SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duże zmiany w multipleksie eksperymentalnym DAB+

Już nie jedenastu, tylko ośmiu stacji w DAB+ mogą słuchać osoby, które są w zasięgu multipleksu eksperymentalnego DABCOM w Andrychowie (województwo małopolskie). Zakończono emisję pięciu stacji, ale w ich miejsce pojawiły się dwie inne.

W multipleksie DAB+ w Andrychowie pojawiło się m.in. Muzyczne Radio z Jeleniej GóryW multipleksie DAB+ w Andrychowie pojawiło się m.in. Muzyczne Radio z Jeleniej Góry

Do multipleksu dołączyły Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i Radio Jasna Góra. Zniknęły za to Park FM z Kędzierzyna-Koźla, Radio Płońsk, Radio 7 z Mławy, Twoja Polska Stacja i Wasze Radio FM z wielkopolskiego Wągrowca. W MUX eksperymentalnym są dalej nadawane: Radio Andrychów, Radio Bielsko, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Radio Profeto. To łącznie 8 stacji. Każda jest dostępna w jakości 128 kbps. Emisja jest prowadzona na kanale 8D.

Zawieszony konkurs w sprawie ogólnopolskiego multipleksu DAB+

Pod koniec sierpnia KRRiT rozpoczęła konsultacje w sprawie cyfryzacji radia. Zdaniem regulatora do wyłączenia emisji analogowej powinno dojść między 2026, a końcem 2030 roku. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest zwolennikiem późniejszego terminu. Nie chce, żeby DAB+ zastąpił FM przed końcem 2032 roku.

We wrześniu KRRiT zdecydowała o zawieszeniu konkursu w sprawie miejsc na ogólnopolskim multipleksie cyfrowym. Chętnych było więcej niż liczba dostępnych miejsc. Nadawcy uczestniczący w postępowaniu chcą, żeby wcześniej UKE wybrał operatora multipleksu. Urząd zapowiada, że konsultacje w tej sprawie rozpoczną się dopiero pod koniec roku. KRRiT w przyjętym stanowisku uważa, że proces wyłączenia emisji analogowej powinien rozpocząć się w przypadku słuchalności cyfrowej wersji programów, w stosunku do analogowej, na poziomie 50 proc. oraz po osiągnięciu 80 proc. zasięgu powierzchni kraju przez sygnał cyfrowy.  

Zobacz także: Ogólnokrajowe stacje w DAB+, lokalne mogą pozostać w FM na zawsze

Obecnie w Polsce działa multipleks Polskiego Radia. Dociera do 67 proc. mieszkańców kraju i obejmuje: Jedynkę, Dwójkę, Trójką, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Ukrainy, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Dołącz do dyskusji: Duże zmiany w multipleksie eksperymentalnym DAB+

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ipv66
kiedy kraków bo to co jest nadawane w ramach testu nic nie słychać tylko znika multiplex radia polskiego nie ma liśćie
odpowiedź
User
miś społeczny
Dopóki nie będzie porządnego zasięgu na południu woj. pomorskiego (bez konieczności instalowania anteny na dachu), standard DAB+ dla mnie nie istnieje. Już wolę słuchać przez internet.
odpowiedź
User
jan
Dopóki nie będzie porządnego zasięgu na południu woj. pomorskiego (bez konieczności instalowania anteny na dachu), standard DAB+ dla mnie nie istnieje. Już wolę słuchać przez internet.

w aucie na A1 do granicy
odpowiedź