SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy kanał w naziemnej telewizji cyfrowej od 18 marca

Za niespełna trzy tygodnie do MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej trafi kanał CTV9. Red Carpet Media Group kończy bowiem formalności związane z rozpoczęciem nadawania tej stacji. - Na chwilę obecną celujemy w 18 marca – informuje Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej RCMG. 

CTV9 zajmie 50 pozycję na liście kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał ma mieć profil filmowo-dokumentalny. W konkursie Red Carpet Media Group zgłaszała jeszcze stację serialowo-filmową. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała jednak, że obie propozycje nadawcy są zbyt podobne. Decyzja o przyznaniu koncesji CTV9 zapadła na posiedzeniu KRRiT pod koniec grudnia.

Emisja także na satelicie

CTV9 będzie nadawany także drogą satelitarną. – Tak. Będziemy wnioskowali o rozszerzenie koncesji – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kułak, nie zdradzając szczegółów. Emisja ma być niekodowana, odobnie jak w przypadku Red Carpet TV, który wynajmuje miejsce na transponderze Canal+ Polska na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. W ofercie sieci kablowych i serwisów streamingowych Red Carpet Media Group nadaje także kanał RedTop TV.

Właściciel CTV9 zapłaci za 10-letnią koncesję 17,85 mln zł w dziesięciu ratach. Do tego dochodzi jeszcze ponad 6 mln zł rocznie opłat na rzecz Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Jeśli zakończy się po myśli Emitela, to multipleks przejdzie na DVB-T2/HEVC i wszystkie kanały – w tym CTV9 – będą dostępne w jakości HD. W skład MUX-8 wchodzą jeszcze: Nowa TV, Zoom TV, WP i Metro. Wszystkie kanały są nadawane w jakości SD. 

W ofercie m.in. dokumenty, „Moda na sukces” i muzyczna telenowela

Na profilu facebookowym CTV9 zapowiedziała program „Kroniki popkultury”. Ma być poświęcony m.in. filmom, muzyce i książkom. W ramówce pojawi się też pasmo „Świat w dokumencie”. Kanał ma też pokazywać muzyczną telenowelę z Kolumbii „Queen Of Flow”, która jest też dostępna w serwisie streamingowym Netflix. W CTV9 będzie można oglądać także „Modę na sukces”.
 

Z koncesji opublikowanej przez KRRiT wynika, że CTV9 ma nadawać przez całą dobę. Filmy fabularne, seriale zajmą nie mniej niż 50 proc. tygodniowego czasu nadawania w godz. 6-23, natomiast dokument nie mniej niż 25 proc. w tym samym przedziale czasowym. W ramówce ma być też nie mniej niż 3 proc. audycji edukacyjnych. Kanał ma być adresowany dla widzów od 30. do 80. roku życia.

Wnioskodawca poinformował KRRiT, że planuje specjalne cykle filmowe: „Klasyki kina”, „Najnowsze produkcje”, „Maratony serialowe”, „Kino niezależne”, „Horrory”, „Komedia”, „Fantasy”, „Młode kino”. W ramówce mają znaleźć się też produkcje dla widzów powyżej 65. roku życia, takich jak „Tablet, komputer i smartfon dla seniora”,  „Bezpieczne korzystanie z internetu”,  „Kurs komputerowy dla seniora” i „Seniorzy w chmurze”.

- Jako źródło finansowania przedsięwzięcia wskazano środki, które będą pochodziły z pożyczki od wspólnika. W celu udokumentowania możliwości finansowania projektu ze wskazanego źródła, do wniosku załączono warunkową umowę inwestycyjną oraz warunkową umowę pożyczki od wspólnika. Powyższe umowy zostały zawarte 29 września 2023 r. pomiędzy spółką Red Carpet Media Group S.A. a spółką Red Carpet TV Sp. z o.o. – poinformowała w koncesji KRRiT.

Lista kanałów (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej

Poniżej prezentujemy aktualną listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowej wraz z LCN dla Warszawy. W przypadku multipleksów ogólnopolskich (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4, MUX-6, MUX-8) jest ona taka sama w całym kraju. MUX testowy BCAST działa Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu oraz okolicach tych miast. W niektórych lokalizacjach (m.in. Katowice, Wrocław, Świdnica, Rybnik, Ornontowice, Lubin, Głogów, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) działają jeszcze dodatkowe multipleksy lokalne lub eksperymentalne, więc można odbierać więcej kanałów na dodatkowych pozycjach.

Osoby, które posiadają telewizory lub tunery obsługujące HbbTV (telewizję hybrydową), podłączone do internetu, mogą korzystać także z kanałów wirtualnych, takich jak TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, Perszyj oraz aplikacji. Wśród nich są TVP VOD i TVP GO z darmowymi treściami wideo na żądanie od Telewizji Polskiej. Osoby mieszkające w okolicach granicy, mogą korzystać z zawartości multipleksów sąsiednich krajów.

1. TVP1 (MUX-3)
2. TVP2  (MUX-3)
3. TVP3 Warszawa (MUX-3)
4. Polsat (MUX-2)
5. TVN (MUX-2)
6. TV4 (MUX-2)
7. TV Puls (MUX-2)
8. TVN7 (MUX-2)
9. Puls 2 (MUX-2)
10. TV6 (MUX-2)
11. Super Polsat (MUX-2)
12. Eska TV (MUX-1)
13. TTV (MUX-1)
14. Polo TV (MUX-1)
15. Antena HD (MUX-1)
16. TV Trwam (MUX-1)
17. Stopklatka (MUX-1)
18. Fokus TV (MUX-1)
19. TVP Polonia (MUX-6)
20. TVP Nauka (MUX-6)
24. TVP Dokument (MUX-6)
27. TVP Rozrywka (MUX-6)
28. Alfa TVP (MUX-6)
29. TVP ABC (MUX-3)
30. TVP Kultura (MUX-3)
31. TVP Historia (MUX-3)
32. TVP Sport (MUX-3)
34. TVP Info (MUX-3)
35. TVP Kobieta (MUX-6)
36. Belsat TV (MUX-6)
38. Metro (MUX-8)
39. Zoom TV (MUX-8)
40. Nowa TV (MUX-8)
41. WP (MUX-8)
49. Wydarzenia 24 (MUX-1)
50. CTV9 (MUX-8, ruszy 18 marca)
53. Nowa TV HD (MUX BCAST)
54. TV Republika (MUX BCAST)
56. StarsTV HD (MUX BCAST)
57. EWTN (MUX BCAST)
59. TV Okazje HD (MUX BCAST)
62. TV Regionalna (MUX BCAST)
63. Polsat HD (MUX BCAST)
86. CDA Premium (MUX-8, aplikacja HbbTV)
88. TVP GO (MUX-3, aplikacja HbbTV)
89. Legia TV (MUX-8, aplikacja Legii Warszawa w HbbTV)
90. EWTN GO (MUX-8, aplikacja HbbTV)
91. TVP World (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV, czeka na wznowienie emisji)
92. TVP ABC 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)
93. TVP Historia 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)
94. TVP Kultura 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)
95. UA Perszyj (MUX-8, kanał wirtualny przez HbbTV)
96. test5 (MUX-8, czarny ekran)
97. test6 (MUX-8, czarny ekran)
98. EmiRadio (MUX-8, aplikacja ze stacjami radiowymi w HbbTV)
99. EmiTV (MUX-8, aplikacja z programem telewizyjnym w HbbTV)
118. Polsat News Polityka (MUX-4)
333. Polsat HbbTV (MUX-4, promo kanałów Polsatu w HbbTV)

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał w naziemnej telewizji cyfrowej od 18 marca

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ślązok
3. TVP3 Warszawa (MUX-3) - nie mam takiego programu i gwarantuję, że takich osób jest więcej. Sztuczna inteligencja nie sprawdza się w 100% przy pisaniu artykułów.
32 13
odpowiedź
User
AnNi
Nie widzę szans powodzenia. Nuda, chała jak wiele innych tv na multipleksach. Kasa do przepalenia.
32 14
odpowiedź
User
gosc99
Kiedy mux8 na UHF DVB-T2??
17 4
odpowiedź