SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy kanał na multipleksie naziemnym. Jest decyzja KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała miejsce na MUX-8 dla kanału CTV9, zgłoszonego przez Red Carpet Media Group. Stacja ma nadawać filmy, seriale i dokumenty. Konkursu na drugie miejsce na tym multipleksie nie rozstrzygnięto.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com) Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Na początku roku MUX-8 opuściły TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które wchodzą obecnie w skład MUX-6. Aktualnie  za pośrednictwem ósmego multipleksu są dostępne: Nowa TV, Zoom TV, WP i Metro. MUX-8 może pomieścić jeszcze jeden kanał w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w standardowej (SD) lub trzy stacje w SD.

KRRiT zdecydowała, że w konkursie wyłoni trzy wyspecjalizowane kanały, nadawane w SD. Do udziału zgłosiły się Telewizja Polsat, która zaproponowała stację informacyjną W24 i Red Carpet Media Group z trzema propozycjami kanałów filmowo-serialowych. Tych ostatnich wniosków nie rozpatrywano, bo dotyczyły rozszerzenia koncesji, a nie jej udzielenia. Tylko Polsat, który chce połączyć W24 z kanałem Wydarzenia 24, złożył poprawny wniosek. KRRiT ponownie opublikowała ogłoszenie. Tym razem dotyczące dwóch miejsc w MUX-8. W międzyczasie Polsat zgłosił W24 w postępowaniu dotyczącym MUX-1 i wygrał ten konkurs (stacja ma wkrótce zacząć nadawać jako Wydarzenia 24).

W ponownym konkursie na nadawanie na MUX-8 firma Red Carpet Media Group złożyła wnioski dotyczące kanału serialowo-filmowego RCTV i filmowo-dokumentalnego CTV9. Nie było innych chętnych. W środę na posiedzeniu KRRiT zdecydowano, że ten drugi kanał otrzyma miejsce na ósmym multipleksie.

Jak przekazał nam prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, Rada zdecydowała o przyznaniu jednej koncesji, ponieważ obie propozycje były do siebie podobne i wnioski nie gwarantowały finansowania dwóch kanałów o wysokiej jakości programowej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji KRRiT przyznającej nam koncesję na nadawanie w ramach MUX-8 programu o charakterze filmowo-dokumentalnym pod nazwą CTV9 - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, szef rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Co w ofercie stacji CTV9?

Zapowiada, że „oferta programowa kanału będzie połączeniem pozycji filmowo-serialowych, filmów i serii dokumentalnych oraz audycji edukacyjnych i poradniczych” - Propozycja programowa adresowana będzie do szerokiego kręgu odbiorców zarówno pod względem wieku jak również wykształcenia czy też miejsca zamieszkiwania. Naszą ambicją jest zaoferowanie takiej zawartości programowej, która w obecnym czasie jest w stanie sprostać oczekiwaniom widzów uzupełniając ofertę innych programów dostępnych w szczególności za pośrednictwem telewizji naziemnej - informuje Kułak.

Kiedy stacja ruszy? - Zadeklarowaliśmy we wniosku koncesyjnym czas niezbędny do uruchomienia nadawania programu na dwa miesiące - mówi Leszek Kułak.

Niedługo prawdopodobnie zostanie rozpisany kolejny konkurs na pozostałe miejsca lub miejsce w MUX-8. TVP Kultura była nadawana w jakości HD, więc zamiast dwóch stacji w SD można ogłosić konkurs na jedno miejsce w jakości HD. Atutem tego multipleksu może być to, że jako jedyny spośród ogólnopolskich jest nadawany w starym standardzie DVB-T.

W ostatnich konkursach na nadawanie na MUX-1 i MUX-8 nie startowały dwie prawicowe telewizje wPolsce.pl i TV Republika, nadające w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Argumentem przeciwko próbie wejścia na multipleks były wysokie koszty nadawania naziemnego. Jednak teraz, gdy minister kultury i dziedzictwa narodowego zmienił władze TVP i zmieni się też przekaz publicznego nadawcy, obie stacje mogą zmienić zdanie i wystartować w kolejnym konkursie na nadawanie na MUX-8. 

W pierwszej połowie br. Red Carpet Media Group osiągnęła wzrost przychodów z 3,94 do 5,92 mln zł, zysku EBITDA z 1,65 do 3,23 mln zł i zysku netto z 1,44 do 2,16 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał na multipleksie naziemnym. Jest decyzja KRRiT

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
coaxial
MUX-8 nadawany w niepopularnym paśmie VHF, wymagający dodatkowej anteny, często w innej niż zwykle polaryzacji V zamiast H, zwykle z innego nadajnika niż główny w danej lokalizacji i do tego w przestarzałym standardzie DVB-T. Po co komuś taki twór? Wprawdzie odbieram, ale to sztuka dla sztuki.
30 6
odpowiedź
User
Warka
Szybki ruch KRRIT, zrobienie miejsca dla TV Republika. Następny krok, przeniesienia MUX8 na inny ogólnodostępny
23 10
odpowiedź
User
Giovanni
Oby nowy kanał był lepszy od Antena HD
25 3
odpowiedź