SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden z kanałów MUX-1 w DVB-T2, ale bez kodeka HEVC? Jest wniosek do UKE

Kanał Antena HD, dostępny w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej może wkrótce być nadawany w standardzie DVB-T2, ale bez kodeka HEVC. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl wpłynął w tej sprawie wniosek do UKE. - Nie mogę biernie czekać - mówi nam Michał Winnicki, właściciel stacji.

Article

27 czerwca br. zakończy się w Polsce zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w województwie lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i centralnej części mazowieckiego przejdą na standard DVB-T2/HEVC. Proces ten został już przeprowadzony w większości regionów Polski. Zmiana objęła 76 proc. gospodarstw domowych i 68 proc. terytorium kraju. Przejście na DVB-T2/HEVC dotyczy multipleksów, gdzie są nadawane m.in. Antena HD, TVN, Polsat, TV Puls i TV Trwam.

Pierwotnie miała obejmować także MUX-3, z którego jest prowadzona emisja np. TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przedłużenie zgody na emisję MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Prezes UKE na to przystał. Wywołało to duże niezadowolenie nadawców komercyjnych. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych w Polsce posiada telewizory lub dekodery niezgodne z nowym standardem. Oznacza to, że po 27 czerwca będą mogli odbierać tylko stacje TVP i kilka kanałów z MUX-8 (Metro, WP, Zoom TV, Nowa TV, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).

„Ciekawe czy UKE rozpatrzy mój wniosek równie szybko co MSWiA”

Nadawcy komercyjni zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji już w marcu rozpoczęli konsultacje z UKE, których celem miałoby być ograniczenie strat związanych z utratą widzów ze starymi sprzętami. Jedną z propozycji było przejściem na DVB-T2/HEVC, ale bez kodeka HEVC. Oszacowano wówczas, że o ile sprzęty z DVB-T2/HEVC posiada 75-80 proc. widzów naziemnych, to dekodery lub telewizory z obsługą samego standardu DVB-T2 ma już 90 proc. widzów. Nadawcy i regulator nie doszli do porozumienia, a prezes TV Puls Dariusz Dąbski zapowiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa z tytułu utraconej widowni i przychodów reklamowych.

- Złożyłem w piątek wniosek o zmianę rezerwacji w ramach MUX-1 celem nadawania programu w DVB-T2, ale w kodeku H264 zamiast HEVC. Nie mogę biernie czekać i patrzeć na nadawców zrzeszonych w KIGEIT, którzy nic nie wskórali w tej sprawie - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, do której należy m.in. kanał Antena HD, dostępny w multipleksie pierwszym naziemnej telewizji cyfrowej. UKE potwierdza, że stosowny wniosek wpłynął i zacznie go rozpatrywać od początku tygodnia. Analogiczne wnioski nie wpłynęły natomiast ze strony innych nadawców.

Zdaniem Winnickiego nie ma żadnych technicznych przeszkód w przejściu na standard DVB-T2, ale bez wykorzystania kodeka HEVC.  Czy taka zmiana ma jednak sens? Niektórzy twierdzą, że zwiększenie zasięgu po jej wdrożeniu dotyczyłoby zaledwie promila widzów. - Dla przykładu w „starym MUX1”  my jako jedyni nadawaliśmy program Antena TV w HD (h264), podczas gdy pozostali inni nadawcy nadawali w SD. Kodek H264 zapewnia bardzo dobrą jakość przy tym samym bitrate, jaki bierze HEVC i właśnie liczymy na dotarcie chociaż do tego promila widzów. Wykorzystywanie na siłę kodeka HEVC z 1080p nie ma moim zdaniem sensu, gdy de facto wszystkie kanały są produkowane w 1080i (czyli w kodeku H264 1080i) - tłumaczy Winnicki.

Z danych Nielsena wynika, że w I kwartale br. kanał Antena HD wśród samych odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej miał 1,01 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Jeden z kanałów MUX-1 w DVB-T2, ale bez kodeka HEVC? Jest wniosek do UKE

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
"Kodek H264 zapewnia bardzo dobrą jakość przy tym samym bitrate, jaki bierze HEVC"
No pacz pan, tęgie umysły kombinują z coraz to nowszymi kodekami by przy niższej przepływowości zapewnić tę samą jakość i wychodzi pan Winnicki i mówi że nie ma różnicy między kodekami. W sumie jak się ma w bazie materiały słabej jakości to nie ma znaczenia w jakim kodeku i z jakim bitrate będą nadawane. Zawsze będą wyglądały słabo. :)
odpowiedź
User
Nickt
HEVC i tak będzie wkrótce historią, bo opracowano już kodek H266, a na świecie są już przeprowadzane testy TV 5G Broadcast i wszystkie obecne telewizory i dekodery pójdą niedługo na złom.
odpowiedź
User
Bulwar
Gorszego szajsu nie widziałem,tam nie ma co oglądać.
odpowiedź