SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większy zasięg multipleksów cyfrowego radia DABCOM

DABCOM, operator multipleksów lokalnych DAB+ zwiększył moc nadajników w Katowicach, Poznaniu i Częstochowie. Oznacza to większy zasięg rozgłośni stamtąd nadawanych. Dwie stacje, Muzo.FM i Open FM mimo koncesji, nadal nie rozpoczęły nadawania w ramach lokalnego MUX.

Article

Firma DABCOM jest operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura prowadzi z kolei analogiczne emisje w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B). Serwis radiopolska.pl informuje, że w Warszawie i Tarnowie już wcześniej doszło do zwiększenia mocy nadajników. Teraz podobne zmiany objęły multipleksy w trzech pozostałych miastach, gdzie operatorem jest DABCOM.

Nadal nie są to docelowe parametry emisji. Stacje w DAB+ będą więc zapewne dalej poprawiać zasięg i działać nie tylko w centrach miast i ich okolicach, ale także na peryferiach oraz i w sąsiednich powiatach. W przypadku cyfrowego radia to istotne, ponieważ słaby sygnał nie oznacza lekkiego „szumu”, jak w przypadku analogowych stacji. Rozgłośni w ogóle nie da się słuchać lub nie jest wyszukiwana przez tuner.

Jakie stacje w lokalnych multipleksach?

We wszystkich multipleksach DABCAST są dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto. W Warszawie dodatkowo jest oferowane Radio Kolor, w Częstochowie Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio Express i Twoja Polska Stacja, w Poznaniu Wasze Radio FM, Konin FM i Radio Elka, a w Katowicach Radio Imperium i Radio Express.

W skład MUX-u powinno wchodzić też związane z Polsatem Muzo.FM, ale zamiast stacji słychać ciszę. Rozgłośnia jest dostępna w eksperymentalnym MUX DABCAST, spółki BCAST, również związanym z Polsatem w Warszawie i Gdańsku. Nie wiadomo kiedy trafi do MUX-u DABCOM. Wiosną emisję powinno rozpocząć też Open FM. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już zgodziła się, aby stacja należąca do Wirtualnej Polski zmieniła nazwę na WP Radio.

Liczba stacji w DAB+ będzie rosła

Na przykład w Warszawie za pośrednictwem DAB+ można słuchać 22 stacji. To Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Radio Poland, Radio Dla Ciebie, UA-1 (6B), Radio 7, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo FM (10A), Radio Kolor, Mega Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radia Profeto, Radio Bezpieczna Podróż (10B). Jest to możliwe dzięki obecności multipleksu Polskiego Radia, multipleksowi lokalnemu DABCOM i testowemu DABCAST. Multipleksy lokalne poza stolicą ruszyły także w Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. Multipleks Polskiego Radia działa w 41 lokalizacjach.

Wkrótce stacji w DAB+ będzie więcej, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi dwa konkursy dotyczące 9 miejsc w ogólnopolskim multipleksie. Częstotliwości mogą zarezerwować trzy stacje ogólnopolskie (RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja), stacje ponadregionalne. O nadawanie w cyfrowym eterze mogą się również starać nowe podmioty.

Nadawcy komercyjni od lat krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest droga i przestarzała, a cyfryzacja radia powinna odbywać się drogą internetową. Na razie nie informują czy wezmą udział w konkursie KRRiT. Dokumenty mogą złożyć do początku kwietnia. Niedawno grupa MWE, która jest właścicielem kanałów telewizyjnych (m.in. Antena HD, Adventure, Power TV) i operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej poinformowała, że zamierza rozszerzyć działalność o radio, w tym DAB+. Czy weźmie udział w konkursie KRRiT? - Na razie odmawiam komentarza. Wypowiem się na ten temat w kwietniu - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE.

Zobacz także: Wieża Eiffla w Paryżu wyższa o 6 metrów dzięki nadajnikowi DAB+

Dołącz do dyskusji: Większy zasięg multipleksów cyfrowego radia DABCOM

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yffyfy
To ile osób słucha radia DAB? Mało, bardzo mało, czy nikt? I jak tam odbiór w pomieszczeniach zamkniętych, np w łazience czy w sali bez okna w biurze? Nie słychać? No właśnie
odpowiedź
User
zoj
ostatni akapit jest powórzony. jest powtórzony.
odpowiedź
User
Andrzejt
Mam od dawna i nie korzystam, brak nadawców komercyjnych
odpowiedź