SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MUX-1 i MUX-2 z szeregiem dodatkowych pozwoleń od UKE. „Emisje zastępcze”

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał ponad 30 pozwoleń dla dodatkowych emisji MUX-1 i MUX-2. Agnieszka Sobucka, menedżer ds. Komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela informuje Wirtualnemedia.pl, że chodzi o emisje zastępcze, z których operator korzysta podczas prac konserwacyjnych.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Article

Pozwolenia wydane przez UKE dotyczą 20 obiektów nadawczych i są ważne od 1 stycznia 2023 roku do 6 lipca 2025 roku (w przypadku MUX-2) i do 24 marca 2031 roku (w MUX-1). Decyzje dotyczą nadajników w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu, Zabrzu i Zielonej Górze.

Zobacz także: KRRiT szybko uzupełni skład MUX-8? „Chętnych do zajęcia miejsc po TVP nie brakuje”

„Zależy nam na ciągłości emisji”

W jakim celu wydano te pozwolenia? - Emisje o które Pan pyta są tzw. emisjami zastępczymi. Korzystamy z nich w sytuacjach, kiedy na naszych obiektach prowadzone są prace konserwacyjne. Oczywiście uruchamiane są też w przypadkach awaryjnych. Zależy nam na ciągłości emisji i dostarczania sygnału telewizyjnego bez jakichkolwiek przerw. Dzięki temu nasi widzowie korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej mają możliwość nieprzerwanego odbioru sygnału telewizyjnego wysokiej jakości - informuje Wirtualnemedia.pl Sobucka z Emitela.

Zobacz także: Jakie kanały trafią do MUX-8 i MUX-1? „Zgłosimy się z naszą ofertą”

- UKE nie zajmuje się projektowaniem siatki radiowej dla muksów, robią to posiadacze decyzji rezerwacyjnej. To oni decydują gdzie rozlokowane są poszczególne nadajniki tak, aby spełnić warunki rezerwacji dotyczące pokrycia powierzchni kraju. Jeżeli ktoś ma decyzję rezerwacyjną na częstotliwości, to nie musi uzasadniać potrzeby stawiania nadajnika na terenie objętym rezerwacją (tu: cała Polska) i w czasie trwania rezerwacji. Po prostu składa wniosek i podaje parametry techniczne - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Zobacz także: UKE robi kolejne podejście do aukcji 5G. Ruszają konsultacje

W ramach MUX-1 są nadawane: TVP ABC, Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), natomiast w MUX-2 Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2.

Dołącz do dyskusji: MUX-1 i MUX-2 z szeregiem dodatkowych pozwoleń od UKE. „Emisje zastępcze”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Z centrum Radomia
Szkoda, że to tylko rezerwy. W centrum Radomia pomimo zainstalowanej anteny na balkonie mam stabilny odbiór mux3 i mux8. Mux1 lub mux2 odbierają bardzo słabo, w zależności od dnia. Przydałoby się doświetlenie.
9 0
odpowiedź
User
Bumerang
Kiedy zmiana systemu nadawania Mux8. Czy przejście z VHF na UHF jest uzależnione od silnego lobby producentów anten?
8 0
odpowiedź