SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Multipleks naziemnej telewizji cyfrowej zmienił kodek

Dostępny w Lubinie, Głogowie i okolicach MUX-L7 nie jest już nadawany w MPEG-2, tylko w MPEG-4. Wcześniej Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej zainteresował się w rozmowie z Wirtualnemedia.pl emisją multipleksu lokalnego niezgodną z decyzją rezerwacyjną. 

MUX-L7 jest nadawany w standardzie DVB-T. Jeszcze we wtorek rano kanał TV Regionalna.pl nadawano w kodeku MPEG-2, a pozostałe stacje (Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN HD i TV Okazje HD) w HEVC. 

- Wszystkie parametry emisji są opisane w decyzji rezerwacyjnej dostępnej na BIP UKE. Nadawca jest zobowiązany do ich dotrzymywania. Warunki emisji określa załącznik numer 1. W punkcie 1.3 jako system emisji jest wymieniony DVB-T lub DVB-T2, zaś w punkcie 1.4 jako standard kodowania sygnału wizji wymieniony jest H.264/AVC dla DVB-T i H.265/HEVC dla DVB-T2. Z kolei w punkcie 1.5 jako standard kodowania fonii wymieniono MPEG-2 dla fonii podstawowej i E-AC-3 (Dolby Digital+) dla fonii przestrzennej – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomaszewski z UKE. Zapowiedział też, że regulator „przyjrzy się sprawie”.

Szybka zmiana parametrów

Tym samym zgodnie z decyzją rezerwacyjną, jeśli MUX-L7 chce kontynuować nadawanie w standardzie DVB-T, to musi używać kodeka H.264/AVC. To standard kodowania sekwencji wizyjnych przyjęty w 2003 roku jako 10. część standardu ISO MPEG-4. Nie powinien używać przestarzałego MPEG-2, czyli grupy standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów zatwierdzonych przez Moving Picture Experts Group w 1994 roku. Występuje on jeszcze m.in. w telewizji satelitarnej, ale kolejni europejscy nadawcy rezygnują z takich emisji na rzecz MPEG-4/HD.

Gdyby MUX-L7 przeszedł na standard DVB-T2, jak większość pozostałych multipleksów ogólnopolskich i lokalnych, to mógłby używać kodeka H.265/HEVC (ratyfikowany jako oficjalny standard w 2013 roku). Na ten ruch multipleks eksperymentalny jeszcze się jednak nie zdecydował. Nie ma takiego obowiązku, ponieważ decyzja rezerwacyjna pozwala zarówno na emisję w DVB-T, jak i DVB-T2. MUX-L7 dostosował się we wtorek do decyzji UKE i jak informuje dvbt2wpolsce.pl, powrócił do emisji w MPEG-4. Kanał TV Regionalna.pl zmienił też rozdzielczość na 960x540. Stacja nadaje naziemnie tylko za pośrednictwem MUX-L7, ale także multipleksu eksperymentalnego BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. 

W przeszłości nadawcom zdarzało się już nadawać niezgodnie z decyzją rezerwacyjną. Kończyło się to najczęściej upomnieniami. Na przykład rok temu Telewizja Polska w ramach MUX-6 nadawała nie 8, jak powinna, tylko 9 kanałów. Sprawą zainteresował się UKE. Nadawca publiczny zredukował liczbę stacji na multipleksie. Potem wystąpił o zgodę na zmianę decyzji rezerwacyjnej polegającą na zwiększeniu limitu stacji i ją uzyskał. 

Dołącz do dyskusji: Multipleks naziemnej telewizji cyfrowej zmienił kodek

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
piotrek
powino byc po 9 kanałów w dvbt2 w każdym mux 1,2,3,6 przy pomne że był tvp world na jakość to i tak się nie straci zbytnio a co mux l7 do dvbt2 hevc mux4 polsat ma 10 kanałów
odpowiedź
User
ale ale
to w końcu nadaje w dvb-t2 czy nie? sami piszecie o kodeku hevc, który tylko tam jest możliwy
odpowiedź
User
Maja
TV naziemna to koszmar mam kilka kanałów reszta jest blokowana totalna porażka
odpowiedź