SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak Burger King staje w obronie neutralności sieci (wideo)

Amerykański Burger King przeprowadził ciekawy eksperyment wśród klientów, aby pokazać, na czym polega idea net neutrality, zniesiona w grudniu ub.r. przez Federalną Komisję Łączności.

Article

Koncepcja net neutrality (neutralność sieci) opiera się na założeniu, ze dostawcy internetu nie powinni blokować konsumentom dostępu do żadnych stron i usług. Każdy powinien mieć dostęp do internetu na równych zasadach. 

Burger King postanowił na przykładzie własnych usług wyjaśnić przeciętnym Amerykanom, na czym polega założenie neutralności sieci i czym może grozić ingerencja w ten model. Na początku eksperymentu zapytano kilku klientów o definicję net neutrality. Niestety, nikt z ankietowanych nie umiał tego objaśnić. Aby wytłumaczyć to obrazowo, w jednej z restauracji Burger Kinga wprowadzono specjalną ofertę zakupu popularnej kanaki Whopper. Jej cena była uzależniona od czasu, jaki klient poświęcił na odebranie zamówienia. Najszybciej dostali kanapkę klienci, którzy gotowi byli za nią zapłacić kilkukrotnie więcej niż jest warta.

Takie traktowanie wywołało szok i oburzenie wielu klientów. Słusznie zarzucali obsłudze nierówne i niesprawiedliwe traktowanie. Reakcje były filmowane z ukrytej kamery. W ostatniej części filmu klienci wypowiadali się na temat słuszności idei neutralności sieci, która w USA została zniesiona w grudniu ubiegłego roku na mocy decyzji Federalnej Komisji Łączności (FCC). Według nowego prawa dostawcy mogą ograniczać użytkownikom możliwość swobodnego i darmowego dostępu do treści w internecie. Przeciwko rozwiązaniom protestują m.in. Facebook, Amazon, Microsoft i Netflix.

Burger King w swoim spocie podaje link do petycji o zniesienie przepisów uchylających zasadę neutralności sieci. Za przygotowanie spotu odpowiada agencja David.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak Burger King staje w obronie neutralności sieci (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl