SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: MUX-8 może nadawać w DVB-T do końca trwania decyzji rezerwacyjnej

Choć do końca roku MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej przejdzie na DVB-T2/HEVC, to MUX-8 może nadawać w starym standardzie jeszcze nawet przez 7 lat. - Zgodnie z decyzją rezerwacyjną dla MUX-8, multipleks ten może nadawać w DVB-T do końca jej trwania - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W skład MUX-8 wchodzi m.in. Nowa TV W skład MUX-8 wchodzi m.in. Nowa TV

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku trwał w Polsce proces refarmingu pasma 700 MHz. Dodatkowe pasmo trafiło do operatorów telekomunikacyjnych, a dzięki przejściu na wydajniejszy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC, dla multipleksów nie tylko nie zabrakło miejsca, ale mogły zaoferować wszystkie stacje w wysokiej rozdzielczości.

Zmiany już objęły: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TV Puls, Puls 2) i MUX-4  (Wydarzenia24 i płatny pakiet Polsatu.) MUX-6 (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, Alfa TVP, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Belsat) jest od początku nadawany w DVB-T2/HEVC.  

W starym standardzie wciąż nadają: MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) i MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro).MUX-3 również miał zmienić standard w zeszłym roku, ale na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, prezes UKE zgodził się, żeby kontynuować emisję multipleksu w starym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku.

Wniosek motywowano sytuacją na Ukrainie. Najpóźniej od 1 stycznia 2024 roku, głównie kanały Telewizji Polskiej będą nadawane w DVB-T2/HEVC. Po tej zmianie TVP3 i TVP Historia będą dostępne w jakości HD.

Zmiana standardu jesienią 2030 roku?

Kanały Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro mogą drogą naziemną być oferowane w standardowej rozdzielczości znacznie dłużej. Podobny los może czekać trzy stacje, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyłoni w konkursie dotyczącym zwolnionych przez TVP miejsc w MUX-8. W konsultacjach zgłoszono m.in. propozycje na kanały filmowo-serialowe, stację muzyczną, dziecięcą, chrześcijańsko-rodzinną, okolicznościową czy poświęconą stylowi życia. Gdyby MUX-8 przeszedł na DVB-T2/HEVC, wszystkie kanały mogłyby zostać zaoferowane w HD.

Dlaczego UKE w strategii migracji do DVB-T2/HEVC pominął MUX-8? Czy są planowane jakieś zmiany w tym zakresie i przejście tego multipleksu na nowszy standard? Dlaczego on nie ma obowiązku, a pozostałe miały bądź mają?

- Migracja z DVB-T do DVB-T2 dotyczyły multipleksów w paśmie telewizyjnym, MUX-8 nie jest w tym paśmie. Zgodnie z decyzją rezerwacyjną dla MUX8, multipleks ten może nadawać w DVB-T do końca jej trwania - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Ósmy multipleks jest nadawany w paśmie VHF, a pozostałe UHF.

Wspomnianą decyzję rezerwacyjną ówczesna prezes UKE Magdalena Gaj wydała 2 października 2015 roku i obowiązuje ona od dnia doręczenia przez 15 lat. Tym samym przestaje obowiązywać dopiero pod koniec 2030 roku. Operator multipleksów naziemnych Emitel i nadawcy zajmujący MUX-8 mogliby zwrócić się do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej i przejście na DVB-T2/HEVC, ale na razie tak się nie stało.

Na razie bez decyzji w sprawie przeniesienia MUX-8 do MUX-5

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski wystosował do prezesa UKE Jacka Oko propozycję, żeby częstotliwości zajmowane obecnie przez MUX-8 przeznaczyć na potrzeby DAB+. Stacje nadawane na ósmym multipleksie trafiłyby na pasmo przewidziane dla piątego.

- Prezes UKE nie dokonał zmiany Planu zagospodarowania częstotliwości, poprzez określenie daty zakończenia nadawania w standardzie DVB-T/AVC (również dla multipleksu MUX-8). Prace dotyczące przeznaczenia całego zakresu 174-230 MHz na potrzeby DAB+ prowadzi UKE - informowała w sierpniu 2022 roku Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Na jakim etapie jest propozycja przewodniczącego KRRiT, żeby przenieść MUX-8 do MUX-5? Czy UKE przychyla się do jakiejś decyzji w tej sprawie? Jakiej? - W pozostałych kwestiach nie mamy nic nowego do zakomunikowania - mówi jedynie Tomaszewski z UKE. Przeniesie MUX-8 byłoby okazją do zmiany decyzji rezerwacyjnej i migracji do standardu DVB-T2/HEVC, a więc także poprawy jakości obrazu stacji wchodzących w skład multipleksu.

UKE może wstrzymywać się z podjęciem decyzji w związku z pracami nad polskim stanowiskiem na międzynarodową konferencję WRC-23, która odbędzie się w listopadzie w Dubaju. Może na niej zapaść decyzja o redukcji pasma 600 MHz naziemnej telewizji cyfrowej. Domagają się tego operatorzy telekomunikacyjni. Zmiany po 2030 roku mogłyby uszczuplić pasmo UHF. Emisje w VHF (czyli MUX-8) nie są zagrożone. Z kolei popularność DAB+ jest w Polsce śladowa w przeciwieństwie do naziemnej telewizji cyfrowej, z której korzysta co trzecie gospodarstwo domowe.

Dołącz do dyskusji: UKE: MUX-8 może nadawać w DVB-T do końca trwania decyzji rezerwacyjnej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Kiedy w końcu rozpiszą konkurs na nowe stacje MUX 8 ??? Jak chodziło o TVP to wszystkie decyzje mogą zapaść w jeden dzień. A jak chodzi o nadawców prywatnych wszystko wlecze się miesiącami a nikiedy latami. Od razu widać że w tym kraju są równi i równiejsi...
odpowiedź
User
.
Będąc nadawcą telewizyjnym nie pchałbym się w nadawanie w MUXie tak problematycznym w odbiorze. W dodatku utknąć w archaicznym SD do 2030 roku. Kolejne decyzje KRRiT, UKE i TVP przyczyniły się do kompletnej komercyjnej porażki MUX8.
Dużo opłacalniejszą inwestycją jest slot po TVP ABC w MUX1.
odpowiedź
User
Tomek
Startujący o koncesje na mux 8 musza być dyletantami. Dla żadnego normalnego nadawcy to się nie kalkuluje.
odpowiedź