SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP nie wyda milionów na MUX testowy, a stacje prywatne muszą płacić. UKE tłumaczy

Urząd Komunikacji Elektronicznej ponownie wydaje zezwolenia na działalność multipleksów eksperymentalnych, ale nadawcy muszą za takie emisje słono płacić. Gdyby ten obowiązek objął TVP, to musiałaby wydać miliony złotych. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik UKE zdradza Wirtualnemedia.pl, że nadawca publiczny otrzymał wszystkie zgody przed wprowadzeniem opłat.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Multipleksy testowe pojawiły się w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Pod koniec czerwca MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z TVN, TVN7, TTV, Polsatem, Super Polsatem, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Stopklatką, Fokus TV, Eska TV, Polo TV w całym kraju były już nadawane w DVB-T2/HEVC. MUX-3 wbrew pierwotnym planom nie zmienił standardu. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa UKE o możliwość dalszej emisji multipleksu z najważniejszymi kanałami Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) w starym standardzie. Powodem miała być wojna na Ukrainie.

Regulator pozwolił nadawcy publicznemu na nadawanie w standardzie DVB-T do końca 2023 roku. Decyzję mocno krytykowali nadawcy komercyjni. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że jeszcze 1,23 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Nawet 2,5 mln osób mogło więc stracić dostęp do głównych stacji komercyjnych. Prywatne telewizje twierdzą, że straciły ponad 150 mln zł z tytułu przychodów reklamowych i będą domagać się rekompensaty od Skarbu Państwa.

W maju prezes UKE Jacek Oko stwierdził, że po przejściu na DVB-T2/HEVC multipleksy eksperymentalne stracą sens. Przez kilka tygodni regulator zastanawiał się czy godzić się na kolejne takie emisje. W międzyczasie wygasły zgody na funkcjonowanie MUX-ów próbnych. W tym samym okresie UKE regularnie wydawał pozytywne decyzje wobec MUX-u testowego TVP, choć nadawca publiczny nie zmienił standardu. W multipleksie eksperymentalnym są dostępne: TVP3 Warszawa HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, a od niedawna także duble TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Info HD. Pozwolenia w zależności od lokalizacji wygasają 28 marca, 24 kwietnia, 22 maja lub 26 czerwca 2023 roku.

UKE rozpatruje wnioski BCAST i MWE

Za możliwością dalszego funkcjonowania multipleksów eksperymentalnych opowiedziała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. O zgodzie na nadawanie w Katowicach od 1 sierpnia poinformowała już TVS (TVS HD, Polsat HD, TV Republika, TV Okazje i Radio Silesia). Operator MUX-ów w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu BCAST (Polsat, Nowa TV, TV Okazje, TVRegionalna.pl, TV Republika, Stars.TV, EWTN) i Grupa MWE, która miała pozwolenie na nadawanie m.in. w Szczecinie (Filmax, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Power TV, Stars.TV i Xtreme TV) wciąż czekają na decyzję.

- KRRiT jest przychylna kolejnym decyzjom o multipleksach testowych, dlatego wydajemy takie pozwolenia. Wniosek ws. TVS został przekazany, zgodnie z prawem, celem uzgodnienia sentencji decyzji do KRRiT. Odpowiedź przewodniczącego jeszcze do nas nie dotarła. Wnioski ws. BCAST i MWE są jeszcze procedowane i nie zostały wysłane do uzgodnienia do KRRiT. Jesteśmy w stałym kontakcie z nadawcami, wnioski są zmieniane i uzupełniane - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Ile kosztuje zgoda na emisję próbną?

UKE zdecydował, że za pozwolenie na działalność multipleksów próbnych trzeba będzie słono płacić. - Od 28 czerwca, w przypadku wniosków o „testy DVB-T2”, nie zwalniamy z opłat. Do tej pory przychylaliśmy się do wniosków o takie zwolnienie. Od tego dnia DVB-T2 jest technologią powszechnie wykorzystywaną na terenie całego kraju, trudno więc mówić o testowaniu nowej technologii - tłumaczy Tomaszewski.

TVP nie musi jednak na razie płacić za działalność swojego MUX-u testowego. - Decyzje na multipleks testowy dla TVP były wydawane przed 28 czerwca, a opłata jest wnoszona za rok z góry. Opłaty są zgodne z rozporządzeniem, wynoszą dla multipleksów od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych w zależności od obszaru oraz typu/ilości miast i gmin pokrytych zasięgiem. Na przykład każdy wykorzystany MHz w mieście na prawach powiatu to koszt 5 tys. zł rocznie. Dla przypomnienia, MUX wykorzystuje 8 MHz, czyli już tutaj mamy 40 tys. zł - zdradza p.o. rzecznik UKE.

Tym samym multipleks obejmujący zasięgiem tylko jedno miasto na prawach powiatu kosztuje 40 tys. zł rocznie. Choć zgody dotyczące TVP nie zostały wydane na cały rok, to multipleks eksperymentalny dociera do blisko 90 proc. powierzchni Polski dzięki 50 obiektom nadawczym. Gdyby TVP musiała płacić za zgodę, tak jak nadawcy komercyjni, to pochłonęłoby to wiele milionów złotych. Nie wiadomo czy tak stanie się wiosną 2023, kiedy wygasną pozwolenia na emisje próbne nadawcy publicznego. Prezes TVP Jacek Kurski niedawno sugerował, że do zmiany standardu naziemnej telewizji może dojść już w listopadzie br. przy okazji mundialu w Katarze. Wtedy w naziemnej telewizji cyfrowej ma ponownie pojawić się kanał TVP 4K.

Dołącz do dyskusji: TVP nie wyda milionów na MUX testowy, a stacje prywatne muszą płacić. UKE tłumaczy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Bo PiS musi mieć TVP. A dla Polaka robaka wyższym post, brak cukru i emerytury. Rząd się wyżywi tym co zabierze wam
odpowiedź
User
Lolik
Teraz nadawcy mogą płacić bo TVP rozdano już za darmo to co trzeba. Rozbój w biały dzień. Prokuratura będzie miała co robić po odsunięciu obecnej wladzy
odpowiedź
User
Janusz
Ciekawe co jeszcze wymyśli najbardziej bezczelny prezes w historii TVP. Może przymus umieszczania TVP Info w każdym multipleksie i na początku każdej dziesiątki listy kanałów w kablówkach? On jest zdolny do wszystkiego, ale ma też na pewno inne zalety.
odpowiedź