością swoje blaski i cienie. Trzeba pamiętać, że w takiej umowie są wyszczególnione obowiązki szefa TVP, to na pewno należy zapisać na plus - dodaje Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka, członkini RMN i posłanka PiS.

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej na początku stycznia ub.r. Wraz z Kurskim w zarządzie Telewizji Polskiej znalazł się Maciej Stanecki.

Od 1 sierpnia br. z etatów na kontrakty menadżerskie przeszedł również zarząd Polskiego Radia i prezesi 17 regionalnych rozgłośni publicznych.

W 2016 roku TVP zanotowała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). W minionym roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Z kolei udział Grupy TVP w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2016 roku wyniósł 29,38 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski i Maciej Stanecki przestali być pracownikami TVP. „Przeszliśmy na kontrakty menadżerskie”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
:D :D :D kocham TVP SA :D lol,
44 13
odpowiedź
User
należy się podwyżka
Po licznych sukcesach...
57 10
odpowiedź
User
Wer
A już otwierałem szampana... ;(
51 15
odpowiedź