SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

540 tys. gospodarstw domowych dostało pieniądze na dekoder lub telewizorów

Z dopłat do dekoderów i telewizorów w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej skorzystało 543 724 gospodarstw domowych, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Z jej danych wynika, że 14 proc. gospodarstw domowych nie może nadal korzystać z możliwości oglądania kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC.

(fot. Pixabay)Article

KPRM przypomina w komunikacie, że nieco ponad 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny. W związku z tym zdecydowano o uruchomieniu programu dofinansowania zakupu odbiorników cyfrowych.

W ramach programu z dopłat skorzystały 543 724 gospodarstwa domowe, które otrzymały wsparcie finansowe o wartości ponad 68 mln zł. Dopłaty te umożliwiły zakup 450 372 dekoderów i 93 352 telewizorów - podaje KPRM. Do programu przystąpiło 1186 przedsiębiorców, a świadczenie można było zrealizować w 3885 punktach sprzedaży. Pod koniec grudnia KPRM informowała, że dofinansowanie przyznano ponad 610 tys. osobom, co oznacza, że nie wszyscy zrealizowali przyznane im świadczenia..

Składając wniosek o dofinansowanie, świadczeniobiorca oświadczał m.in., że jego gospodarstwo domowe ze względu na trudną sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. - Realizacja świadczenia przy zakupie bardzo drogich odbiorników cyfrowych, bez wyraźnego uzasadnienia (np. wynikającego z potrzeb zdrowotnych), może zostać w świetle prawa uznana za nadużycie – informowali urzędnicy. Na zakup telewizora można było otrzymać 250 zł, a na zakup dekodera – 100 zł.

KPRM podaje, że znacząco zmniejszyła się liczba gospodarstw domowych nieprzystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC  z 2,27 mln – z ok. 32 proc. wszystkich gospodarstw odbierających telewizję naziemną do ok. 14 proc. Wychodzi, że to ok 990 tys. domostw.

Te dane są zbieżne z danymi KIM z września ub.r., z których wynikało, że wtedy około milion gospodarstw domowych nie zdecydowało się na przejście na nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Nowych danych KIM nie ma, ale można spodziewać się, że jesienią ub.r. jeszcze jakaś część wymieniła odbiorniki. Z kolei właściciel Grupy MWE Michał Winnicki poinformował Wirtualnemedia.pl, że MUX-1 ma według Nielsena o prawie 7 pkt. proc. mniejszy zasięg techniczny niż dwanaście miesięcy temu.

MUX-3 cały czas w starym standardzie

Proces przejścia na DVB-T2/HEVC trwał w Polsce od końca marca do końca czerwca ub.r. Objął: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4.

W starym standardzie są natomiast dalej nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia), MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP i kopia TVP ABC) oraz większość multipleksów lokalnych.

Pozostanie MUX-3 w starym standardzie było efektem decyzji MSWiA - resort tłumaczył to wojną w Ukrainie. Wywołało to protest głównych nadawców komercyjnych, którzy z powodu tej decyzji zanotowali spadki oglądalności.

Dołącz do dyskusji: 540 tys. gospodarstw domowych dostało pieniądze na dekoder lub telewizorów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
- Mietek, TVN i Polsat znikł!
- Jadźka, a inne kanały są?
- Są - TVP1, TVP2 i Info.
- A TVP Sport?
- Jest! Jeszcze jest Nowa, WP i Metro.
- Dobra, to nam wystarczy. Gadali, że jakiś dekoder trzeba dokupić za 100 zł. Ale na flaszeczkę i papierosy musi być. Na razie nam wystarczy, nie będziemy kupować skoro nam dalej odbiera. Niech Solorz z Miszczakiem sami do mnie przyjdą i zainstalują mi to pudło za darmo.
odpowiedź
User
andyd
przecież Pisowi do wyborów nie zależy,żeby wszyscy mieli nowe odbiorniki i dekodery,bo ważne,żeby odbierali publiczną telewizję i propagandę, reszty nie muszą
odpowiedź
User
Rafał
- Mietek, TVN i Polsat znikł!
- Jadźka, a inne kanały są?
- Są - TVP1, TVP2 i Info.
- A TVP Sport?
- Jest! Jeszcze jest Nowa, WP i Metro.
- Dobra, to nam wystarczy. Gadali, że jakiś dekoder trzeba dokupić za 100 zł. Ale na flaszeczkę i papierosy musi być. Na razie nam wystarczy, nie będziemy kupować skoro nam dalej odbiera. Niech Solorz z Miszczakiem sami do mnie przyjdą i zainstalują mi to pudło za darmo.

Ha, ha, dokładnie tak często jest.
odpowiedź