SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pirat musi zapłacić 2,5 mln zł Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi. Rekordowa kara za "sharing"

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał 49-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych, na karę 2,5 mln zł. Pirat musi wypłacić zadośćuczynienie dwóm poszkodowanym nadawcom  Canal+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi. Sąd skazał również sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Wyrok jest prawomocny.

Article

Mężczyzna odpowiedzialny za proceder został zatrzymany w grudniu 2019 roku. Według ustaleń policji, współpracował z innymi tzw. dawcami i wspólnie z nimi stworzył infrastrukturę służącą do nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych metodą sharingu internetowego.

W trakcie prowadzonych w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie czynności ustalono, że mieszkaniec Mrągowa od ponad kilku lat, nielegalnie udostępniał przez internet odbiór kanałów telewizji satelitarnej w pełnym dostępnym na rynku pakiecie programowym. Usługa kosztowała 360 złotych rocznie, czyli znacznie mniej od legalnego abonamentu. Pozyskane pieniądze inwestował w kryptowaluty i nieruchomości. Środki ukrywał przez wirtualne portfele i konta bankowe zakładane na tzw. słupy.

Działania zostały przeprowadzone na terenie trzech województw - warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego - przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na miejscu zostały zabezpieczone dokumenty, telefony, karty SIM, serwery, sprzęt elektroniczny, dekodery telewizyjne, ok. 30 kart abonenckich należących do platform Canal+ i Polsat Box jak również kryptowaluty - 20 BTC (Bitcoin). Po zbadaniu przez biegłego zabezpieczonego sprzętu ustalono, że z serwerów korzystało 600 biorców, a sprawca działał w okresie od października 2016 roku do grudnia 2019 roku.

Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na około 6 mln złotych.

2,5 mln kary za piractwo treści Canal+ i Cyfrowego Polsatu

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu. 20 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, Wydział II Karny, zasądził oskarżonemu karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Poszkodowanym - Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi - oskarżony musi wypłacić łącznie tytułem zadośćuczynienia 2,5mln zł. Nadawcy Canal+ Polska sąd przyznał 1 mln zł zadośćuczynienia, a Cyfrowemu Polsatowi 1,5 mln zł.

Dodatkowo Sąd orzekł środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie odpisu wyroku ze wzmianką o prawomocności na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta w Mrągowie przez okres 6 miesięcy. Wyrok jest prawomocny.

Jest to rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce.

Na czym polega przestępstwo sharingu

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu.

W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym:

Art. 6 brzmi: "Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Tej samej karze podlega świadczący usługi niedozwolone.

Artykuł 7. mówi o karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku za posiadanie lub używanie urządzenia niedozwolonego. - Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie - brzmi przepis.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,99 mld zł wpływów sprzedażowych (niemal tyle samo co rok wcześniej) oraz spadek zysku netto jednostki dominującej o 44,8 proc. do 214,9 mln zł.

Przychody detaliczne od klientów indywidualnych i biznesowych wzrosły o 3,5 proc. do 1,72 mld zł. Jak podano w raporcie jest to efekt skutecznej realizacji naszej strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU, jak również w związku z konsolidacją od lipca 2021 roku wyników spółki Premium Mobile.

Liczba klientów usług multiplay wzrosła o 3 proc. do 2,5 mln. Liczba usług kontraktowych u klientów B2C wzrosła o ponad 200 tys. do 13,4 mln. Średniomiesięczny przychód od klienta kontraktowego (ARPU) dla usług B2C wzrósł o 3,9 proc. do 69,8 zł. Wskaźnik odejść klientów B2C (churn) niezmiennie jest na poziomie 6,8 proc. w skali roku i spada.

Dołącz do dyskusji: Pirat musi zapłacić 2,5 mln zł Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi. Rekordowa kara za "sharing"

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Apetidis
3 lata 2 miesiące, 600 odbiorców.
W jaki sposób wyliczono grzywnę, jeśli wg prostych zasad matematycznych pirat zarobił niespełna 700 tys.
A jak wyliczono straty? Wg cen biletów do kina?
27 0
odpowiedź
User
język
Pirat z Mrągowa - polska mutacja pirata z Karaibów... Czyżby?
17 0
odpowiedź
User
heh
3 lata 2 miesiące, 600 odbiorców.
W jaki sposób wyliczono grzywnę, jeśli wg prostych zasad matematycznych pirat zarobił niespełna 700 tys.
A jak wyliczono straty? Wg cen biletów do kina?


Wg strat z tytlu oplat licencyjnych, ktore ponoszą nadawcy za zakup treści czy kosztu abonamentu.
2 11
odpowiedź