SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio zaczęło poszerzenie zasięgu DAB+. Nowe nadajniki już działają

Ruszyła emisja multipleksu DAB+ Polskiego Radia z czterech nowych obiektów. Są to: Jelenia Góra (Śnieżne Kotły), Rabka (Góra Luboń Wielki), Trzebnica (Góra Farna) i Zakopane (Gubałówka). Tym samym rozpoczął się opóźniony proces poszerzenia MUX nadawcy publicznego. 

Emisja Polskiego Radia w DAB+Article

W Jeleniej Górze i okolicach MUX jest dostępny na kanale 5B (moc 13,4 kW), w Rabce na 11B (1,3 kW), w Trzebnicy na 5B (2,9 kW), natomiast w Zakopanym na 11B (2,9 kW). Zadania związane z poszerzeniem zasięgu są realizowane od 1 października 2023 roku. W części obszarów objętych postępowaniem jeszcze w październiku ma dojść do rozszerzenia zasięgu, w innych między 1 stycznia a 1 październikiem 2024 roku.

Emitel będzie świadczył usługi cyfrowej emisji Polskiego Radia wraz z poszerzeniem zasięgu za co najmniej 59,4 mln zł.  Wybrano oferty tej firmy w przypadku 17 z 18 zadań. Wciąż nie zapadła decyzja odnośnie emisji w Bydgoszczy i w okolicach. W województwie kujawsko-pomorskim nadawca publiczny ma do wyboru trzy oferty: Emitela (1,6 mln zł), PSN Infrastruktura (1,25 mln zł) oraz BCAST (830 tys. zł).

- W większości lokalizacji zostały już zawarte umowy na realizację usług emisji DAB+. W przypadku woj. kujawsko - pomorskiego wybór wykonawcy powinien nastąpić w najbliższych tygodniach. Umowy zaczęły obowiązywać 1 października bieżącego roku, a wykonawcy będą mieli kilka miesięcy na uruchomienie nowych stacji - informuje Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Gdzie jeszcze dojdzie do poszerzenia zasięgu?

Emisja dla mieszkańców Kielc została przeniesiona z ulicy Targowej na komin EC. To wyżej ulokowany nadajnik, więc zasięg tego multipleksu powinien być większy. Do zmiany operatora multipleksu doszło w Łodzi. Zadanie PSN Infrastruktura przejął Emitel, który także prowadzi emisję z systemu antenowego umieszczonego wyżej. W Górze koło Śremu moc nadajnika zwiększono 8,5 do 19 kW.

Jeszcze w tym miesiącu powinny ruszyć nowe nadajniki DAB+ w Ciechanowie, Choczewie, Chełmcu, Ostrołęce, Brzegu, Słupsku, Człuchowie, Lęborku, Kłodzku (Czarna Góra), Choczewie i Strzeżowie. W przyszłym roku ma dojść do rozszerzenia zasięgu o Elbląg, Giżycko, Konin, Łomżę, Ryki, Zamość, Dębicę, Nowy Tomyśl, Tarnobrzeg, Piłę, Kamieńsk, Rybnik, Jarocin, Dębicę, Ogrodzieniec i okolicę. Multipleks ma pojawić się także w rejonie Bieszczad, Pomorza Środkowego, w zachodniej części województwa łódzkiego i wschodniej wielkopolskiego. Z oferty Emitela wynika, że wzrośnie moc nadajników w Kielcach (Św. Krzyż), Białymstoku, Radomiu, Szczawnicy, Tarnowie, Olsztynie, Opolu, Zielonej Górze, Poznaniu, Częstochowie i Płocku.

Opóźnione poszerzenie zasięgu

Zgodnie z projektem karty powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października 2021 roku w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Tymczasem zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ przed październikowym poszerzeniem wynosił 44 proc. powierzchni Polski. Publiczne rozgłośnie docierały do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców).

Ogłoszony jesienią 2021 roku przetarg na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ został na początku 2022 roku unieważniony przez Polskie Radio z powodu zbyt wysokich kwot, jakie zaproponowali oferenci. W 13 zadaniach oferty złożył Emitel, w jednej – w regionie łódzkim - także PSN Infrastruktura. Emitel wyliczył koszt emisji na 40 mln zł. PSN Infrastruktura na prawie 2,8 mln zł za realizację tylko jednego zadania. Nadawca za najdroższe zadanie gotów był zapłacić mniej niż 1,6 mln zł.  Polskie Radio i rozgłośnie regionalne łącznie nie chciały wydać więcej niż 12 mln zł.

Jakie stacje w DAB+?

Multipleks Polskiego Radia obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. Konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący ogólnopolskiego multipleksu DAB+ został zawieszony na wniosek strony rynkowej. Zostanie wznowiony, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmie się wyłonieniem operatora tego multipleksu. Powinno to nastąpić po konferencji WRC-23 w Dubaju, zaplanowanej na przełom listopada i grudnia. Nadawcy komercyjni krytykują DAB+ jako technologię przestarzałą i nieopłacalną. 

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Do dyspozycji słuchaczy z Warszawy są trzy multipleksy z 27 stacjami. Poza MUX-em Polskiego Radia, można korzystać z multipleksu lokalnego DABCOM na kanale 10B (Radio Kolor, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Muzo.fm, Radio Bezpieczna Podróż) i multipleksu eksperymentalnego BCAST na kanale 11B (Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Niepokalanów, Radio Maryja, Radio Konin i Radio Jasna Góra).

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Z badania Radio Track wynika, że w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.
 

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio zaczęło poszerzenie zasięgu DAB+. Nowe nadajniki już działają

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
I słucha tego ze 100 osób a kosztowało to ze 100 mln zł....
odpowiedź
User
DX+
O, jest nadzieja, że Zygry ruszą, bo jak czytam Konin w tym miesiącu, a w sumie, to w porywach odbieram 6A z Płocka i 10% 11A Bydgoszcz.
odpowiedź
User
jan
Jelenia góra/Śnieżne Kotły dobrze wymitją odbiór możliwy nawet w Guben przy granicy z PL ..W Zielonej Górze sygnał się poprawił . W piątek będę testował jak to działa .Ale brakuje jeszcze info o nadajniku Poznań/Śrem bo ponoć 19KW ma iść z nadajnika a anteny mają być w kierunku zachodnim..
odpowiedź