SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP instruuje co zrobić w przypadku zniknięcia TVP1, TVP2 i TVP3

W połowie grudnia część widzów utraci dostęp do głównych kanałów Telewizji Polskiej. Ośrodki regionalne TVP włączyły się do kampanii informacyjnej odnośnie zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. TVP3 Łódź udostępniła już spoty przewidziane do emisji po przejściu na DVB-T2, co może wprowadzać w błąd.  

Spot udostępniony przez TVP3 Łódź Article

Za kilka tygodni MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Historia) przejdzie na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Szacuje się, że starsze telewizory i tunery posiada od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową. Ich mieszkańcy utracą dostęp do stacji znanych z MUX-3. Proces będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie zachodnią część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie. We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie będzie miało miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia.

Zmiana standardu nadawania poprzedzona zostanie przygotowaną przez TVP kampanią informacyjną, z udziałem Krzysztofa Ziemca, prowadzącego „Teleexpress” w TVP1 i Tomasza Wolnego, prezentera „Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP2. Zaplanowano emisję ponad 2 tysięcy spotów. Materiały o zmianie standardu mają pojawiać się również w „Wiadomościach” TVP1 i „Panoramie” TVP2. Informacje o DVB-T2 już są wyświetlane na dolnym pasku TVP Info. Tekstowy komunikat pojawia się również podczas popularnych produkcji, takich jak serial „M jak miłość”.

Przedwczesny poradnik w TVP3 Łódź

Do akcji przystąpiły także ośrodki regionalne Telewizji Polskiej. TVP3 Łódź udostępnia na stronie internetowej spoty przeznaczone do emisji po zmianie standardu, co może wprowadzać w błąd.  - W grudniu 2023 roku nastąpiła zmiana standardu nadawania programów TVP w telewizji naziemnej. Jeśli obecnie odbierasz TVP1, TVP2 i TVP3 na pozycjach 1, 2 i 3 na pilocie, to proces zmiany standardu nadawania przebiegł pomyślnie. Jeśli lista programów na twoim odbiorniku jest niekompletna lub programy są na innych niż poprzednio pozycjach, powinieneś przestroić telewizor lub dekoder. Po wykonaniu tej czynności, lista programów będzie kompletna, a programy TVP1, TVP2 i TVP3 powinny na pilocie adekwatnie wrócić na swoje numery. Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego, zwróć się o pomoc do rodziny lub zaprzyjaźnionego sąsiada. Szczegółowe informacje na www.telewizjanaziemna.pl - można usłyszeć w spocie.

Obecnie widzowie nawet posiadając stary telewizor czy dekoder, odbiorą TVP1, TVP2 i TVP3 w starym standardzie DVB-T. Po obejrzeniu spotu uznają, że ich urządzenie obsługuje DVB-T2 i nie muszą kupić nowego. Za dwa tygodnie mogą utracić sygnał. Poza tym w spocie pojawia się sformułowanie o niekompletnej liście programów. Znika wtedy logo TVP2. To mało prawdopodobna sytuacja, bo telewizory albo pobierają sygnał z jakiegoś multipleksu albo nie. Jeśli ktoś ma prawidłowo zainstalowaną antenę i jest w zasięgu MUX-3, to na liście powinny się znaleźć wszystkie stacje  z tego multipleksu, a nie pojedyncze.  Nadawca publiczny mówi o przestrojeniu telewizora, a nie tłumaczy jak tego dokonać. Chodzi oczywiście o wybranie w menu pozycji „wyszukiwanie kanałów”. Wiele nowszych telewizorów taką czynność wykona automatycznie.

Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2?

Drugi spot opublikowany na stronie TVP3 Łódź jest już bardziej poprawny. - 15 grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania programów TVP w telewizji naziemnej. Jeśli obecnie antena naziemna odbiera tylko: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, to znaczy, że twój sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowego standardu. Wymień telewizor lub dekoder na nowy, który zapewni odbiór pełnej oferty programowej TVP w telewizji naziemnej. Potrzebujesz wsparcia technicznego lub dodatkowych informacji? Poproś o pomoc rodzinę lub zaprzyjaźnionego sąsiada. Więcej informacji na www.telewizjanaziemna.pl - można usłyszeć w spocie.

TVP nie wspomina, że w starym standardzie jest i będzie po 19 grudnia nadawany MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, Telewizja WP). Widzowie ze starszymi sprzętami nie utracą więc do niego dostępu. Nie proponuje też, żeby sprawdzić możliwość odbioru stacji z innych multipleksów, które już nadają w DVB-T2. Jeśli ktoś je posiada, to nie musi wymieniać sprzętu. To istotne, bo niektórzy odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej nie odbierają wszystkich multipleksów z powodu nieodpowiedniej anteny. Na przykład pokojowej zamiast zewnętrznej, która jest skuteczniejsza.  

W DVB-T2/HEVC są już nadawane kanały z MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, TVN7),  MUX-4 (Wydarzenia 24 oraz płatny pakiet Polsat Box) i MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat). Jeśli odbiorca naziemny posiada kanały z któregoś z tych multipleksów, to nie musi wymieniać sprzętu. Jeśli brakuje mu tylko niektórych stacji, powinien lepiej ustawić antenę lub zainwestować w zewnętrzną antenę.

Migracja może zbiegnąć się ze zmianami w TVP

W zeszłym roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości do 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na nowy telewizor. W tym roku program nie obowiązuje. Widzowie zagrożeni utratą sygnału muszą więc sami zainwestować w sprzęt. Najtańsze tunery z DVB-T2/HEVC można nabyć za 60 zł, a telewizory za mniej niż 500 zł. 

Zmiana przyniesie pewne korzyści dla widzów, bo będą mogli oglądać TVP3 i TVP Historia w jakości HD i odzyskają dostęp do stacji z pozostałych multipleksów, które zmieniły standard w pierwszej połowie 2022 roku. TVP dostała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej czas na migrację do końca 2023 roku. Tłumaczono to wojną na Ukrainie, ale nadawcy prywatni twierdzą, że przyczyną były zbliżające się wówczas wybory parlamentarne. Miało chodzić o większy zasięg programów newsowych TVP, aniżeli TVP czy Polsatu. Nadawcy komercyjni zamierzają podliczyć potencjalnie utracone przychody reklamowe i ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa.

Ostatnio Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała nowy rozkład miejsc na multipleksach Telewizji Polskiej po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Kanały TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Będzie dostępny za pośrednictwem MUX-6. Nadawca publiczny poinformował z kolei, że w celu zapewnienia tym widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl skrytykowali termin migracji MUX-3 do nowego standardu. To okres przed samym Bożym Narodzeniem, kiedy wiele osób jest skupionych na zakupach i innych przygotowaniach do świąt. Niedługo rozpocznie też pracę rząd Donalda Tuska, który zapowiada szybkie zmiany we władzach Telewizji Polskiej. Jej programy informacyjne emitują codziennie materiały na temat tej zapowiedzi. Nie brakuje głosów, że część widzów ze starszymi telewizorami może odebrać zniknięcie kanałów TVP jako likwidację nadawcy publicznego.

Dołącz do dyskusji: TVP instruuje co zrobić w przypadku zniknięcia TVP1, TVP2 i TVP3

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katarzyna 76
PO przy władzy i już wyłącza nam TVP, nie oddamy TVP nigdy, będziemy lezec krzyżem przed sejmem, sercem i siła za TVP oni tylko prawde a temu TVN to nic by nie dać i rozstrzelać ich tak bym chciała aż mnie to trzęsie! A młodzi nie rozumieją że tylko pis by im dał dobrze tfu napluć na ich
odpowiedź
User
Zielona
To było pewne, że zrobią to tuż po wyborach. Na pożegnanie, trzeba jeszcze bardziej skłócić społeczeństwo. Żeby wszyscy wiedzieli, że winny jest Tusk.
odpowiedź
User
Tomasz
Tyle lat robili w propagandę, a głupiej informacji o zmianie sposobu nadawania nie potrafią przygotować. Dramat
odpowiedź