SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleks eksperymentalny DAB+ poszerzył ofertę

Do oferty multipleksu eksperymentalnego spółki PSN Infrastruktura w Opolu dołączyło łódzkie Radio Parada. Łącznie działający w DAB+ MUX pozwala na odbiór 7 stacji radiowych.

Shutterstock.com Article

Multipleks eksperymentalny w Opolu jest nadawany na kanale 10C z mocą 1 kW. W jego skład wchodzą: Radio Doxa, Radio Jasna Góra, Radio Profeto (stacje o profilu katolickim), a także Radio Bezpieczna Podróż, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i gliwickie Radio Imperium.

Multipleks PSN Infrastruktura przez kilka miesięcy czerwca nie był dostępny. Spółka czekała na nowe pozwolenie na emisje próbne od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Po jego uzyskaniu emisja została wznowiona. UKE zgodził się na kontynuację testów w DAB+ do 27 czerwca 2023 roku.

Radio Parada działa od 29 lat

W marcu br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję łódzkiego Radia Parada na 10 lat. Stacja, która rozpoczęła nadawanie w czerwcu 1993 roku, jest dostępna na częstotliwościach 96,0 FM w stolicy regionu i 97,8 FM w Opocznie. Nadaje program o charakterze uniwersalnym. Z badania Radio Track wynika, że od stycznia br. do czerwca br. miała 5,1 proc. udziału w łódzkim rynku (w tym samym okresie 2021 roku było to 4,4 proc.).

Niedawno informowaliśmy o skardze, która wpłynęła do KRRiT na stację. Podczas koncertu życzeń łódzkiej stacji telefonujący do studia słuchacze mieli krzyczeć na antenie „J***ć PiS”. Prowadzący program miał zdystansować się od tych wypowiedzi. Stwierdził, że w programie radiowym nie ma miejsca na niecenzuralne słowa. Mimo postawy prezentera, jeden ze słuchaczy Radia Parada poskarżył się do regulatora.

KRRiT chce wyłączenia emisji nadajników FM

Kilka dni temu KRRiT rozpoczęła konsultacje w sprawie zakończenia analogowej emisji FM. Mogłoby to nastąpić między 2026 a 2030 rokiem. Regulator przekonuje, że cyfrowa emisja jest tańsza, potrzebuje mniej energii elektrycznej. Rada od wiosny prowadzi konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+, ale chętnych jest mniej niż dostępnych częstotliwości.

Stacje komercyjne krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia, nieopłacalna ekonomicznie i cyfryzacja powinna zostać oparta na internecie. Choć w Polsce działa kilka multipleksów lokalnych i eksperymentalnych, a także MUX Polskiego Radia, to niewielu Polaków ma odbiorniki DAB+. Z badania TePanel wynika, że posiada je mniej niż 5 proc. obywateli.

Dołącz do dyskusji: Multipleks eksperymentalny DAB+ poszerzył ofertę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LoL
"poszerzenie oferty" o kolejne miasta... kiedy?
8 1
odpowiedź
User
Tomi
A kiedy Bydgoszcz?
6 2
odpowiedź
User
Pz
Łódzkie radio w Opolu a ja proponuję jakąś stacje z Pekinu wszyscy będą zadowoleni.
5 0
odpowiedź