SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Satelita Eutelsat 10B zastąpi kończącego misję poprzednika

Satelita Eutelsat 10A zostanie między 18 i 20 lipca 2023 roku zastąpiony Eutelsatem 10B.  Nowy satelita będzie wykorzystywany głównie do komunikacji lotniczej i morskiej. Jego poprzednik, który kończy misję, został wystrzelony w kosmos 3 kwietnia 2009 roku.

Satelita francuskiej firmy Eutelsat Communications został w listopadzie z powodzeniem wyniesiony na geostacjonarną orbitę transferową przez amerykańskiego dostawcę rakiet kosmicznych SpaceX, należącego do Elona Muska. Wykorzystano w tym celu rakietę Falcon 9.

Jak informuje serwis satcesc.com, Eutelsat 10B będzie dostarczał usługi internetowe dla samolotów i statków w rejonie północnej części Oceanu Atlantyckiego, Europy, basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Oceanu Indyjskiego. Usługi te będą świadczone przez cyfrowy ładunek wielowiązkowy umożliwiający dynamiczną alokację usług, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia solidnej elastyczności w reagowaniu na zmieniające się wymagania rynku.

Satelita przenosi również dwa ładunki w pasmach C i Ku, aby zapewnić ciągłość usług telewizyjnych dla obecnych klientów na satelicie 10A (10 stopni wschód). Są tam nadawane m.in. pakiet StarTimes TV z Kenii, a także kanały telewizyjne z Czadu, Ugandy czy Ruandy.

15-letnia żywotność

Satelita został zbudowany przez Thales Alenia Space. Posiada cyfrowy procesor piątej generacji zintegrowany z sercem ładunku, osiągający wysoki stopień elastyczności i wydajności pod względem przepustowości. Satelita oparty jest na całkowicie elektrycznej platformie Spacebus NEO opracowanej przez Thales Alenia Space, przy wsparciu Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Nominalna żywotność Eutelsatu 10B wynosi co najmniej 15 lat.

 

Na docelowej orbicie geostacjonarnej satelita znalazł się 10 dni od startu rakiety - To czwarty start satelity Eutelsatu w ciągu niecałych trzech kolejnych miesięcy, niezwykłe osiągnięcie techniczne. Gratulacje dla wszystkich - powiedział Pascal Homsy, dyrektor techniczny Eutelsat. - Ładunek Eutelsat 10B w paśmie Ku uzupełnia pasmo Ka satelity Eutelsat Konnect VHTS, wystrzelonego we wrześniu 2022 roku, odzwierciedlając naszą zdolność do obsługi naszych klientów zarówno w paśmie Ka, jak i Ku najlepszymi w swojej klasie zasobami kosmicznymi - dodał. Masa startowa nowego satelity wyniosła 5,5 tony.

Hot Bird 13F I Hot Bird 13G dla polskich platform cyfrowych

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Eutelsat umieścił Hot Birda 13G na tymczasowej pozycji orbitalnej 12 stopni wschód, żeby przeprowadzić testy techniczne. Po ich zakończeniu nowy satelita trafi na pozycję 13E i będzie obsługiwał m.in. polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.

Już pod koniec marca rozpoczęły się testy Hot Birda 13F, który razem z Hot Birdem 13G zastąpi satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E. Eksploatacja nowych składników floty francuskiej firmy powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2023 roku. Głównym producentem urządzeń jest Airbus. Wyniesione na orbitę jesienią satelity mają objąć zasięgiem Europę, Bliski Wschód i północną Afrykę. Ich atutem jest większa odporność na zagłuszanie sygnału.

Abonenci Polsat Box i Canal+ nie będą musieli przestawiać anteny, ponieważ nadal wykorzystywana będzie ta sama pozycja orbitalna. Nie powinni spodziewać się jakichkolwiek utrudnień. Przestawienie anteny abonentów nieistniejącej już platformy Wizja TV było konieczne w 2002 po fuzji z Cyfrą+. Wizja TV korzystała bowiem z Astry 19,2E, gdzie kiedyś był nadawany pakiet TVP, a obecnie tylko TV Trwam w jakości SD.

Dołącz do dyskusji: Satelita Eutelsat 10B zastąpi kończącego misję poprzednika

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl