SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Sobala wybrany przez Radę Mediów Narodowych na prezesa Polskiego Radia

Jacek Sobala został wybrany przez Radę Mediów Narodowych na stanowisko prezesa Polskiego Radia. Zastąpi Barbarę Stanisławczyk-Żyłę, która zrezygnowała z zarządzania Polskim Radiem w połowie lutego br.

Foto: Jacek Sobala / PAPArticle

Jacek Sobala został zgłoszony jako kandydat na prezesa Polskiego Radia przez przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, natomiast Lech Parell - przez członka RMN Juliusza Brauna. - Ma duże doświadczenie radiowe i brał udział we wcześniejszym konkursie na to stanowisko. Sądzę, że ma on dużo walorów - uzasadniał Czabański  kandydaturę Sobali.

Według naszych informacji podczas czwartkowego posiedzenia Rady Mediów Narodowych kandydaturę Sobali poparło troje z pięciorga członków RMN. Kandydatura Lecha Parella ostatecznie nie została dopuszczono pod głosowanie.

Członkowie RMN wybierali tylko spośród osób, które na przełomie ub. i br. wzięły udział w konkursie na prezesa Polskiego Radia, w którym oprócz Jacka Sobali i poprzedniej prezes Barbary Stanisławczyk-Żyły wzięli udział Mariusz Staniszewski, Henryk Cichecki, Marzanna Stychlerz-Kłucińska i Tomasz Wybranowski.

Podczas finałowego etapu tego konkursu, rozmowy z członkami Rady Mediów Narodowych, Jacek Sobala stwierdził, że Polskie Radio powinno realizować więcej misyjnych programów wysokiej jakości, żeby zachęcić ludzi do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ocenił, że należy poszerzyć współpracę z regionalnymi rozgłośniami publicznymi. - W dalszym horyzoncie trzeba zracjonalizować wydatki, zwiększyć przychody. Tak przebudować tę strukturę organizacyjną spółki, aby była ona lżejsza - dodał.

W czwartek Rada Mediów Narodowych podjęła też uchwałę o odwołaniu Barbary Stanisławczyk-Żyły z funkcji prezesa Polskiego Radia.

Jacek Sobala wiosną ub.r. objął stanowisko dyrektora TVP Warszawa. Wcześniej pracował już w Polskim Radiu: od lipca 2006 roku do kwietnia 2007 roku był  dyrektorem Radia BIS (obecnie funkcjonującego jako Czwórka), od maja 2007 do listopada 2008 roku - dyrektorem Jedynki, a od grudnia 2009 roku do maja 2010 roku - dyrektorem Trójki. Podczas zarządzania Radiem BIS zakończył współpracę z Maksem Cegielskim i wprowadził nową ramówkę, skierowaną także do starszych słuchaczy, co spowodowało odejście ze stacji grupy dziennikarzy i prezenterów.

Przeciw powołaniu go, w miejsce Magdaleny Jethon, na dyrektora Trójki, protestowali byli i ówcześni dziennikarze tej stacji i pracownicy innych mediów, a niedługo potem związek zawodowy pracowników rozgłośni skrytykował odsunięcie Jerzego Sosnowskiego od prowadzenia audycji, domagając się odwołania Sobali ze stanowiska (o to samo apelowała grupa słuchaczy stacji).

Wcześniej Jacek Sobala m.in. prowadził program „Puls wieczoru” w TV Puls, audycje w Radiu PIN i TOK FM oraz był prezenterem, redaktorem i dyrektorem programowym Radia Eska. Pracował też w Radiu Solidarność. W ostatnich latach Sobala był dziennikarzem „Gazety Polskiej”.

Rada Mediów Narodowych wybrała nowego prezesa Polskiego Radia, ponieważ Barbara Stanisławczyk-Żyła w połowie lutego br. dzień po tym, jak wygrała w przeprowadzonym przez RMN konkursie na to stanowisko, zrezygnowała z tej funkcji. W tamtym konkursie na wiceprezesa wybrano Mariusza Staniszewskiego. Stanisławczyk-Żyła wyjaśniła, że jej rezygnacja jest „głosem sprzeciwu wobec łamania standardów funkcjonowania instytucji publicznych i zasad moralnych”.

Barbara Stanisławczyk-Żyła była prezesem Polskiego Radia od stycznia ub.r., została powołana na to stanowisko przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Na członków zarządu firmy wybrano wtedy Marcina Palade (został odwołany w kwietniu ub.r.) i Jerzego Kłosińskiego (jego mandat wygasł w połowie lutego br., po rozstrzygnięciu przez Radę Mediów Narodowych konkursu na prezesa spółki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala wybrany przez Radę Mediów Narodowych na prezesa Polskiego Radia

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nns
To się dopiero zacznie... Jeszcze zobaczycie, że Stanisławczyk przy Sobali to mały pikuś.
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Niespodzianka!
Będzie kontynuacja, przecież to wybór oficera politycznego
A będzie miała czas na ukojenie nerwów
odpowiedź
User
Polskie Radio
Doskonały wybór.
odpowiedź