SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleksy naziemne Michała Winnickiego przejdą na DVB-T2/HEVC

Grupa MWE przygotowuje swoje multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na standard DVB-T2/HEVC. W pierwszym etapie zmiana obejmie odbiorców z Jeleniej Góry. W dalszej kolejności w nowym standardzie będzie nadawany multipleks dostępny w województwach łódzkim i śląskim.

Tunery obsługujące DVB-T2/HEVC w sklepie Article

27 czerwca br. zakończy się w Polsce proces przejścia na DVB-T2/HEVC. Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP).

Zmiana objęła już województwa dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. 23 maja dołączą do nich województwa podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, łódzkie, świętokrzyskie, południowo-wschodnia część wielkopolskiego, południowa mazowieckiego i zachodnia lubelskiego. Miesiąc później centralna część mazowieckiego, województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Osoby, które posiadają sprzęt niekompatybilny z nowym standardem mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 na dekoder lub 250 zł na telewizor. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że stare sprzęty ma 1,53 mln gospodarstw domowych. To ich mieszkańcy są zagrożeni utratą dostępu do większości stacji komercyjnych.

Latem multipleksy MWE zmienią standard

W zeszłym roku Grupa MWE reaktywowała MUX-L1, który zasięgiem obejmuje m.in. Jelenią Górę. To on w pierwszej kolejności, bo już pod koniec czerwca przejdzie na DVB-T2/HEVC.  W skład tego multipleksu wchodzą: TV Dami Jelenia Góra/Telewizja Bolesławiec, Echo 24, Filmax, Xtreme TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Stars.TV, Antena HD, TV Puls, Puls2 i TVN7. Trzy ostatnie stacje wchodzą też w skład MUX-1 i MUX-L2, które w województwie dolnośląskim przeszły już na DVB-T2/HEVC. Po zmianie standardu MUX-L1 dublowanie tych kanałów nie będzie miało sensu.  

Większość multipleksów lokalnych nie jest zmuszona do przejścia na DVB-T2/HEVC. Może to uczynić z dobrej woli, bo nowy standard pozwala na emisję większej liczby kanałów lub poprawę ich jakości. - Prezes UKE w rezerwacjach dla operatorów multipleksów lokalnych w jednym przypadku (MUX-L Lubań/Jelenia Góra /Bolesławiec /Chojnów) określił obowiązek zmiany standardu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC (z dniem 27 czerwca 2022 r.). Pozostali nadawcy lokalni mają swobodę w tej kwestii. Należy założyć, że operatorzy multipleksów: MUX-L Ornontowice - Rybnik, MUX-L Częstochowa/Kamieńsk/Tomaszów, MUX-L Świdnica/Wrocław, MUX-L Głogów/Legnica/Lubin podążając za ogólnokrajowymi zmianami standardu transmisji również dokonają takich zmian - informował portal Wirtualnemedia.pl pod koniec stycznia Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Z naszych informacji wynika, że jeszcze w wakacje powinno dojść do zmian w MUX-L3, który można odbierać m.in. w Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie. W ofercie są kanały: TVC, Nuta.TV, Nuta Gold, Stars.TV, Xtreme TV, Power TV, Filmax, Junior Music, TV Okazje, Red Carpet TV, TV Puls i Puls 2. W lipcu br. ma dojść do wymiany nadajników tego multipleksu na kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

Jeden multipleks MWE nie zmieni standardu

MUX-L4, który działa we Wrocławiu, Świdnicy i Kobierzycach (Echo 24, Eska TV Extra, Filmax, Nuta.TV, Xtreme TV, Power TV, Junior Music, Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7, Polsat, Puls, Puls 2) ma nadajniki kompatybilne z DVB-T2/HEVC, ale na razie nie zamierza zmieniać standardu. Jego klienci chcą dalszego nadawania w DVB-T1/H264. Pytanie jak długo będą chcieli utrzymywać emisję alternatywną do tej w DVB-T2/HEVC. W regionach, gdzie doszło do zmiany standardu kolejni widzowie stopniowo wymieniają starsze sprzęty.

Na razie nie wiadomo czy MWE wznowi emisję multipleksu eksperymentalnego w Katowicach, którą zawieszono w maju. Sygnał multipleksu eksperymentalnego MWE Networks był nadawany od końca marca br. z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli obiektu Emitela. Firma musiała jednak przekazać nadajnik na potrzeby refarmingu. Śląsk przechodzi na nowy standard za niespełna tydzień. Pozwolenie UKE na testy wygasa 22 maja br. Miesiąc później kończy się zgoda na emisje próbne MWE w Szczecinie, który już nadaje w DVB-T2/HEVC. - Oczywiście będziemy wnioskować o kolejne emisje w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach, ale wszystko zależy od regulatorów czy nam takie pozwolenia zostaną znowu wydane. Technicznie jesteśmy gotowi - zdradził nam przed tygodniem Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: Multipleksy naziemne Michała Winnickiego przejdą na DVB-T2/HEVC

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Powinno być MUX-L Ornontowice, a nie "Ortonowice". Poprawcie to wreszcie, bo aż oczy bolą gdy się czyta kolejne teksty o zmianie standardu w NTC, w których wylicza się te wszystkie mniejsze i większe MUXy.
odpowiedź
User
oho
hahaha, to po co te pulsy srulsy dołączały do multipleksu? żeby dwa tygodnie pograć w dvb-t?
odpowiedź
User
Kris
Ta technologia bardzo mi się przyda zwarzywszy, że telewizję oglądałem ostatnio 5 lat temu.
odpowiedź