SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat z kanałem wirtualnym w naziemnej telewizji cyfrowej

Po likwidacji serwisu streamingowego Polsat Go, na pozycji LCN 333 naziemnej telewizji cyfrowej dostępny jest wirtualny kanał promocyjny Grupy Polsat Plus. Dostęp do stacji mają odbiorcy z aktywną funkcją HbbTV, których telewizory są podłączone do internetu.

Kanał wirtualny o ID: Polsat HbbTV wyszukuje się na końcu listy programów, tuż po stacji Wydarzenia 24 HD (118 pozycja). Można go też uruchomić wybierając pilotem ikonkę „polecamy”, która pojawia się obok „Wydarzeń” i prognozy pogody na stacjach związanych z Polsatem.

Kanał pokazuje w pętli zapowiedzi programowe większości anten naziemnych Grupy Polsat Plus (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Nowa TV).

Emisja kanału Wydarzenia 24 na MUX-4 ma charakter eksperymentalny. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła stanowisko, żeby nie przedłużać decyzji rezerwacyjnej dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółką Info-TV-FM. Wygasa ona z końcem roku, a ostatnie zdanie w tej sprawie należy do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Za pośrednictwem czwartego multipleksu jest dostępny płatny pakiet Polsat Box (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i stacje radiowe za 30 zł miesięcznie). Niedawno KRRiT przyznała Polsatowi koncesję na nadawanie kanału W24 w MUX-1. Nadawca chce, żeby zmienił on nazwę na Wydarzenia 24.

Likwidacja Polsat Go

Przed uruchomieniem promo na kanale 333, przez chwilę na ekranie pojawia się logo Polsat Go. To darmowy serwis streamingowy z reklamami, który działał przez dwa lata i został zlikwidowany 31 sierpnia 2023 roku. Jego użytkownicy mogli do końca września odebrać prezent w postaci dwumiesięcznego dostępu do pakietu Polsat Box Go Start za darmo.

Nowa paczka serwisu Polsat Box Go kosztuje 30 zł rocznie (równowartość 2,5 zł miesięcznie).  Treściom ma towarzyszyć niewielka ilość reklam. Usługa działa na telefonach komórkowych, komputerach, telewizorach (Android TV/Google TV, Tizen, WebOS), a także konsolach Xbox. W przeciwieństwie do Polsat Go, na razie nie posiada własnej aplikacji HbbTV. W ten sposób można korzystać z aplikacji TVP Go i TVP VOD. Telewizja Polska za pośrednictwem telewizji hybrydowej udostępnia też kanały wirtualne: TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 i TVP World.

W pakiecie Polsat Box Go Start jest dostępnych 40 tys. godzin seriali, rozrywki oraz informacji z ponad 20 kanałów Grupy Polsat Plus (Polsatu, Czwórki, Szóstki, Polsat News, Polsat Play, Polsat Cafe, Fokus TV, Eski TV, Polsat Seriale). Paczka obejmuje takie produkcje jak, ,,Przyjaciółki", ,,Wotum nieufności", ,,Matka", ,,Lulu", ,,Pierwsza miłość", ,,Kowalscy kontra Kowalscy", kultowe seriale: ,,Świat według Kiepskich", ,,Włatcy Móch", seriale z życia wzięte: ,,Gliniarze", ,,Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny", ,,Policjantki i Policjanci", ,,Chłopaki do wzięcia", hitowa rozrywka: ,,Love Island. Wyspa miłości", ,,Farma", ,,Nasz nowy dom", ,,Twoja Twarz Brzmi Znajomo", nowości: ,,Temptation Island Polska", ,,The Real Housewives. Żony Warszawy", ,,Doda. Dream Show" i ,,Para do Gara. Ona mówi, on gotuje".

Dołącz do dyskusji: Polsat z kanałem wirtualnym w naziemnej telewizji cyfrowej

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obi
Zlikwidowac to gowno
odpowiedź
User
jd
Nie oglądam pisowskiego Polszmatu, nie czytam pisowskiej Interii i nie słucham pisowskiego RMFu. Polecam
odpowiedź
User
PT75
W praktyce takie wirtualne kanały w HbbTV nie zajmują znaczącego miejsca w DVB-T2, natomiast otwierając furtkę do tego by w przyszłości było możliwe realne wdrożenie standardu DVB-I w Polsce, w którym to zoptymalizowano i uproszczone mechanizmy związane z dostępem do "wirtualnych kanałów telewizyjnych". Tego typu rozwiązanie jest też bliskie koncepcji dystrybucji kanałów po IP znanych jako FAST TV Channels.

Na kanale Polsat HbbTV na pozycji 333 zastosowano pewne nowe rozwiązanie w którym to "zarządzanie ramówką/playlistą" odbywa się w odbiorniku TV znajdującym się w domu widza zamiast w centrum emisyjnym nadawcy telewizyjnego. Mamy w tym przypadku drobny element personalizacji treści wyświetlanej na ekranie TV.

Takie testowanie dystrybucji wirtualnych kanałów TV po IP w ramach HbbTV jest szczególnie ważne w związku z planami przekazania kolejnego zakresu częstotliwości na potrzeby dostarczania mobilnego internetu, a w dalszej przyszłości całkowitego wyłączenia naziemnej telewizji cyfrowej.

W odległej przyszłości po wyciągnięciu telewizora z pudełka i podłączeniu go do internetu przeważającą ofertę programową będą stanowiły kanały telewizyjne dystrybuowane po IP. Natomiast ich uzupełnieniem będą kanały emitowane w ramach DVB-T2 lub DVB-S2.
odpowiedź