SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pirat musi zapłacić 2,5 mln zł Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi. Rekordowa kara za "sharing"

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał 49-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego, który zajmował się procederem nielegalnego udostępniania sygnału płatnych platform telewizyjnych, na karę 2,5 mln zł. Pirat musi wypłacić zadośćuczynienie dwóm poszkodowanym nadawcom  Canal+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi. Sąd skazał również sprawcę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Wyrok jest prawomocny.

Mężczyzna odpowiedzialny za proceder został zatrzymany w grudniu 2019 roku. Według ustaleń policji, współpracował z innymi tzw. dawcami i wspólnie z nimi stworzył infrastrukturę służącą do nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych metodą sharingu internetowego.

W trakcie prowadzonych w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie czynności ustalono, że mieszkaniec Mrągowa od ponad kilku lat, nielegalnie udostępniał przez internet odbiór kanałów telewizji satelitarnej w pełnym dostępnym na rynku pakiecie programowym. Usługa kosztowała 360 złotych rocznie, czyli znacznie mniej od legalnego abonamentu. Pozyskane pieniądze inwestował w kryptowaluty i nieruchomości. Środki ukrywał przez wirtualne portfele i konta bankowe zakładane na tzw. słupy.

Działania zostały przeprowadzone na terenie trzech województw - warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego - przez funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na miejscu zostały zabezpieczone dokumenty, telefony, karty SIM, serwery, sprzęt elektroniczny, dekodery telewizyjne, ok. 30 kart abonenckich należących do platform Canal+ i Polsat Box jak również kryptowaluty - 20 BTC (Bitcoin). Po zbadaniu przez biegłego zabezpieczonego sprzętu ustalono, że z serwerów korzystało 600 biorców, a sprawca działał w okresie od października 2016 roku do grudnia 2019 roku.

Łączne straty, jakie poniosły firmy z branży mediów, szacowane są na około 6 mln złotych.

2,5 mln kary za piractwo treści Canal+ i Cyfrowego Polsatu

Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu. 20 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie, Wydział II Karny, zasądził oskarżonemu karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Poszkodowanym - Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi - oskarżony musi wypłacić łącznie tytułem zadośćuczynienia 2,5mln zł. Nadawcy Canal+ Polska sąd przyznał 1 mln zł zadośćuczynienia, a Cyfrowemu Polsatowi 1,5 mln zł.

Dodatkowo Sąd orzekł środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie odpisu wyroku ze wzmianką o prawomocności na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta w Mrągowie przez okres 6 miesięcy. Wyrok jest prawomocny.

Jest to rekordowa kwota w historii walki z procederem sharingu w Polsce.

Na czym polega przestępstwo sharingu

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu.

W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym:

Art. 6 brzmi: "Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Tej samej karze podlega świadczący usługi niedozwolone.

Artykuł 7. mówi o karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku za posiadanie lub używanie urządzenia niedozwolonego. - Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie - brzmi przepis.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,99 mld zł wpływów sprzedażowych (niemal tyle samo co rok wcześniej) oraz spadek zysku netto jednostki dominującej o 44,8 proc. do 214,9 mln zł.

Przychody detaliczne od klientów indywidualnych i biznesowych wzrosły o 3,5 proc. do 1,72 mld zł. Jak podano w raporcie jest to efekt skutecznej realizacji naszej strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU, jak również w związku z konsolidacją od lipca 2021 roku wyników spółki Premium Mobile.

Liczba klientów usług multiplay wzrosła o 3 proc. do 2,5 mln. Liczba usług kontraktowych u klientów B2C wzrosła o ponad 200 tys. do 13,4 mln. Średniomiesięczny przychód od klienta kontraktowego (ARPU) dla usług B2C wzrósł o 3,9 proc. do 69,8 zł. Wskaźnik odejść klientów B2C (churn) niezmiennie jest na poziomie 6,8 proc. w skali roku i spada.

Dołącz do dyskusji: Pirat musi zapłacić 2,5 mln zł Canal+ Polska i Cyfrowemu Polsatowi. Rekordowa kara za "sharing"

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Apetidis
3 lata 2 miesiące, 600 odbiorców.
W jaki sposób wyliczono grzywnę, jeśli wg prostych zasad matematycznych pirat zarobił niespełna 700 tys.
A jak wyliczono straty? Wg cen biletów do kina?
odpowiedź
User
język
Pirat z Mrągowa - polska mutacja pirata z Karaibów... Czyżby?
odpowiedź
User
heh
3 lata 2 miesiące, 600 odbiorców.
W jaki sposób wyliczono grzywnę, jeśli wg prostych zasad matematycznych pirat zarobił niespełna 700 tys.
A jak wyliczono straty? Wg cen biletów do kina?


Wg strat z tytlu oplat licencyjnych, ktore ponoszą nadawcy za zakup treści czy kosztu abonamentu.
odpowiedź