SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski podsumował 5 lat jako prezes TVP: wzmocnione informacja, sport i rozrywka, w planach więcej w internecie

Znacznie silniejsza publicystyka i informacja niż w 2015 roku, mocna rozrywka a także dobrze rozwinięta oferta kulturalna i sportowa - tak podsumował swoje pięciolecie prezesury w Telewizji Polskiej Jacek Kurski podczas sobotniego briefingu. - Model telewizji - bankomatu przekształciliśmy w nowoczesną strukturę, nie ugrzęźliśmy w „woroniczowym niedasiźmie” - mówił Kurski.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Niezapowiedziany briefing wyemitował TVP1 w sobotę o godz. 18.15, a prowadził go Tomasz Kammel. Jacek Kurski najpierw dość ostro podsumował to, co zastał, gdy w 2016 roku obejmował fotel prezesa publicznej telewizji.

- Pięć lat temu o Telewizji Polskiej mówiło się, że spada jej oglądalność, że brakuje jej pieniędzy, że jest zacofana technologicznie, a kluczowe formaty nadawane były w formacie SD. TVP traciła prawa do wielkiego sportu, czego przejawem był fakt transmisji meczów reprezentacji narodowej w piłce nożnej czy siatkówce w komercyjnych stacjach. Mówiono, że przegrała kolejnego sylwestra, a jedyne, co się w TVP ogląda jest dostarczane przez producentów zewnętrznych - mówił, podkreślając, że funkcjonujący wówczas model produkcji „był chory”.

- TVP pełniła rolę bankomatu i słupa ogłoszeniowego, a prawa do formatów i zyski należały do producenta, który tuczył się i budował kosztem telewizji - ocenił.

Kurski: weszliśmy z kopyta na ścieżkę rozwoju

Kurski podkreślił, że pięcioletnie wdrażanie nowych pomysłów wymagało „odbudowy przestarzałego zaplecza technicznego i dokonania dużych inwestycji”. Zwrócił też uwagę, że udało się przywrócić na publiczne anteny „wielki sport” a także „podnieść” emisję kanałów standardu SD do HD.

- To także wymagało nakładów finansowych - powiedział. Przypomniał, że w 2016 roku TVP wyemitowała obligacje, a w 2018 sięgnęła po pożyczkę - 800 mln. zł. – Były to z pozoru ruchy szalone, ale były to posunięcia racjonalne - podsumował Jacek Kurski. 800-milionową pożyczkę ze Skarbu Państwa TVP uzyskała w sierpniu 2017 roku. 

- Wiedziałem, że albo z kopyta wejdziemy na ścieżkę trwałego rozwoju, albo ugrzęźniemy w syndromie „woroniczowego niedasizmu” - że „nic się nie da” - skomentował Kurski.

Wzrost nakładów na produkcję

Prezes TVP zaznaczył, że w ciągu ostatnich pięciu lat „znacznie wzrosła efektywność spółki i wydajność pracy mierzona wartością produkcji i realizowanych inwestycji”. Wyliczał nakłady: w 2015 roku program wydawano 1 mld złotych, w 2020 wydano 2,15 mld. Produkcja wewnętrzna w 2015 roku pochłonęła 650 mln – w 2020 roku 1,08 mld zł, główne kanały tematyczne to był nakład 61 mln w 2015 i 135 mln zł w 2020 roku.

Oddziały terenowe dostały (w różnej formie) pięć lat temu 234 mln zł, zaś w roku ubiegłym było to 366 mln zł.

Sukcesy: TVP Wilno, Sylwestry Marzeń, nowe studio „Wiadomości”

Na poczet sukcesów w czasie swojej prezesury Jacek Kurski zaliczył też upgrade czterech kanałów, a także nowe, w pełni nowoczesne studio TVP Info i „Wiadomości”, oraz nowy newsroom Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Nowe studio „Wiadomości” ruszyło w maju 2019 roku, newsroom TAI – wiosną 2020 roku. Kurski pochwalił się też m.in. digitalizacją zbiorów TVP i uruchomieniem kanału TVP Wilno (ostatecznie wystartował on w marcu 2019 roku). Po stronie „plusów” swojej prezesury wymienił także Sylwestry Marzeń.

Jacek Kurski mocno podkreślił udział w tym, jak wygląda dziś TVP, Mateusza Matyszkowicza (najpierw szefa TVP Kultura, a od kwietnia 2019 roku członka zarządu).

„Fantastyczna praca Olechowskiego, Gajewskiego i Kuczkowskiego”

Sporo miejsca Kurski poświęcił też informacji i TAI-owi. - Informacja i publicystyka to domena mediów publicznych. Naród, który nie ma swojej narracji, silnej i rzetelnej informacji jest skazany na porażkę. Bardzo się cieszę, że ostatnie trzy lata w polskiej publicystyce należą do absolutnie najlepszych, co jest zasługą trzech dyrektorów: Jarosława Olechowskiego, Pawła Gajewskiego i Krystiana Kuczkowskiego – mówił szef publicznego nadawcy.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu lat TVP Info odnotowało ponad 50-procentowy wzrost oglądalności. - Serdecznie wam koledzy dziękuję, to była fantastyczna praca – podsumował. Olechowski na stałe dyrektorem TAI został w sierpniu 2018 roku, w styczniu tego samego roku objął te obowiązki po rezygnacji Klaudiusza Pobudzina.  W całym 2020 roku kanał TVP Info notował 4,83 proc. oglądalności, co oznaczało wzrost o 32,39 proc. rok do roku. Ten rekordowy wynik zapewnił stacji awans z 7. na 6. miejsce w rankingu oglądalności wszystkich kanałów telewizyjnych.

TVP chce mocniej wejść w internet

W czasie briefingu Jacek Kurski pokrótce nakreślił też, co ma dziać się w Telewizji Polskiej w najbliższym czasie. - Strategia na przyszłość jest prosta: utrzymać to co idzie dobrze, zaproponować nowe rozwiązania – powiedział. Jako plany wymienił też wejście z ofertą telewizji do internetu i przyciągnięcie młodych ludzi. Będą też nowe kanały tematyczne (TVP Kobieta, TVP Muzyka, TVP Rozrywka). Wiadomo już, że kanał TVP Kobieta o tematyce lifestylowo-rozrywkowej i skierowany do pań wystartować ma 8 marca br, rocznie koszt nadawania ma wynieść ok. 17,8 mln zł.

Jeszcze w 2021 roku publiczny nadawca wprowadzi też na rynek nowoczesny dekoder cyfrowy z treściami multimedialnymi, umożliwiający dostęp do cyfrowej biblioteki archiwaliów. Nowe siedziby dostaną dwa lokalne oddziały TVP: w Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim, przebudowa czeka siedziby czterech kolejnych; w Olsztynie, Gdańsku, Łodzi i Rzeszowie. Wybudowane też będzie nowe studio TVP Info (terminu jeszcze nie podano).

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie 2020 roku Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski podsumował 5 lat jako prezes TVP: wzmocnione informacja, sport i rozrywka, w planach więcej w internecie

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Mamy już dość Jacka i Zenka.
Chcemy zmian, najlepiej odpolitycznić.
odpowiedź
User
Konrad
Zwróciliście uwagę na dyplomatyczne pominiecie sukcesów w filmów i seriali? Chyba jakieś dobre zmiany się tu szykują...
odpowiedź
User
Arni
Poratuje ktoś wideo z całej konferencji?
odpowiedź